Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Další úspěch úniku. V L'Aquila slaví Astana a její baskický vrchař Bilbao

Kazašská Astana má na letošním Giru jednoznačný cíl: vyhrát celý závod s Miguelem Ángelem Lópezem. V sedmé etapě však jezdci v bleděmodrých dresech slavili dílčí úspěch. Baskický vrchař Pello Bilbao vyhrál z úniku a připsal si cenné vítězství. Růžový dres udržel domácí cyklista Valerio Conti.

Giro d'Italia 2019
zdroj: Twitter.com/giroditalia

Sedmý den proběhl a Diego Ulissi s Janem Polancem jej dokončili hodně unavení. Právě na ně totiž z velké části padla úloha domestiků, kteří se snažili držet na uzdě uniklou skupinu. Proč právě oni? Protože Valerio Conti, jejich kolega z týmu UAE Team Emirates, se vezl v růžovém dresu průběžného lídra.

A Conti měl potíže. Vepředu se totiž v desetičlenné skupině vezl José Joaquín Rojas, který na domácího závodníka ztrácel jen dvě minuty a dvanáct sekund. Právě tuto hranici odstup úniku atakoval a Ulissi s Polancem byli povoláni týmovými manažery jako poslední možnost, jak udržet "maglia rosa" na Contiho zádech.

Tým ze Spojených arabských emirátů na takový scénář nebyl příliš připravený, navíc po hodině etapy odstoupil kvůli problémům s levým kolenem sprinter Fernando Gaviria a závodníci v bílém už jeli jen v šesti. Nic jednoduchého. Dvacet kilometrů před cílem tak Conti a spol. přijali s povděkem pomoc od cyklistů z Treku-Segafredo, kteří jim pomohli na čele.

K americkému týmu se posléze přidaly i další sestavy, které svou aktivitou udržely Contiho v průběžném vedení. Na to, aby v L'Aquila ještě mohly bojovat o vítězství, však přišla jejich akce až příliš pozdě. O vítězství se ve zvlněném terénu soupeřilo z čelní skupiny. Do finále zůstala pospolu jen šestice cyklistů.

Rojas nastoupil tři kilometry před cílem, před sebou ale měl ještě poslední stoupání, v němž byly jeho závodnické parametry proti němu. Vzápětí poté, co byl Španěl dojet, nastoupil jeho krajan z týmu Astana Pello Bilbao. Skvělému vrchaři závěrečný sklon nadmíru vyhovoval – soupeři zaváhali a jeho blankytný dres již nespatřili. Bilbao, který je stájovým kolegou Jana Hirta, dorazil do cíle pět vteřin před Tonym Gallopinem a Davidem Formolem.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 7. etapa (Vasto - L'Aquila, 185 km):

1. Bilbao (Šp./Astana) 4:06:27, 2. Gallopin (Fr./AG2R La Mondiale), 3. Formolo (It./Bora-hansgrohe) oba -5, 4. Hamilton (Austr./Mitchelton-Scott), 5. Cattaneo (It./Androni Giocattoli-Sidermec) oba -9, 6. Rojas (Šp./Movistar) -30, 7. Henao (Kol./Ineos) -48, 8. Pedrero (Šp./Movistar) -1:01, 9. Madouas (Fr./Groupama-FDJ), 10. Vendrame (It./Androni Giocattoli-Sidermec) oba -1:07, ...69. Hirt (Astana) -2:11, 104. Černý (CCC) -8:19.

Průběžné pořadí: 1. Conti (It./SAE Team Emirates) 29:29:34, 2. Rojas -1:32, 3. Carboni (It./Bardiani-CSF) -1:41, 4. Peters (Fr./AG2R La Mondiale) -2:09, 5. Madouas -2:17, 6. Antunes (Portug./CCC) -2:45, 7. Masnada (It./Androni Giocattoli-Sidermec) -3:14, 8. Serry (Belg./Deceuninck-Quick Step) -3:25, 9. Amador (Kost./Movistar) -3:27, 10. Oomen (Niz./Sunweb) -4:57, ...78. Hirt -19:12, 133. Černý -46:52. 

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy