Cyklokrosařům nadále vládne Van der Poel. Stal se mistrem Evropy

Dres pro mistra Evropy v cyklokrosu bude mít dále renomovaného nositele. Nizozemec Mathieu van der Poel vyhrál závod v italském Silvelle a podruhé obhájil titul. Navázal tak na výhry v silně obsazených závodech Superprestige. Nevadila mu ani přesila Belgičanů, až do posledního kola ho trápila kometa úvodu sezony Eli Iserbyt, jež dojela druhá. Nejlepší český jezdec Michael Boroš předvedl průměrný výkon letošní sezony a skončil 19. Další destinací elitních cyklokrosařů bude příští víkend Světový pohár v Táboře.

Van der Poel při výhře minulou neděli v belgickém Ruddenvoorde na závodě série Superprestige
zdroj: ČTK/ZUMA autor: David Stocman

Čtyřiadvacetiletý cyklistický fenomén Van der Poel, jenž vedle cyklokrosu sbírá úspěchy na silničním i horském kole, splnil roli největšího favorita. V závodě se potýkal s přesilou až pěti belgických soupeřů, ale nakonec obhájil titul z předchozích dvou šampionátů.

Nejdéle letošnímu mistru světa vzdoroval dvaadvacetiletý Eli Iserbyt, jenž už má evropské tituly z juniorů i kategorie do 23 let. Vítěz všech tří závodů Světového poháru v této sezoně se držel Van der Poela až do posledního okruhu a se ztrátou tří sekund si dojel pro první seniorskou medaili. Třetí skončil stejně jako loni další Belgičan Laurens Sweeck, jenž zaostal o 20 sekund.

Čeští reprezentanti dojeli ve druhé polovině třicetičlenného pole, mistr republiky Boroš ztratil na vítěze pět a půl minuty. Třetí z Čechů Tomáš Paprstka obsadil 23. pozici. Také ženský titul putoval do Nizozemska, získala ho Yara Kastelijnová. Při absenci mistryně republiky Pavly Havlíkové jediná Češka na startu Nikola Bajgerová obsadila 23. místo.

Nejlepší český výsledek na ME zajela Aneta Novotná, jež byla devátá mezi juniorkami. Příští víkend zamíří cyklokrosová elita do Tábora k závodu Světového poháru. V něm se představí i jeho vedoucí žena Kateřina Nash, jež na kontinentálním šampionátu nestartovala.

Závody elitních kategorií budete moci sledovat na kanálu ČT sport a webu ctsport.cz

Výsledky mistrovství Evropy v cyklokrosu

Muži - Elite: 1. M. Van der Poel (Niz.) 58:22, 2. Iserbyt -3, 3. L. Sweeck -20, 4. M. Vanthourenhout (všichni Belg.) -24, 5. Van der Haar (Niz.) -25, 6. Hermans (Belg.) -38, ...19. Boroš -5:28, 20. Nesvadba -5:51, 23. Paprstka (všichni ČR) -6:29.

Do 23 let: 1. Crispin (Fr.) 46:47, 2. Kielich (Belg.) -8, 3. Benoist (Fr.) -9, ...18. Jelínek -2:38, 19. T. Kopecký -2:47, 28. Říman -4:26, 41. Vaníček (všichni ČR) -8:50.

Junioři: 1. Nys 41:10, 2. Michels (oba Belg.) -9, 3. Lillo (Švýc.) -1:10, ...13. Zatloukal -3:00, 22. M. Kopecký -4:11, 27. Bittner -5:10, 33. Fiala -5:52, 35. Šulc -6:38, 44. Jindřich (všichni ČR) -8:12.

Ženy: Elite: 1. Kastelijnová (Niz.) 41:05, 2. Lechnerová (It.) -12, 3. Worstová -26, 4. Kaptheijnsová (obě Niz.) -1:09, 5. Verdonschotová -1:16, 6. Cantová (obě Belg.) -1:23, ...23. Bajgerová (ČR) -6:14.

Do 23 let: 1. Del Carmen Alvaradová (Niz.) 46:23, 2. Kayová (Brit.) -12, 3. Norbertová Riberolleová (Fr.) -1:02, ...12. Vaníčková -6:08, 17. Švihálková -9:57, 23. Ungermanová (všechny ČR) -1 kolo.

Juniorky: 1. Pieterseová (Niz.) 37:34, 2. Onestiová (Fr.) -28, 3. Van Anrooijová (Niz.) -44, ...9. Novotná -4:02, 23. Bedrníková -7:33, 29. Zemanová (všechny ČR) -9:40.