Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
ME v krasobruslení 2013 Chorvatsko

Cyklokrosaři Štybar i Nashová dojeli na úvod SP v Plzni třetí

Plzeň – Cyklokrosař Zdeněk Štybar vstoupil do nového ročníku světového poháru třetím místem. V Plzni se ve finiši vedoucí trojice jezdců radoval Belgičan Sven Nijs, druhý dojel jeho krajan Kevin Pauwels. Mezi ženami si rovněž pro bronzovou medaili dojela Kateřina Nashová. Po závodu v Plzni se bude i druhý díl SP konat na českém území. V neděli 23. října se pojede v Táboře.

Zleva: Nizozemka Paassenová, Američanka Comptonová, Nashová
zdroj: ČTK autor: Eret Petr

Po kuriózním začátku, při němž dal startér pokyn i přesto, že před pelotonem byla televizní kamera, se postupně v čele usadili dvojnásobný mistr světa z posledních dvou let Štybar a s ním Pauwels, kteří se dokázali odtrhnout skupince pronásledovatelů. V ní byl i legendární Nijs, ale dokázal včas zareagovat a sám si duo uprchlíků brzy dojel.

Všichni tři pak ve slunečném odpoledni na tvrdé plzeňské trati dobře spolupracovali a jejich náskok postupně narůstal. Bylo tak zřejmé, že pokud nepřijdou technické problémy, medaili budou mít všichni. Nijs s blížícím se koncem závodu takticky vyčkával a sledoval z bezprostřední blízkosti boj Štybara s Pauwelsem.

Domácí jezdec se pokusil dvakrát nasadit k trháku v předposledním kole, ale neuspěl. Ve stoupání na schodech těsně před cílem ještě Štybar vedl a jako první také nasedal na kolo, jenže Nijs ho v nájezdu do cílové rovinky dokázal předjet a vysílený Štybar před sebe pustil i Pauwelse.

"Chtěl jsem vyhrát, ale tak trochu školácká chyba mě odstrčila v pořadí dál. Nechal jsem tam Nijsovi asi 15 centimetrů místa a on se tam vešel. Vytlačil mě z té zatáčky a pak už stačilo mít na cílové rovince pár metrů k dobru, aby člověk vyhrál," řekl Štybar České televizi.

I když vyhrál ostřílený veterán, podle českého závodníka vypadal nejsilnějším jezdcem Pauwels. "Sven tam v závěru odpočíval a šetřil síly, takže byl na poslední kolo odpočatý, ale nejsilnější byl Pauwels," ocenil Štybar druhého jezdce celkového pořadí Světového poháru v minulé sezoně.

Sám se ještě necítil před závodem stoprocentně, i kvůli nucené kratší pauze v tréninku zaviněné zdravotními potížemi. "Kondice je ale lepší a lepší. A vidím, že od špičky nejsem daleko, takže už příště by to třeba mohlo vyjít," vyhlížel Štybar další závod příští neděli v Táboře.

Cyklista Zdeněk Štybar (vpravo)
zdroj: ČTK autor: Eret Petr

Nejlepším ze zbývající osmičky Čechů ve startovním poli byl na jedenáctém místě Radomír Šimůnek, který na vítěze ztratil minutu a 39 vteřin. Až osmý dojel vítěz minulého ročníku světového poháru Niels Albert z Belgie. Mistr světa z roku 2009 ovšem patřil k jezdcům, kteří nejvíce doplatili na nepovedený start závodu, po jehož skončení byl hodně nazlobený a protestoval u rozhodčích.

"Já byl úplně na druhé straně, ale podle pravidel nemá nikdo půl minuty před startem být před závodníky. Kluci před kameramanem neměli vůbec vystartovat a rozhodčí nás měli okamžitě zavolat zpátky," přitakal vítězný Nijs. "Stalo se mi to už jednou při světovém poháru v belgickém Hooglede-Gits, ale tam následoval automaticky druhý start. Být já na druhé straně, ani bych neodstartoval," dodal Nijs.

Štybar podle svého vyjádření sice situaci přesně neviděl, ale souhlasil s vítězným Nijsem. "Start by se měl za těchto okolností opakovat," připustil Štybar.

Nashová dojela taktéž třetí

Mezi ženami zvítězila Američanka Katherine Comptonová s náskokem 18 vteřin před obhájkyní celkového prvenství Nizozemkou Sanne van Paassenovou. Nashová byla o dalších sedm sekund zpět.

Třiatřicetiletá Nashová po třetím z šesti kol přivedla do cíle skupinku čtyř závodnic, v níž byla vedle medailistek ještě Nizozemka Daphny van den Brandová. V dalším kole však všem ujela pozdější vítězka Comptonová a začal boj o druhé místo.

Ještě kolo před cílem ztrácela Nashová na Van Paassenovou jen dvě vteřiny, ale nakonec se musela stejně jako loni v Plzni spokojit s bronzem. Z dalších domácích závodnic si vedla nejlépe Pavla Havlíková, jež dojela osmá se ztrátou téměř minuty a půl.

Je nám líto, video expirovalo.
Cyklokrosař Zdeněk Štybar obsadil v Plzni třetí příčku
Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy