Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
1.FK Příbram - FC Baník Ostrava

Cyklokrosař Hník si dojel na MS do 23 let pro bronz

St. Wendel - Český cyklokrosař Karel Hník vybojoval na mistrovství světa v německém Sankt Wendelu v kategorii jezdců do 23 let bronzovou medaili. Světovým šampionem se stal Nizozemec Lars van der Haar, jeho krajan Mike Teunissen si v dramatickém spurtu s Hníkem zajistil stříbro. Devatenáctiletý Hník vyrážel na trať ze třetí řady, přestože podle původního rozpisu měl jet až ze čtvrté, ale postupně si klestil cestu vpřed. Poté, co se dotáhl do vedoucí skupinky, která čítala průběžně okolo 13 závodníků, začínal kontrolovat dění v čele a skvělým závěrem si dojel pro cenný kov, přestože měl ještě v předposledním kole defekt.

"Vmáčkl jsem se na startu ještě do třetí řady, ale i tak to bylo na začátku velmi těžké, neboť jsem byl někde kolem 15. místa. Potkalo mě pár krizových chvilek, ale okruh za okruhem jsem na tom byl lépe a lépe," řekl Hník. Během závodu na trati, která pod náporem slunce výrazně povolila oproti dopolednímu klání juniorů, se v čele postupně vystřídalo hned několik jezdců. Zpočátku to byli Italové Elia Silvestri a Matteo Trentin, posléze Belgičané Joeri Adams s Vincentem Baestaensem, ale také Francouz Matthieu Boulo či pozdější vítěz Van Der Haar.

V nájezdu do posledního kola sice vedl Francouz Jimmy Turgis, pak se na chvilku utrhl Teunissen, ale nejvíce sil měl ve finiši Van Der Haar. Cílem projel těsně před Teunissenem a Hníkem. "Věděl jsem, že musím být vepředu před tím posledním sjezdem, tam jsem se dostal na třetí místo a to už jsem udržel. Ještě jsem tam spurtoval o druhé, ale to už je celkem jedno, ta medaile tam je, to je hlavní," pochvaloval si Hník.

Lars Van Der Haar:

"Když jsme se dostal do čela, bylo mi jasné, že mám dobrou šanci vyhrát, neboť jsem věděl, že mezi mnou a zbytkem skupinky je ještě Mike Teunissen. Věděl jsem, že ke zlatu je blízko asi 200 metrů před cílem, kdy jsem se trochu utrhl. Bylo to ale hodně tvrdé, protože jsem jel na plný plyn posledních asi 700 metrů, takže v závěru už jsem byl unavený a vyhlížel cílovou čáru."

Zbývajícím českým jezdcům kromě Hníka už se v poli s celkem 50 závodníky tak dobře zdaleka nevedlo. Juniorský mistr světa z Tábora v minulém roce Tomáš Paprstka skončil devatenáctý, o dvě příčky za ním dojel Michael Boroš, na 32. místě přijel do cíle Jan Nesvadba a 37. se ztrátou téměř pěti a půl minuty Lubomír Petruš.

Karel Hník:

"Je to můj nejlepší výsledek v sezoně, ale také v životě. Jsem za tu medaili maximálně spokojený. Fakt jsem to nečekal, ale cítil jsem se celý týden opravdu dobře a nohy mi fungovaly, neměl jsem žádný problém."

Trenér Stanislav Bambula tak nakonec mohl první polovinu z víkendového šampionátu zhodnotit pozitivně. "Je medaile, takže určitě spokojenost. Dopoledne nám to se smůlou uteklo, teď ten Kája udělal úžasný závod," řekl Bambula. Českým cyklokrosařům v kategorii do 23 let se přitom před závodem nevěřilo zdaleka tolik jako juniorům, kteří nakonec vyšli naprázdno.

"Já ale věřil, že když to nevyšlo dopoledne, tak jeden z nich tam teď na bednu bude, což se povedlo. Bylo tam jinak zase dost pádů a defektů, dlouho se držel Paprstka v té skupině, jen měl smůlu, že se nemohl dostat úplně dopředu, jinak by byl také vysoko," uvedl Bambula, který se tak při premiéře na MS v roli reprezentačního trenéra dočkal první medaile.

Juniorům dominovali Francouzi, Skála dojel čtvrtý

Úvodní závod cyklokrosového MS vyhrál v kategorii juniorů Francouz Clément Venturini. Čeští jezdci na cenné kovy nedosáhli, nejlepší z nich byl Jakub Skála, který skončil na čtvrté příčce 36 vteřin za novým šampionem. Francouzský triumf dovršila druhým a třetím místem dvojčata Fabien a Loic Doubeyovi, z českého týmu se vešel do desítky ještě devátý Vojtěch Nipl.

Sedmnáctiletý Venturini šel v závodě na velmi těžké trati do vedení již po prvním kole, kdy ho na druhé příčce pronásledoval Nipl, a postupně svůj náskok navyšoval. I přes několik pádů, jimž se ve startovním poli nevyhnul téměř žádný z jezdců, nakonec jednoznačně zvítězil s patnáctivteřinovým náskokem. Peloton hned v prvním kole značně roztrhal hromadný pád na místě, které se ukázalo jako problematické i v dalším průběhu závodu. Vítězný Venturini na něm v posledním z celkem sedmi okruhů dokonce málem přišel o vítězství, když se mu bicykl zamotal do sítě vytyčující trať.

Stanislav Bambula:

"Rozjeté to bylo dobře, bylo vidět, že jsme byli vepředu, ale pak přišlo to, co k té cyklistice prostě patří - smůla, defekty a pády. Já sám viděl dva Kubovy pády, jeden přímo těsně přede mnou."

Za vedoucím Francouzem se pořadí měnilo jako na houpačce, přičemž po třetím kole, v němž Venturini výrazně navýšil vedení, přivedl 22 vteřin po něm skupinku pronásledovatelů do cílové rovinky Skála, ale po pátém okruhu ztrácel z průběžné sedmé příčky již 40 sekund. Česká medailová naděje se nakonec dokázala dotáhnout těsně pod stupně vítězů. Potvrdily se prognózy o náročnosti trati, na níž mohou defekty sehrát důležitou roli. "Upozorňovali jsme na to už na včerejší poradě, že tady jsou takové dva úseky, kde jsou poměrně ostré kameny. Už dnes při tréninku jsme měli dva nebo tři defekty, ale to je koření cyklistiky, patří to k tomu," prohlásil Bambula.

Přesto na něm bylo patrné zklamání. "Medaile je samozřejmě medaile... A já ji dnes cítil ve vzduchu. Čtvrté místo bolí, ale to, co předvedl Nipl z nějakého 30. místa po dvou výměnách kola a ještě defektu, tak si myslím, že může být spokojený," ocenil bojovnost svého svěřence Bambula. Další čeští závodníci skončili hluboko v poli poražených: Medek dojel 29., Svoboda hned za ním a Bohata na 40. příčce z celkem 66 závodníků.

Jakub Skála
zdroj: ČTK autor: mtbs.cz
Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy