Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 2000: Česko - Francie

Cyklista Vakoč jako první Čech ovládl závod Brabantský šíp

Overijse (Belgie) - Petr Vakoč vyhrál jako první český cyklista v historii jarní klasický závod Brabantský šíp. Třiadvacetiletý jezdec stáje Etixx-Quick Step zaútočil v čelní skupince zhruba kilometr před cílem 203 km dlouhé trasy z Leuvenu do Overijse a triumfoval před Italem Enricem Gasparottem.

Petr Vakoč (vpravo)
zdroj: ČTK autor: Ladislav Adámek

Vakoč se zhruba 50 kilometrů před cílem musel vypořádat s mechanickými problémy, dokázal se ale dotáhnout zpět do pelotonu, který postupně likvidoval jednotlivé pokusy o únik. Uspěla až skupinka s Vakočem, jehož podporoval v závěru hodně aktivní stájový kolega Julian Alaphilippe z Francie.

"Byl to úžasný den a já jsem hrozně vděčný týmu, odvedl naprosto skvělou práci," řekl v cíli Vakoč. "V závěru nás všechny táhl Julian a já jsem plánoval útok," dodal. Nástup českého cyklisty v závěru už nikdo nezachytil a Vakoč vyhrál 56. ročník závodu s náskokem šesti sekund před Gasparottem. Třetí Tony Gallopin ztratil 12 sekund.

"Raději bych sice zaútočil až trochu později, ale v poslední zatáčce všichni trochu váhali, tak jsem do toho vletěl naplno. Ta prudká stoupání mi vyhovují," pochvaloval si Vakoč trasu jednoho ze svých nejoblíbenějších závodů. "Dřel jsem naplno, abych si vytvořil náskok, ale do cíle bylo ještě daleko. Když jsem se otočil a viděl, že se mezera zvětšuje, dodalo mi to sílu a už jsem to nemohl vzdát. Dal jsem do toho všechno," uvedl vítěz únorových klasik Sud Ardeche a Drome Classic.

První skupinu přivedl do cíle s dvacetisekundovým odstupem na čtvrtém místě Bryan Coquard, Alaphilippe si dojel pro osmé místo. Před nadcházejícími ardenskými klasikami, které odstartuje nedělní Amstel Gold Race, potvrdil Vakoč výbornou formu a bude jedním z lídrů týmu."Tohle bylo asi největší vítězství mojí kariéry. Mám rád těžké závody, mám rád dlouhé závody, a i když 250 km by mohlo být až moc, věřím, že za podobných podmínek bych mohl předvést podobný výkon i v neděli na Caubergu," dodal.

Výsledky cyklistického závodu Brabantský šíp (203 km):

1. Vakoč (ČR) 4:48:50, 2. Gasparotto (It.) -6, 3. Gallopin -12, 4. Coquard (oba Fr.), 5. Matthews (Austr.), 6. Colbrelli (It.) všichni -20, ...75. Polnický -6:49, Černý (oba ČR) nedokončil.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy