Slovensko - Česko

Contador všem ujel a vede Vueltu

Fuente Dé (Španělsko) - Španělský cyklista Alberto Contador překvapil po volném dni na Vueltě dosavadního lídra Joaquima Rodrígueze a po sólovém úniku vyhrál 17. etapu. Dostal se do čela průběžného pořadí, které vede o téměř dvě minuty před dalším krajanem Alejandrem Valverdem. Deklasovaný Rodríguez klesl na třetí pozici.

Alberto Contador
zdroj: Isifa/EPA

Devětadvacetiletý Contador se před volným dnem marně snažil útočit v tvrdých horských etapách, Rodríguez se ho pokaždé udržel a po nejtěžší části Vuelty vedl o 28 sekund. V dnešní relativně lehčí etapě však nezachytil Contadorův útok ve stoupání druhé kategorie zhruba 50 km před cílem.

Vítěz Vuelty z roku 2008 byl členem devatenáctičlenné skupiny a začínal postupně sbírat sekundy na Rodrígueze, který nedokázal na jeho tempo reagovat. Dvacet sekund před cílem Contador zaútočil na rychlostní prémii, aby získal bonusové sekundy, a setřásl zbytek kolegů v úniku až na Itala Paola Tiralonga, svého bývalého kolegu z Astany.

Zhruba 13 km před cílem se navrátilec po trestu za doping rozloučil i s ním a jel si pro etapové vítězství a červený trikot. V závěrečném stoupání na Fuente Dé se na něj sice začala dotahovat čtyřčlenná skupinka s Valverdem, Contador však vedení udržel a s mohutnými oslavnými gesty projel po 177 km cílem jako první. Valverde byl s šestisekundovým odstupem druhý, Rodríguez ztratil na desáté pozici 2:37.

V průběžném pořadí má Contador před závěrečnými čtyřmi etapami na Valverdeho náskok 1:52 minuty, Rodríguez je třetí s odstupem 2:28.

Výsledky 17. etapy Vuelty

1. Contador (Šp./Saxo Bank) 4:29:20, 2. Valverde (Šp./Movistar), 3. Henao (Kol./Team Sky), 4. Verdugo (Šp./ Euskaltel) všichni -6, 5. Nocentini (It./AG2R) -19, 6. Bakelants (Belg./RadioShack) -55, 7. Intxausti (Šp./Movistar) -1:13, 8. Geniez (Fr./Argos) -1:40, 9. Tiralongo (It./Astana) -2:13, 10. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -2:38,...87. Raboň, 106. Štybar (oba ČR/Omega Pharma-Quick-Step) oba -20:51.