Buly - debata expertů

Cinkovi překazily cestu za vítězstvím zdravotní trable, ve Vallnordu kralovali Švýcaři

Nino Schurter ovládl olympijské cross country světového poháru horských kol v andorrském Vallnordu před svým krajanem Mathiasem Flückigerem. Velmi blízko premiérovému triumfu byl Ondřej Cink, který v pátém kole držel na prvním místě půlminutový náskok. Český závodník se ale začal za jízdy chytat za hruď a kvůli problémům s tepovou frekvencí musel na chvíli zastavit, což ho srazilo na 10. místo. V ženském závodě zvítězila Anne Terpstraová z Nizozemska.

Ondřej Cink
zdroj: ČTK autor: Michal Červený

Devětadvacetiletý Cink jel v Andoře, kde se mu v minulosti několikrát dařilo, dlouho životní závod. Od startu se pohyboval mezi nejlepšími a od druhého kola vedl. Vynikající sólojízdou si český biker vypracoval velký náskok a do pátého ze sedmi okruhů vjížděl s náskokem 36 sekund před svými pronásledovateli. "Ani jsem nejel naplno, pořád jsem tam měl rezervu," řekl Cink.

Pak však pátý muž z květnového závodu v Novém Městě na Moravě začal zpomalovat a dostihla ho trojice Schurter, Mathias Flückiger a Henrique Avancini. Cink si v té době několikrát poklepal na hruď a v depu musel zastavit. Jeho týmový šéf poté v televizním rozhovoru uvedl, že měl problémy s tepovou frekvencí. Cink více než minutu v depu odpočíval a pak se do závodu vrátil hluboko v druhé desítce. Český cyklista následně navázal na své předchozí tempo a po stíhací jízdě vybojoval 10. místo.

"Je to zklamání, velké zklamání," litoval Cink zmařené šance na vítězství, které způsobilo ochlazení studenou vodou. "Nalil jsem si za krk ledovou vodu a ve vteřině jsem měl arytmii. Musel jsem zpomalit a zastavit v depu a rozhodnout se, co dál..." popsal klíčové okamžiky.

Až do zdravotních potíží měl Cink naději, že ve Vallnordu naváže na svá předchozí výborná umístění. V andorském středisku byl v SP dvakrát na stupních vítězů a v roce 2015 tam vybojoval bronz na mistrovství světa.

Pro 31. pohárové vítězství v kariéře si dojel navzdory dvěma pádům olympijský vítěz Schurter, jenž drtivým nástupem porazil o dvě sekundy krajana Flückigera. Třetí byl s odstupem 12 sekund Brazilec Avancini, Cink ztratil minutu a půl.

Schurter vede po prvním vítězství v sezoně pořadí SP, Cink je desátý.

Stíhací jízda Neffové na double nestačila

V závodě žen se na čele vystřídalo několik cyklistek. Hned po startu výrazně zaostala vítězka short tracku Jolanda Neffová ze Švýcarska a několik kol půlminutovou ztrátu pilně doháněla. Výtečný úvod závodu měla naopak vítězka obou dosavadních klání Kate Courteneyová z USA.

Američance ale došel dech a uprostřed závodu se kolem ní předehnala právě Neffová, která se postupně vypracovala do čelních pozic. Na finiš už ale Švýcarce po vyčerpávající stíhací jizdě nezbyly síly, závod ovládla stabilně jedoucí Anne Terpstraová. Nizozemská cyklistka rozhodla ve svůj prospěch dynamickým nástupem v posledním kole. Třetí se umístila Jana Bělomojná z Ukrajiny.

Českým závodnicím se ve Vallnordu nedařilo. Jitka Čábelická se po většinu závodu držela ve druhé desítce, nakonec ale klesla na 24. místo. Karla Štěpánová skončila 49.

První místo v celkovém hodnocení světového poháru i nadále drží Courteneyová. Seriál pokračuje za týden čtvrtým dílem ve francouzském Les Gets.

Výsledky SP v cross country horských kol ve Vallnordu

SP v cross country horských kol ve Vallnordu (Andorra):

Muži: 1. Schurter 1:19:34, 2. Flückiger (oba Švýc.) -2, 3. Avancini (Braz.) -12, 3. Kerschbaumer (It.) -27, 4. Sarrou (Fr.) -45, 6. Ulloa (Mex.) -53, ...10. Cink -1:31, 43. Vastl -5:54, 49. Škarnitzl -6:55, 74. Vobecký (všichni ČR) -1 kolo.
Průběžné pořadí (po 3 ze 7 závodů): 1. Schurter 835, 2. Flückiger 755, 3. M. van der Poel (Niz.) 700, ...10. Cink 360, 31. Škarnitzl 178, 43. Vastl 95.

Ženy: 1. Terpstraová (Niz.) 1:22:59, 2. Neffová (Švýc.) -38, 3. Bělomojná (Ukr.) -51, 4. Campuzanová (Mex.) -58, 5. Rissvedsová (Švéd.) -1:03, 6. Michielsová (Belg.) -1:08, ...24. Čábelická -5:28, 49. Štěpánová (obě ČR) 12:16.
Průběžné pořadí (po 3 ze 7 závodů): 1. Courtneyová (USA) 890, 2. Neffová 815, 3. Terpstraová 645, ...22. Čábelická 249, 38. Štěpánová 125.

Muži do 23 let: 1. Dascalu (Rum.) 1:08:08, 2. Cullell (Šp.) -45, 3. Colombo (Švýc.) -1:32, ...29. M. Průdek -5:59, 32. Zadák (oba ČR) -6:43.
Průběžné pořadí SP (po 3 ze 7 závodů): 1. Dascalu 250.

Ženy do 23 let: 1. Eiblová (Něm.) 1:08:09, 2. Richardsová (Brit.) -52, 3. Bertaová (It.) -1:21, ...13. Sásková (ČR) -5:40.
Průběžné pořadí SP (po 3 ze 7 závodů): 1. Eiblová 230, ...20. Sásková 21, 33. Neumanová 4, 28. Czeczinkarová (všechny ČR) 4.