Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Zprávy z Tokia

Cink v Leogangu sahal po premiérové výhře v SP, ale Flückiger byl znovu proti

Ondřej Cink má rád kopcovité tratě, jako je například v rakouském Leogangu. První kariérní vítězství mezi elitou ve Světovém poháru ale nepřidal, protože ho opět těsně předčil Švýcar Mathias Flückiger. Druhým místem se český reprezentant vrátil na stupně vítězů po pětiletém čekání. Mezi ženami úřadovala Francouzka Loana Lecomteová. Druhá skončila Švédka Jenny Rissvedsová, třetí byla Rakušanka Laura Stiggerová.

Ondřej Cink
zdroj: ČTK autor: Pavlíček Luboš

V mužském závodě mnohé napověděl páteční short track. Po startu se usadili na čele Švýcar Mathias Flückiger a Ondřej Cink. Trochu překvapivě jim zvládal stíhat Australan Anton Cooper, který si akceptováním jejich tempa najel více jak půlminutový náskok na zbytek startovního pole. Další tradiční čeští účastníci SP Jan Škarnitzl a Jan Vastl jezdili v páté a šesté desítce.

Je nám líto, video expirovalo.
Nejdůležitější moment závodu mužů v Leogangu

Podobně jako v předchozích závodech Cinkovi nejvíce seděly dlouhé prudké kopce, ale Flückiger zvládl českému mistrovi konkurovat rychlými sjezdy.

V druhé polovině závodu působil Flückiger trochu silněji, když zvládl svému soupeři několikrát poodjet, ale Cink vždy ve stoupáních ztrátu likvidoval.

V předposledním okruhu však Flückiger zvládl lépe i výjezd, což bylo pro bitvu o vítězství rozhodující. Cooper naopak začal ztrácet více, když jezdil na třetím místě se zhruba půlminutovým mankem.

"Řekl bych, že jsme na tom strašně podobně v kopcích, ale jak všichni ví, tak Mathias je magor ve sjezdech. I když dneska mi tolik neujížděl, ale pořád si dokázal udělat náskok a hned za to bral. Až mu to jednou vyšlo, podržel to dlouho a já si ho už nedojel. Bylo tam pořád deset vteřin. Jeli jsme oba furt doraz celý závod, bylo to těžké," uvedl Cink. "Jsem samozřejmě šťastný, je to skvělý výsledek, ale hned po dojezdu to bylo spíš zklamání, to se musím přiznat. Chtěl jsem vyhrát," řekl český biker.

První trojice si v závěrečném okruhu už kontrolovala své pozice. Škarnitzl dojel 48. a Vastl skončil 60.

Na stupně vítězů se Cink – člen týmu Kross Orlen – dostal poprvé od závodu v andorrském Vallnordu v roce 2016. Po dnešku má na kontě mezi elitou tři druhé pozice a jednu třetí.

Cink se díky dvěma druhým místům v Leogangu posunul na průběžné druhé místo v SP, který vede s náskokem 140 bodů Flückiger. Dalším českým reprezentantům závod nevyšel, nejlepší z nich Jan Škarnitzl obsadil 48. pozici.

Lecomteová a kopce? Nezdolatelná kombinace

V ženách Francouzka Loana Lecomteová potvrdila roli jasné favoritky, neboť i v minulých závodech dominovala díky rychlým výjezdům. Pole zvládla natáhnout už v zaváděcím kole a všem odjela v prvním regulérním okruhu. Svým tempem najížděla kolem 20 sekund na konkurentky v každém dalším okruhu, a tak přijela už tradičně s bezpečným náskokem necelých dvou minut.

Švédka Jenny Rissvedsová po návratu před dvěma lety zaznamenala první elitní výsledek, když přes problémy uprostřed závodu vybojovala druhé místo. Ve sprintu předjela třetí Rakušanku Lauru Stiggerovou.

Jitka Čábelická zajela na své poměry standardní výsledek, když finišovala 24., Karla Štěpánová si proti minulým závodům lehce polepšila a skončila 36.

Olympijskou generálku obstará o prvním červencovém víkendu závod ve francouzském Les Gets.

Závod SP v cross country horských kol v Leogangu (Rakousko):

Ženy: 1. Lecomteová (Fr.) 1:17:03, 2. Rissvedsová (Švéd.) -1:48, 3. Stiggerová (Rak.) -1:50, 4. Neffová (Švýc.) -2:02, 5. Ferrandová-Prévotová (Fr.) -2:30, 6. Richardsová (Brit.) -2:42, ...24. Čábelická -7:32, 36. Štěpánová -9:57, 48. Tvarůžková (všechny ČR) -1 kolo.

Průběžné pořadí SP (po 3 závodech): 1. Lecomteová 1045, 2. Ferrandová-Prévotová 680, 3. Battenová (USA) 669, 4. McConnellová (Austr.) 544, 5. Indergandová (Švýc.) 533, 6. Rissvedsová 500, ...27. Čábelická 183, 54. Tvarůžková 68, 55. Štěpánová 65.

Muži: 1. M. Flückiger (Švýc.) 1:15:50, 2. Cink (ČR) -14, 3. Cooper (N. Zél.) -45, 4. Griot (Fr.) -1:26, 5. Dascalu (Rum.) -1:27, 6. Litscher (Švýc.) -1:28, ...48. Škarnitzl -6:54, 60. Vastl -8:30, 71. Kobes -9:43, 76. Jelínek -10:39, 101. Vobecký (všichni ČR) -3 kola.
Průběžné pořadí SP (po 3 závodech): 1. M. Flückiger 794, 2. Cink 654, 3. Koretzky (Fr.) 623, 4. M. Van der Poel (Niz.) 570, 5. Cooper 570, 6. Schurter (Švýc.) 544, ...46. Škarnitzl 86, 68. Vastl 25.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy