Česko - Arménie

Cink uspěl v Novém Městě. Dojel čtvrtý za vítězným Pidcockem

Světový pohár bikerů v Novém Městě vyvrcholil závodem elitních kategorií. Mezi muži zvítězil Tom Pidcock, který o minutu porazil Mathieuho van der Poela. Na čtvrtém místě finišoval Ondřej Cink. Jasnou vítězkou se stala Loana Lecomteová, která nad soupeřkami měla převahu už od prvních stovek metrů. Před druhou Haley Battenovou měla v cíli náskok minuty a půl.

Tom Pidcock
zdroj: ČTK autor: Pavlíček Luboš

Cink se na domácí trati držel od začátku v popředí, a přestože se mu vzdalovaly medailové pozice a jel dlouho osamocený, dokázal udržet cenné čtvrté místo. Na Pidcocka měl ztrátu přesně dvou minut.

"Bylo to těžké, náročný terén, asi nejtěžší závod, co jsem tady kdy jel," řekl Cink novinářům k trati, na které se podepsala deštivá sobota. "Bláto to udělalo ve výjezdech ještě těžší. O to byly silovější, ale jelo se mi dobře. Jsem rád, že to vyšlo do té pětky," dodal Cink.

Vítězný Brit, jemuž se loni podařilo ve Vysočina Areně vyhrát při obou startech ještě v kategorii do 23 let, rozhodl skvělou jízdou ve druhé polovině závodu. S minutovou ztrátou přijel do cíle Nizozemec Mathieu van der Poel, čtvrt minuty po něm dorazil Švýcar Mathias Flückiger. Až sedmý byl švýcarský fenomén Nino Schurter.

"Mám to tady opravdu rád, i když dnes tu byly velmi těžké podmínky a trať byla místy zrádná, člověk musel být opatrný. Chtěl jsem zajet především dobrý závod bez chyb, až tak jsem neřešil, kolikátý skončím. Ale jelo mi to a samozřejmě jsem nadšený, že jsem dokázal vyhrát," pochvaloval si Pidcock.

"Musím být spokojený, (velké) pódium se počítá," říkal v cíli Cink. "Jsem hrozně spokojený, i když mi podmínky moc nehrály do karet. Povedl se mi start a zkusil jsem s nimi jet, i když to asi trochu byla chyba. Pak už to bylo o tom to udržet na čtvrtém místě, což nebylo jednoduché. Byl to obrovský boj," hodnotil pro Českou televizi.

Loana Lecomteová
zdroj: ČTK autor: Virginia Mayo

Lecomteová závod ovládla a zvítězila s velkým náskokem 99 sekund před nejrychlejší ženou pátečního short tracku Haley Battenovou z USA. O dalších 12 sekund později dojela do cíle třetí Rebecca McConnellová z Austrálie. Čtvrtá skončila francouzská hvězda Pauline Ferrandová-Prévotová, která v pátek po nepříjemném pádu za závodu odstoupila.

Francouzka oslavila třetí triumf kariéry v olympijské disciplíně cross country ve SP. Vedle minulého víkendu slavila ve Vysočina Areně už loni, kdy se na novoměstské trati uskutečnily na přelomu září a října v jednom týdnu dva závody. Ten druhý pak vyhrála trojnásobná mistryně světa Ferrandová-Prévotová.

"Dnes to byl hodně těžký závod, ale já jsem se cítila velmi dobře, ještě lépe než minulý víkend v Albstadtu. Postupně jsem zvyšovala svůj náskok a dojela si pro vítězství. Jsem moc šťastná za to, jak to dopadlo," uvedla Lecomteová.

Tvarůžkové se podařilo napravit dojem z Albstadtu, kde byla z českého kvarteta naopak nejhorší a obsadila 76. místo. "Jsem ráda, že se mi povedlo dát zapomenout na ten výpadek v Albstadtu, kde jsem se opravdu plazila. V tom bahně nebylo úplně snadné se probíjet dopředu, ale tady v Novém Městě se tam může člověk dostat, když na to má," prohlásila Tvarůžková. Na Lecomteovou ztratila téměř sedm a půl minuty. Kousek za ní zůstala Jitka Čábelická, která dojela na 34. místě. Karla Štěpánová byla 51. a Jana Czeczinkarová 61.

SP v cross country horských kol v Novém Městě na Moravě (Žďársko):

Muži (26,1 km): 1. Pidcock (Brit.) 1:20:55, 2. M. van der Poel (Niz.) -1:00, 3. M. Flückiger (Švýc.) -1:15, 4. Cink (ČR) -2:00, 5. Sarrou (Fr.) -2:21, 6. Hatherly (JAR) -2:28, ...51. Vastl -8:11, 53. Škarnitzl -8:23, 81. Jelínek -1 kolo, 98. Paprstka, 112. Ševců, 119. Bartek všichni -2 kola, 129. Vobecký (všichni ČR) -3 kola.

Průběžné pořadí SP (po 2 závodech): 1. M. van der Poel 570 b., 2. Pidcock 490, 3. Koretzky (Fr.) 483, 4. Schurter (Švýc.) 435, 5. M. Flückiger 419, 6. Sarrou 375, 7. Cink 354, ...48. Škarnitzl 51, 69. Vastl 17.

Ženy (22,2 km): 1. Lecomteová (Fr.) 1:25:13, 2. Battenová (USA) -1:39, 3. McConnellová (Austr.) -1:51, 4. Ferrandová-Prévotová (Fr.) -2:10, 5. Richardsová (Brit.) -2:27, 6. Indergandová (Švýc.) -2:50, ...29. Tvarůžková -7:26, 34. Čábelická -8:36, 51. Štěpánová -11:19, 61. Czeczinkarová (všechny ČR) -13:02.

Průběžné pořadí SP (po 2 závodech): 1. Lecomteová 670, 2. Battenová 525, 3. Ferrandová-Prévotová 475, 4. Indergandová 420, 5. Terpstraová (Niz.) 330, 6. Freiová (Švýc.) 325, ...32. Čábelická 104, 52. Tvarůžková 48, 59. Štěpánová 31.