Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Nominační TK EURO U 21

Cink na evropskou medaili nedosáhl. Zlato v Brně získali Neffová a van der Poel

Evropský šampionát bikerů vyvrcholil závody ve dvou hlavních kategoriích. Mezi ženami jasně zvítězila švýcarská hvězda Jolanda Neffová. Třináctá skončila Jitka Čábelická. Mužský závod taktéž s přehledem ovládl Mathieu van der Poel. Ondřej Cink se dlouho držel na medailové pozici, v závěru ale uvadl a dojel dvanáctý.

Jolanda Neffová
zdroj: ČTK autor: Šálek Václav

Cink byl v průběhu celého závodu ve hře o cenné kovy. Ještě do posledního osmého okruhu najel jako čtvrtý, technické problémy ho ale připravily o lepší umístění. Pětadvacátý byl Martin Stošek, jenž propadl výsledkovou listinou z průběžné 16. příčky kvůli defektu v předposledním kole. Dvojnásobný olympijský medailista Jaroslav Kulhavý obsadil 31. místo.

"Měl jsem problém s tlumičem. Bylo to, jako kdybych začínal s celoodpruženým kolem, ale pak jel skoro celý závod na pevném kole. Zadní tlumič byl pořád zamčený a nechtěl se odemknout. Na těch kamenech to bylo hodně cítit. Šel jsem do závodu s tím, že chci medaili. Takže je to pro mě zklamání, nejsem spokojený ani s výkonem," řekl Cink.

Alespoň vlastní výkon trochu potěšil Kulhavého. "Bylo to jakžtakž, i když to každopádně pořád není sto procent. Furt s tím ještě bojuju, ale doufám, že už se pomalu vracím, tělo půjde zanedlouho na úplné maximum a bude to zase fungovat," přál si Kulhavý.

Čtyřiadvacetiletý všestranný van der Poel zaváhal pouze v prvním kole, kdy měl nepříjemný pád, ale postupně se oklepal, dotáhl se zpět na čelo a ve třetím okruhu ujel všem pronásledovatelům. Vogel zaostal za novým evropským šampionem o 43 sekund, Vader jich ztratil dalších 19. 

Favorizovaná Jolanda Neffová si vyjela v disciplíně cross country čtvrtý evropský titul. Nejlepší Češkou byla třináctá Jitka Čábelická, Karla Štěpánová obsadila 17. místo. Šestadvacetiletá Neffová si úspěšnou obhajobu vysloužila skvělým výkonem, když hodinu a půl dlouhému závodu dominovala od začátku do konce.

Evropské zlato v individuální disciplíně mohla slavit již počtvrté po letech 2015, 2016 a 2018, a to s takřka tříminutovým náskokem. Stříbro má Ukrajinka Jana Bělomojná, bronz Elisabeth Brandauová z Německa.

Je nám líto, video expirovalo.
Cink nejlepším bikerům na ME nestačil

Čábelická jezdila v úvodní polovině závodu na konci první desítky, pozici ale neudržela a o pár příček se propadla. Do cíle přijela s mankem takřka sedm a půl minuty na vítěznou Neffovou, na desítku jí chyběly necelé dvě minuty.

"Jsem spokojená tak nějak napůl. Čekala jsem možná trošku víc, ale dneska na víc prostě nebylo. Navíc jsem tam ve dvou kolech po sobě udělala chybu ve stejném místě, čímž mi ta skupinka trochu odskočila a já nebyla schopná si holky docvaknout a trochu zrychlit. Asi na lepší umístění dnes chyběl i trošku výkon," uvedla Čábelická.

Průdek dojel osmnáctý mezi třiadvacítkáři

Matěj Průdek dojel v Brně mezi muži do 23 let v disciplíně cross country osmnáctý. Titul získal Rumun Vlad Dascalu. Český biker se během závodu neustále probíjel dopředu a v jednu chvíli měl na dosah první desítku. Nakonec mu chyběly síly.

"Chtěl jsem být alespoň do patnáctky, což nevyšlo, ale bylo to alespoň lepší než doposud. V jednu chvíli se mi jelo opravdu dobře a v té patnáctce jsem byl, ale pak už to nebylo vůbec dobré," přiznal Průdek.

"Poslední kolo už jsem nemohl, začala mě bolet záda a byl jsem rád, že jsem ho vůbec objel. Chybí mi ještě o něco větší vytrvalost. Je tady pěkná, ale zároveň rychlá trať, člověk si tu moc neodpočine," dodal.

Závod nevyšel favorizovanému Dánovi Simonu Andreassenovi, který bojoval s dýchacími obtížemi, v polovině odpadl z vedoucí skupinky a skončil s takřka pětiminutovým mankem na vítěze až patnáctý. Dascalu vyhrál o minutu před Švýcarem Filippem Colombem, bronz získal Němec Maximilian Brandl.

Mistrovství Evropy v cross country horských kol v Brně:

Muži do 23 let: 1. Dascalu (Rum.) 1:17:27, 2. Colombo (Švýc.) -59, 3. Brandl (Něm.) -1:36, ...18. Průdek -5:17, 27. Zadák -6:32, 37. Jelínek -8:33, 39. Ševců -9:17, 45. Tomášek, 47. Bártek (všichni ČR) -1 kolo.

Ženy: 1. Neffová (Švýc.) 1:30:08, 2. Bělomojná (Ukr.) -2:52, 3. Brandauová (Něm.) -3:05, 4. Terpstraová (Niz.) -3:20, 5. Wloszczowská (Pol.) -3:31, 6. Kellerová (Švýc.) -3:43, ...13. Čábelická -7:22, 17. Štěpánová -9:20, 31. Ježková -2 kola, 35. Pichlíková, 37. Veselá, 40. Urbanová (všechny ČR) všechny -3 kola.

Muži: 1. M. van der Poel (Niz.) 1:28:34, 2. Vogel (Švýc.) -43, 3. Vader (Niz.) -1:02, 4. Griot (Fr.) -1:18, 5. Indergand (Švýc.) -1:24, 6. Braidot (It.) -1:37, ...12. Cink -2:31, 25. Stošek -4:14, 31. Kulhavý -5:48, 33. Škarnitzl -6:28, 41. Paprstka -8:52, 51. Kobes -3 kola, Vastl (všichni ČR) nedokončil.

Hlavní zprávy

Nejčtenější články