Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Itálie

Chris Froome neprošel na Vueltě dopingovou kontrolou

Britský šampion Chris Froome neprošel během Vuelty dopingovou zkouškou. Slavný cyklista překročil povolený limit léku na astma, který se zvláštním povolením smí užívat, a o triumf z posledního podniku Grand Tour může přijít. Lídr elitní stáje Sky v prohlášení uvedl, že si není vědom porušení dopingových pravidel.

Chris Froome na Vueltě
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst autor: Stefano Sirotti

Froome se provinil 7. září po osmnácté etapě, o čemž byl informován o dva týdny později. Čtyřnásobný vítěz Tour de France dosud nebyl suspendován, cyklistická unie UCI si vyžádala od Froomea i Sky další informace.

Také vedení Vuelty zatím čeká na oficiální vyjádření UCI. Pokud bude Froome uznán vinným z dopingu, čekal by ho vedle odebrání titulu i dlouhodobý trest. Například spurtér Alessandro Petacchi dostal za pozitivní test na stejnou látku z roku 2007 při Giru d'Italia distanc na jeden rok.

Jezdci smějí lék salbutamol při prokázání nemoci užívat na zvláštní povolení UCI, ale jen s maximální koncentrací 1000 nanogramů na mililitr. Ve Froomeově vzorku moči byla 7. září koncentrace dvojnásobná.

Je nám líto, video expirovalo.
Froome měl během Vuelty zvýšenou hladinu salbutamolu

"Jak je dobře známo, mám astma a vím přesně, jaká jsou pravidla. Používám inhalátor ke zvládnutí příznaků (vždy v rámci povolených mezí) a vím jistě, že budu testován každý den, pokud budu v dresu lídra," uvedl Froome.

"Astma se mi během Vuelty zhoršilo, proto jsem na doporučení lékaře zvýšil dávku salbutamolu. Jako vždy jsem se s nejvyšší péčí ujišťoval, že jsem neužil vyšší než přípustnou dávku," doplnil jeden z nejlepších cyklistů poslední dekády.

Ve stejném roce se mu podařilo vyhrát Tour de France i Vueltu jako teprve třetímu cyklistovi v historii a napodobil francouzské velikány Jacquese Anquetila a Bernarda Hinaulta. Konkurenci na Tour de France deklasoval čtyřikrát za posledních pět let.

Salbutamol nebyl třeba, tvrdí astmatik Nibali

Druhý muž letošní Vuelty Vincenzo Nibali byl zprávou o dopingovém prohřešku velkého rivala zaskočený. "Tohle je strašná zpráva pro cyklistiku i pro mne," řekl italský cyklista webu Tuttobici. "Pokud se v jeho případu potvrdí pozitivní výsledek, nikdo už mi stejně nevrátí pocity, které bych měl při vítězství na Vueltě a na nejvyšším stupínku na pódiu v Madridu," dodal.

Sám prý rovněž trpí astmatem, déšť během závěrečných etap ale podle jeho názoru vytvořil takové podmínky, že nebylo potřeba užívat inhalátor obsahující salbutamol.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy