Buly - debata expertů

Česká umístění ve Windhamu: 10. Cink, 15. Nash, 32. Kulhavý

Windham (USA) – Světový pohár horských kol pokračoval v americkém Windhamu. Český biker Ondřej Cink skončil desátý, Jaroslav Kulhavý dojel až na 32. místě a v hodnocení celého seriálu je třetí. Vedoucí postavení v SP si vítězstvím v závodě upevnil Švýcar Nino Schurter. Mezi ženami byla Kateřina Nash v cíli patnáctá, mistryně republiky Karla Štěpánová dokončila na 28. místě. Vyhrála světová šampionka na silnici Pauline Ferrandová-Prévotová z Francie.

Ondřej Cink
zdroj: ČTK autor: Michal Červený

Kulhavý právě ve Windhamu v roce 2010 poprvé vyhrál závod Světového poháru a o rok později triumf ve státě New York zopakoval. Tentokrát se však na prašné trati nepohyboval v popředí dlouho: ze skupinky Schurterových pronásledovatelů záhy odpadl a v pořadí klesal stále hlouběji. Zato Cink se stejně jako před týdnem udržel v první desítce.

Schurter v úvodu třetího okruhu přišel o první místo a nevelký odstup před soupeři kvůli defektu, ale kolo rychle vyměnil a dotáhl se zpět k čelu, které mezitím opanoval francouzský mistr světa i Evropy Julien Absalon. Stejně jako před týdnem rozhodl mezi touto dvojicí o vítězi Schurterův nástup v závěrečném okruhu, který mu vynesl čtyřsekundový náskok. Třetí dojel do cíle Němec Manuel Fumic.

Sedmatřicetiletá Nash plánovaně vynechala úvodní tři díly SP v Evropě a do seriálu se zapojila až nyní v zámoří, kde žije. Před týdnem v kanadském Mont-Sainte-Anne byla sedmá, nyní však ztratila na vítězku téměř šest minut a dojela až v polovině druhé desítky.

Ferrandová-Prévotová byla suverénní, vítězku tří letošních závodů SP a vedoucí ženu seriálu Jolandu Neffovou ze Švýcarska za sebou nechala bezmála o minutu a půl. Třetí dojela Dánka Annika Langvadová.

Závody SP v cross country na horských kolech ve Windhamu (USA):

Muži: 1. Schurter (Švýc.) 1:30:55, 2. Absalon (Fr.) -4, 3. Fumic (Něm.) -27, 4. Mantecon (Šp.) -51, 5. McConnell (Austr.) -1:14, 6. Gagne (Kan.) -1:57, ...10. Cink -3:14, 27. Škarnitzl -5:43, 31. Nesvadba -6:39, 32. Kulhavý (všichni ČR) -6:45.

Průběžné pořadí SP (po 5 z 6 závodů): 1. Schurter 1100 b., 2. Absalon 910, 3. Kulhavý 782, 4. M. Flückiger 650, 5. Vogel (oba Švýc.) 624, 6. Fumic 610, ...8. Cink 487, 22. Škarnitzl 266, 46. Nesvadba 100, 88. Novák 17, 104. Paprstka (oba ČR) 8.

Ženy: 1. Ferrandová-Prévotová (Fr.) 1:33:25, 2. Neffová (Švýc.) -1:28, 3. Langvadová (Dán.) -2:09, 4. Davisonová (USA) -2:12, 5. Morathová (Něm.) -2:41, 6. Žakeljová (Slovin.) -2:58, ...15. Nash -5:52, 28. Štěpánová -10:02.

Průběžné pořadí SP (po 5 z 6 závodů): 1. Neffová 1100, 2. Dahleová-Flesjaaová (Nor.) 910, 3. Pendrelová (Kan.) 726, ...26. Štěpánová 235, 32. Nash 196, 65. Škarnitzlová 45, 70. Huříková 40, 81. Šulcová 21, 92. Veselá 8.