Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MČR mužů a žen v hale

Česká L'Etape kromě klasické trati nabídne i horskou trasu v jižních Čechách

Nejen osvědčenou trasu na Křivoklátsku, ale také horskou trať chystají na příští rok pořadatelé cyklistické L'Etape. Horská zkouška se pojede 17. srpna a účastníci závodu během ní zdolají mj. Kleť. Organizátoři akce také oznámili, že prodloužili smlouvu na pořádání se společností ASO až do roku 2027.

Závod pro amatérské i profesionální cyklisty má před sebou 4. ročník. "Chceme zachovat to nejlepší, co se povedlo vybudovat v předchozích ročnících, a zároveň projekt neustále posouvat dopředu. Naší hlavní motivací a hnacím motorem jsou samotní účastníci, se kterými jsme skrz množství komunikačních kanálů prakticky v denním kontaktu," uvedl za pořadatele Tomáš Pravenec.

Horská etapa se pojede premiérově, a to v Prachaticích, kde bude start i cíl, a okolí. Během 101 kilometrů nastoupají jezdci více než 2100 metrů, zavítají například do Českého Krumlova či na horu Kleť. "Vnímali jsme, že je potřeba vyslyšet poptávku cyklistů. Profil té horské etapy nebude úplně lehký," připustil Pravenec.

Kapacita bude 1000 přihlášených. "Bude se jednat o těžkou výzvu, ale nadále stavěnou a promyšlenou tak, aby se jí nemusel žádný z cyklistů obávat. Nechceme horskou variantu závodu dopřát jen vyvoleným. Jde nám o sdílení zážitků. Průměr bude nastavený tak, aby trasu mohl absolvovat i člověk, který nemá prostor trénovat šestnáct hodin týdně," vysvětlil ředitel horské etapy Svatopluk Fořt.

O dva měsíce dříve se uskuteční tradiční akce se startem na pražském Strahově, z něhož budou cyklisté vyrážet na tři varianty tras o délce 130, 105 a 61 kilometrů. Dlouhá trasa pojme až 1000 cyklistů, střední 1500 závodníků a krátká 1000 startujících.

Organizátoři zavádí kategorii Heroes, v rámci níž mohou jet nadšenci nejkratší červnovou trasu a také srpnovou horskou etapu na kolech vyrobených před rokem 1989. Ambasadorem této akce bude bývalý špičkový spurtér Ján Svorada. "Cítíme mezi fanoušky velkou dávku nostalgie a zdravého bláznovství. Spoustu takových kol jsme viděli v minulých ročnících podél trati i na samotném Strahově, jejich majitelé s nimi dotvářeli skvělou atmosféru projektu," uvedl Přemysl Novák, šéf projektu L'Etape Czech Republic.

Grupetto s Bábkem

"Na startu bude také skupina jezdců s označením Gruppetto. Vypůjčili jsme si označení z profesionálního pelotonu, ve kterém představuje skupinu cyklistů jedoucích za hlavním pelotonem. Vytváří se hlavně v horských etapách, kdy jej tvoří zejména sprinteři a domestici, které v takové etapě nezajímá umístění. Jejich hlavním zájmem je dojet etapu v časovém limitu, aby nebyli z etapového závodu vyloučeni," vysvětlil Novák.

Stejný princip bude uplatněn i v domácím závodě cyklistických nadšenců. "U střední červnové trati a na srpnové akci pojede tato skupina pod vedením bývalého dráhaře Tomáše Bábka. Její účastníci nebudou muset absolvovat náročnější jízdu ve velkém pelotonu, ale pěkně v klidu si trať odjedou s profesionálním vodičem a také jistotou stihnutí časového limitu," nastínil Novák.

Vedle Svorady a Bábka zůstávají v týmu ambasadorů i Zdeněk Štybar a Martina Sáblíková. Novou tváří speciálně pro horskou etapu bude Tereza Huříková. "Jednáme také o osobnosti ze zahraničí, která by navázala na skvělé představení Andyho Schlecka z druhého ročníku projektu," uvedl Pravenec.

Závod má nyní licenci na další čtyři roky. "Je to pro nás vítaná jistota a zároveň potvrzení, že se nám to daří dělat dobře. Je to pro nás fantastické vysvědčení. Pokud zafunguje druhá akce s horskou etapou – o čemž jsme stoprocentně přesvědčeni –, můžeme díky nové smlouvě přidat i další, třetí akci. Nápady a chuť nám nechybí. Ohromně se na následující měsíce a roky těšíme," řekl Pravenec.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články