Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Mezinárodní taneční festival Ústí nad Labem

Česká cyklistika slaví další velký úspěch, Bábek vydřel bronz v keirinu

Hongkong – Češi měli ve finále keirinu na mistrovství světa v Hongkongu hned dvojnásobné zastoupení. Tomáš Bábek vybojoval bronzovou mediali, Pavel Kelemen dojel pátý. Češi tak slaví 13. cenný kov v samostatné historii, z toho třetí v této disciplíně po Pavlu Buráňovi a Ivanu Vrbovi. Mistrem světa je Azizulhasni Awang z Malajsie, jenž zvítězil před Kolumbijcem Fabianem Puertou Zapatou.

Je nám líto, video expirovalo.
Bábkův bronzový keirin na MS

Úřadující mistr Evropy a vítěz Světového poháru v keirinu potvrdil, že je největší medailovou nadějí výpravy. Přestože se devětadvacetiletý Bábek zpočátku držel na chvostu šestice finalistů, vyšel mu závěrečný útok a nechal těsně za sebou Australana Matthewa Glaetzera. Na Awanga, historicky prvního malajského šampiona na dráze, ztratil Bábek 417 tisícin sekundy.

Při losu si přitom pozdější bronzový medailista vytáhl nejhorší, šestou pozici. "Je to takový můj úděl, že musím jít v životě nejtěžšími cestami. Závod se vyvinul velice špatným směrem, byl víceméně ztracený. Mentálně jsem to ale nevzdal. I když jsem věděl, že kolo do cíle je to z mé pozice špatné," řekl Bábek.

V posledním okruhu se však vydal ze všech sil, což přineslo zisk cenného kovu. "Chytil jsem křeče do stehen, posledních dvě stě metrů jsem tlačil hlavou a očima, abych se nasunul dopředu. Za třetí pozici jsem hrozně rád," radoval se Bábek.

Štěstím zářil také vítězný Awang. "Je to neuvěřitelné, naprosto neuvěřitelné. Deset let usiluji o tento dres. Dvakrát jsem byl na mistrovství světa stříbrný, dvakrát bronzový, ale nikdy jsem neztrácel naději a nevzdával se. Věděl jsem, že když budu tvrdě pracovat, jednou přijde můj čas. Dnes to přišlo ‒ jsem mistrem světa. A jsem strašně šťastný," radoval se Awang, bronzový olympijský medailista z Ria de Janeiro.

Díky Bábkovým výsledkům v uplynulém roce se poprvé v historii světových šampionátů představila česká cyklistika v keirinu se třemi dráhaři. David Sojka dojel ve své rozjížďce poslední, Bábek postoupil přímo z druhé příčky, Kelemen pak jako vítěz jedné z oprav. Sojka skončil i v opravné jízdě poslední.

V semifinále si Bábek zajistil finále rovněž z druhého místa za Glaetzerem a dokonce před pozdějším šampionem Awangem. Původně sice slavil postup obhájce zlata Joachim Eilers z Německa, jenže byl diskvalifikován. Díky tomu zůstal ve hře Awang.

Stejně jako Eilers dopadl i další velký favorit na titul Francois Pervis z Francie. Také šestinásobný mistr světa, který ovládl keirin na MS v letech 2014 a 2015, si počínal v rozporu s pravidly. A to přímo v souboji s Kelemenem. Pervis skončil původně druhý, český mistr Evropy z roku 2015 Kelemen čtvrtý, ale Francouzova diskvalifikace ho posunula dál.

Poslechněte si Velo fokus podcast a rozhovor s Tomášem Bábkem:

Výsledky MS v dráhové cyklistice

Muži:

Keirin: 1. Awang (Malaj.), 2. Puerta Zapata (Kol.), 3. Bábek, ...5. Kelemen (oba ČR).

Scratch: 1. Tekliňski (Pol.), 2. Liss (Něm.), 3. Latham (Brit.), ...15. Bláha (ČR).

Stíhací závod družstev - finále: Austrálie (Welsford, Meyer, Porter, Yollouris) 3:51,503 - Nový Zéland (Gough, Bulling, Kennett, Kergozou) 3:53,979, o 3. místo: Itálie (Consonni, Bertazzo, Ganna, Lamon) 3:56,935 - Británie (Stewart, Burke, Emadi, Wood) 3:58,566.

Ženy:

Stíhací závod družstev - finále: USA (Catlinová, Dygertová, Geistová, Valenteová) 4:19,413 - Austrálie (Cureová, Ankudinoffová, Manlyová, Wiasaková) 4:19,830, o 3. místo: Nový Zéland (Sheathová, Buchananová, Jamesová, Nielsenová) 4:21,778 - Itálie (Balsamová, Frapportiová, Pattarová, Valsecchiová) 4:26,562.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy