Volejbalový magazín

Češi na stupně vítězů nedosáhli, závod SP v Táboře ovládl Van der Poel

Čtvrtý závod Světového poháru v cyklokrosu v Táboře vyhrál mistr světa z roku 2015 z jihočeské trati Mathieu van der Poel. Nejlepší Čech Michael Boroš dojel patnáctý. Pavla Havlíková obsadila v domácím závodě deváté místo, Kateřina Nash dojela desátá. Zvítězila Lucinda Brandová z Nizozemska.  Jakub Ťoupalík dojel v závodě juniorů čtvrtý.

Mathieu Van Der Poel
zdroj: ČTK/ZUMA/David Stockman

Třiadvacetiletý Nizozemec s přehledem potvrdil roli favorita a zvítězil s náskokem 14 sekund před Belgičanem Michaelem Vanthourenhoutem. Třetí skončil další Nizozemec Lars van der Haar. Nejlepší z českých reprezentantů Michael Boroš dojel patnáctý.

"Chyběl kousek do skupinky o top desítku, ale jsem rád, že jsem se vešel alespoň do té patnáctky," řekl České televizi Boroš po druhém nejlepším výsledku v této sezoně Světového poháru.

Obě zkušené Češky Nash s Havlíkovou se po prvním z pěti kol pohybovaly na konci první desítky, ale jen pár sekund za špičkou. Jenže Nash ve druhém kole při výjezdu na mez, kde měla řada závodnic velký problém už během prvního okruhu, uklouzla a ztratila mnoho cenných sekund.

Z průběžné šesté příčky se Nash, která skončila na úvod letošního seriálu SP v americkém Waterloo třetí, rázem propadla mimo první desítku. Nakonec ji v cíli uzavírala, když těsně před ní v tříčlenném spurtu o osmou příčku finišovala Havlíková.

"Byl to pěkný závod. Nedostala jsem se tam dopředu v prvním kole, v tom druhém přišel rozhodující moment, kdy jsem dojížděla čelní skupinu. Na té mezi jsme se tam zasekaly a nemohla jsem tam prostě vylézt. Měla jsem naběhanou svou stopu, jenže v té někdo byl, tak jsem to vzala prostředkem. Ale nedalo se to vyběhnout," popsala zásadní moment Nash.

Brandová triumfovala s pětisekundovým náskokem před krajankou Annemarií Worstovou, o další vteřinu zpět zůstala Italka Alice Maria Arzuffiová. Na 16. místě skončila Jana Czeczinkarová.

Nizozemka Lucinda Brandová
zdroj: ČTK/Pancer Václav

Mezi juniory se vedle Jakuba Ťoupalíka vešli do první desítky ještě další tři čeští jezdci. Sedmý skončil Jan Zatloukal, za ním se seřadili Pavel Bittner a Tomáš Ježek. Vyhrál Belgičan Witse Meeussen, druhý byl šestnáctiletý syn krosového velikána Svena Nyse Thibau.

Ťoupalík dorazil do cíle jen pět sekund za vítězem a těsně prohrál souboj o třetí příčku. "Jsem spokojený. Čtvrté místo na Světovém poháru musím brát s ohledem na to, jak to bylo celý závod vyrovnané. Jezdilo nás tam jednu chvíli osm," řekl Ťoupalík.

Ježek se znovu vešel do desítky, jako se mu to podařilo již před necelým měsícem, kdy vybojoval bronz v Bernu. "Myslel jsem na víc," netajil přesto zklamání. "Moc mi závod nesedl technicky, nesedí mi příliš ten zmrzlý povrch," uvedl Ježek.

Jakub Ťoupalík
zdroj: ČTK/Tomas Binter

V závodě mužů do 23 let obsadil 12. příčku Josef Jelínek. Při neúčasti mistra světa Eliho Iserbyta z Belgie, který kvůli zdravotním potížím nestartoval, vyhrál hlavní favorit Brit Thomas Pidcock. Jelínek měl na vítěze manko minutu a půl.

"Odstartoval jsem podle představ, ale když jsme přijeli na louku, tak si přede mnou ustlali dva borci, čímž mě zablokovali a bylo po nadějích. Nezmatkoval jsem a říkal si, že zkusím jet, co to dá. Doufal jsem, že přední skupina bude taktizovat a já se na ni dotáhnu. Ale pak mi strašně ujeli," litoval Jelínek. Vrcholem programu je závod elitní mužské kategorie od 15 hodin.

Závod Světového poháru v cyklokrosu v Táboře:

Ženy (14,7 km): 1. Brandová 40:19, 2. Worstová (obě Niz.) -5, 3. Arzuffiová (It.) -6, 4. Van Loyová (Belg.), 5. Betsemaová (Niz.) obě -7, 6. Cantová (Belg.) -13, ...9. Havlíková -48, 10. Nash -49, 16. Czeczinkarová -1:20, 37. Ungermanová -3:15, 39. Mišoňová -3:34, 41. Bajgerová -3:49, 43. Švihálková -4:09, 44. Janů -4:20, 46. Vaníčková -4:48, Vernerová nedokončila (všechny ČR).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 9 závodů): 1. Vosová (Niz.) 225 bodů, 2. Cantová 207, 3. Van Loyová 198, 4. Keoughová (USA) 184, 5. Richardsová (Brit.) 166, 6. Lechnerová (It.) 161, ...8. Nash 155, 25. Havlíková 84, 35. Czeczinkarová 52, 48. Štěpánová 37, 65. Ungermanová 21, 69. Bajgerová 16.

Muži do 23 let (20,5 km): 1. Pidcock (Brit.) 51:31, 2. Dorigoni (It.), 3. Benoist (Fr.) oba -11, ...12. Jelínek -1:32, 18. Vaníček -2:08, 19. Kopecký -2:21, 20. Říman -2:23, 23. Mayer -3:24, 24. Tomášek -3:49, 25. Bakus -4:04, 26. Hula -4:19, 27. Kunášek -4:51, 28. Arlt, 29. Schierl oba -4:54, 36. Čech (všichni ČR) -1 kolo.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 7 závodů): 1. Pidcock 100, 2. Benoist 90, 3. Fine (Fr.) 72, ...11. Jelínek 32, 23. Kopecký 20, 27. Vaníček, 28. Říman oba 13.

Junioři (14,7 km): 1. Meeussen 38:29, 2. Nys (oba Belg.) -4, 3. Lindner (Něm.), 4. J. Ťoupalík oba -5, ...7. Zatloukal -29, 8. Bittner -35, 9. Ježek -42, 13. Šulc -1:04, 27. Žvak -1:41, 32. Kučera -1:57, 34. Daněk -2:13, 36. J. Hník -2:24, 38. Camrda -2:43, 41. Pechout -3:02, 46. Hladík (všichni ČR) -3:59.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 7 závodů): 1. Meeussen 120, 2. Ježek 69, 3. Nys 63, ...5. J. Ťoupalík 60, 13. Zatloukal 36, 17. Bittner 26, 20. Šulc 23.