Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Vyhlášení mistrů motocyklového sportu

Češi na MS berou první medaili. Štafeta vybojovala stříbro, kralovali Francouzi

Nové Město na Moravě - Česká reprezentace vybojovala na mistrovství světa na horských kolech v Novém Městě na Moravě první medaili. Na technické, ale atraktivní trati vybojovala stříbro čtyřčlenná štafeta s oporami Jaroslavem Kulhavým a Kateřinou Nash. Zlato berou Francouzi, bronzovou medaili zase švýcarský tým. 

Stříbrná česká štafeta na MS na horských kolech
zdroj: ČTK autor: Ivo Stejskal

Češi předvedli fantastickou druhou část závodu. Poté, co Průdek zastupující kategorii do 23 let slibně začal a předával šestý, měl junior Holec technické potíže, neboť mu spadl řetěz. Ztratil desítky vteřin a s mankem přes minutu a čtvrt na vedoucí Francii finišoval devátý. Nash však posunula tým až na druhou příčku s odstupem 19 sekund a Kulhavý stříbro s přehledem udržel.

"Ráda jezdím na bahně, dneska mi to sedělo. Jak jsem před sebou viděla soupeřky, dodávalo mi to síly. Je super vyhrát doma medaili před vlastními diváky," radovala se Nash po své heroické stíhací jízdě.

Stejně jako ona byl v minulosti u obou bronzů i Kulhavý. "Zkusil jsem to na začátku, zda to ještě nepůjde na zlato, ale na tomto mokru by trvalo půl dne, než bych těch 20 vteřin na Sarroua najel. Pak už jsem byl raději opatrnější," připustil Kulhavý.

A ocenil výkon své parťačky. "Tyhle štafetové závody rozhodují většinou pouze defekty a výkony žen. Ale my jsme dnes měli v sestavě tu nejlepší z nich - Káča jela skvěle," prohlásil olympijský šampion z Londýna.

Takřka celé odpoledne skrápěl trať vydatný déšť, ale před startem se mračna protrhala a vysvitlo slunce. I tak nestihlo vysušit mokré klouzající kořeny. Na ty doplatil hned v prvním okruhu německý "eliťák" Manuel Fumic, který jasně vedl, ale po pádu předával až pátý a Německo přišlo v té pasáži o medaili.

Mistry světa se stali Francouzi v sestavě Victor Koretzky, Benjamin Le Ny, Pauline Ferrandová-Prévotová, Jordan Sarrou. Za druhými Čechy, kteří ztratili v cíli 16 sekund, dojela o dalších 21 vteřin později štafeta Švýcarska. 

Mistrovství světa na horských kolech v Novém Městě n. Mor. (Žďársko)

Cross country - štafety: 1. Francie (Koretzky, Le Ny, Ferrandová-Prévotová, Sarrou) 59:49, 2. ČR (Průdek, Holec, Nash, Kulhavý) -16, 3. Švýcarsko (Colombo, Albin, Freiová, Forster) -37, 4. Německo -44, 5. Dánsko -1:06, 6. Itálie -1:06. 

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy