Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio ČT sport

Cavendish poprvé uspěl na letošní Tour

Montargis (Francie) - V páté etapě se britský spurtér Mark Cavendish dočkal a vybojoval první vítězství na letošní Tour de France. Kolegové z týmu Columbia Cavendishovi spurt v závěru rovinaté etapy dlouhé 187,5 km výborně rozjeli, takže bez potíží po závěrečném zrychlení za sebou nechal druhého Němce Geralda Ciolka i třetího Nora Edvalda Boassona-Hagena. Průběžné pořadí dál vede Švýcar Fabian Cancellara. Český závodník Roman Kreuziger dojel do cíle v hlavním poli na 47. místě a celkově si udržel šestnáctou pozici.

Cavendish si připsal jedenácté vítězství na Tour, na které se však hodně natrápil. Pětadvacetiletý cyklista loni vyhrál na slavném závodu šestkrát, ale letos se mu nedařilo. V první etapě upadl, ve středu zase nedokázal reagovat na nástup italského rivala Alessandra Petacchiho. Tentokrát si vše vynahradil a při slavnostním ceremoniálu ho přemohly emoce, takže se na stupních vítězů rozplakal.

"Je to neuvěřitelné, trvalo to hrozně dlouho," líčil dojatý Cavendish. "Po těch výhrách v minulosti jsem se vznášel v sedmém nebi a pak jsem si natloukl. Prošel jsem si peklem," uvedl v televizním rozhovoru slavný rodák z ostrova Man.

Už šest kilometrů po startu ujela z pelotonu trojice José Ivan Guttiérez, Belgičan Jurgen van de Walle a Francouz Julien El Fares. Španělský mistr Guttiérez se dokonce v průběhu etapy stal virtuálním lídrem Tour, protože uprchlíci získali téměř osmiminutový náskok, čímž smazal svou ztrátu 3:24 na Cancellaru. Únik však nevydržel, tři kilometry před cílem je peloton dojel.

Kreuziger se snaží zregenerovat poraněné koleno

"Etapa byla celkem v pohodě. Až těch posledních pět kilometrů bylo těžkých kvůli úzké cestě a kruhovým objezdům. Naštěstí se nepadalo, ale bylo to na hraně," uvedl Kreuziger. Méně náročnou etapu zkomplikovalo jezdcům horko. "Na slunci bylo 39 stupňů, takže daleko víc musíme pít, ale je to pro všechny stejné. Tour se jede v červenci a nikdo nemůže čekat, že bude dvacet," dodal. Koleno, které si Kreuziger poranil při pádu v belgickém úvodu Tour, ho nebolí. "Poslední dva dny byly klidné, tak člověk v rámci možností zregeneroval. Prvořadé je, abychom s Ivanem (Bassem) přijeli pod Alpy co nejsvěžejší," uvedl český člen italské stáje Liquigas.

Průběžné pořadí Tour de France:

1. Cancellara (Švýc.) 22:59:45,

2. Thomas (Brit.) -23,

3. Evans (Austr.) -39,

4. Hesjedal (Kan.) -46,

5. Chavanel (Fr.) -1:01,

6. A. Schleck (Luc.) -1:09,

7. Hushovd -1:19,

8. Vinokurov (Kaz.) -1:31,

9. Contador (Šp.) -1:40,

10. Van den Broeck (Bel.) -1:42,

...16. Kreuziger -2:24.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy