Následuje
Branky, body, vteřiny

Časovku žen ovládly na MS Nizozemky. Sedláček byl mezi juniory jedenáctý

Dominancí nizozemských reprezentantek skončila časovka žen na mistrovství světa v silniční cyklistice. Země tulipánů vybojovala hned dva nejcennější kovy. Z vítězství se v norském Bergenu radovala Annemiek van Vleutenová před krajankou Annou van der Breggenovou. V cíli je dělilo 12 vteřin. Bronz si vyjela Australanka Katrin Garfootová, jež na vítězku ztratila dalších sedm sekund. V časovce juniorů dojel jedenáctý Vojtěch Sedláček.

Annemiek van Vleutenová se zlatou medailí z MS
zdroj: REUTERS autor: Cornelius Poppe

Čtyřiatřicetiletá Van Vleutenová, pátá žena z časovky na minulém šampionátu v Dauhá, dosáhla na první velký titul. V porovnání s Van der Breggenovou jí vyšla lépe druhá polovina 21,1 kilometru dlouhé trati. Povedený závod Nizozemek potvrdila pátou příčkou Ellen van Dijková, členka vítězné stáje Sunweb z nedělní časovky družstev. Obhájkyně zlata Američanka Amber Nebenová se musela spokojit až s jedenáctým místem.

Van Vleutenová světovým zlatem potvrdila časovkářskou nadvládu v této sezoně. Titul je pro ni zároveň náplastí na hrozivý pád během olympijského silničního závodu loni v Riu de Janeiro. V jeho závěru jela o zlato, jenže po smyku ve sjezdu dopadla na obrubník a utrpěla těžký otřes mozku a tři praskliny obratle.

"Pořád tomu nemohu uvěřit. V této sezoně jsem překvapila sama sebe tím, čeho jsem schopná. A být mistryní světa v časovce jednotlivců je něčím, o čem jsem si nemyslela, že něco takového zvládnu. Ale tento rok jsem tomu věřit začala. A je neuvěřitelné, že se mi to opravdu podařilo," radovala se rodačka z Vleutenu, jenž leží v těsné blízkosti Utrechtu.

"Jako sportovec prožíváte vzestupy i pády, ale myslím si, že právě ty pády pak dělají vzestupy ještě o mnoho krásnější. Tento titul by byl moc krásný i bez té kolize v Riu, ale s tím vším je celý příběh doopravdy jedinečný," dodala Van Vleutenová.

Dva čeští junioři se na MS vešli v časovce do dvacítky, ženám vládly Nizozemky

Sedláček skončil v časovce mezi juniory jedenáctý

V časovce juniorů dojel jedenáctý Vojtěch Sedláček. Druhý český zástupce Richard Holec obsadil šestnáctou příčku z takřka osmi desítek startujících. Novým světovým šampionem se stal osmnáctiletý Brit Thomas Pidcock.

Všestrannému Pidcockovi vyšla skvěle druhá polovina 21,1 kilometru dlouhé trati, během níž se posunul z druhé příčky k prvenství. Závod zvládl v čase 28:02,15 a navázal na juniorský titul světového šampiona v cyklokrosu, na který dosáhl koncem ledna v lucemburském Bielesu.

"Věděl jsem, že bych mohl dosáhnout na pódiové umístění, ale vážně jsem si nemyslel, že když dojedu, půjdu do vedení a už se přede mě nikdo nedostane. Ještě jsem se z toho nedostal, bylo náročné sedět tam na té židli (pro medailisty), ale určitě mi všechno brzy dojde," řekl Pidcock.

Sedláček ztratil na vítěze 37 vteřin, Holec byl ještě o 11 sekund pomalejší. Stříbro si s dvanáctivteřinovým mankem vyjel italský reprezentant Antonio Puppio, bronz získal Polák Filip Maciejuk. Oba od sebe dělila jen vteřina a 37 setin.

Mistrovství světa v silniční cyklistice v Bergenu (Norsko) - časovka:

Ženy elite (21,1 km): 1. Van Vleutenová 28:50, 2. Van der Breggenová (obě Niz.) -12, 3. Garfootová (Austr.) -19, 4. Dygertová (USA) -38, 5. Van Dijková (Niz.) -52, 6. Villumsenová (N. Zél.) -56, 7. Moolmanová-Pasiová (JAR) -1:19, 8. Stephensová (USA) -1:20, 9. Barnesová (Brit.) -1:23, 10. Uttrupová Ludwigová (Dán.) -1:34.

Junioři (21,1 km): 1. Pidcock (Brit.) 28:02, 2. Puppio (It.) -12, 3. Maciejuk (Pol.) -13, ...11. Sedláček -37, 16. Holec (oba ČR) -48.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy