Časovku na Vueltě vyhrál Martin, do čela se dostal Froome

Salamanca (Španělsko) - Časovku jednotlivců v desáté etapě cyklistické Vuelty vyhrál suverénně Němec Tony Martin před Britem Christopherem Froomem, který se stal novým vedoucím jezdcem závodu. Šestadvacetiletý Martin potvrdil na 47 kilometrů dlouhé trati v Salamance své časovkářské kvality, které prokázal už v červenci triumfem v předposlední etapě Tour de France. Na druhého Froomea dnes najel 59 sekund. Třetí skončil další Brit Bradley Wiggins, který za Martinem zaostal o minutu a 22 sekund.

"Kvůli téhle časovce Vueltu jedu. Celý závod je pro mě přípravou na mistrovství světa, kde chci získat v časovce titul," uvedl Martin.

Až čtvrté místo obsadil nejlepší časovkář posledních sezon Švýcar Fabian Cancellara, čtyřnásobný mistr světa a olympijský vítěz ztratil minutu a 27 sekund.

Froome dosáhl posunem do čela průběžného pořadí před prvním volným dnem letošní Vuelty největšího úspěchu v dosavadní kariéře. "Tohle jsem vážně nečekal. Snažil jsem se držet krok s naším lídrem Bradleym Wigginsem. Byl to fantastický den a nějak jsem skončil v dresu vedoucího jezdce. Je to sen," rozplýval se Froome, který se vyšvihl do čela závodu z dosavadní čtrnácté pozice.

Šestadvacetiletý rodák z Keni má k dobru 12 sekund před Dánem Jakobem Fuglsangem, o dalších osm sekund zpět je Froomeův kolega z týmu Sky Wiggins. Na čtvrtém místě zaostává o 31 sekund obhájce prvenství Ital Vincenzo Nibali.

Froome je už sedmým majitelem červeného trikotu od začátku závodu. Déle než jednu etapu si dres lídra Vuelty udržel pouze Francouz Sylvain Chavanel.