Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sokolský zpravodaj

Bývalý pilot F1 Zanardi po vážné nehodě bojuje o život

Bývalý pilot formule 1 Alex Zanardi se po vážné nehodě na handbiku podrobil naléhavé operaci hlavy a poté byl umístěn na jednotku intenzivní péče. Jeho stav je po tříhodinovém neurochirurgickém zákroku velmi vážný a prognóza nejistá. Za populárního třiapadesátiletého Itala, který v roce 2001 přišel o nohy při automobilové nehodě, se modlí celý motoristický svět.

Alessandro Zanardi
zdroj: AP

Zanardi se v pátek nedaleko Pienzy v Toskánsku srazil s protijedoucím nákladním automobilem, poté co ztratil v mírném klesání kontrolu nad handbikem při místním štafetovém závodě pro handicapované sportovce. Vrtulníkem byl převezen do nemocnice v Sieně, vedle těžkého zranění hlavy utrpěl také četné zlomeniny. Na kliniku za ním dorazili manželka Daniela a syn Niccoló.

Po operaci je Zanardi ve velmi vážném, ale stabilizovaném stavu. Lékaři jej udržují v umělém spánku a je napojen na dýchací přístroj. "Zákrok proběhl podle plánu, ale stav, v jakém pacient dorazil, byl nanejvýš kritický. Utrpěl rozsáhlé trauma v obličejové části lebky," konstatoval operující lékař Giuseppe Oliveri. "Hodnoty jsou nyní dobré, ale situace zůstává velmi vážná," dodal.

Podle lékaře není možné říct, nakolik má Zanardi poškozený mozek. "Jeho neurologický stav nebudeme znát, dokud se neprobudí. V těchto případech vyžaduje zotavovací proces čas. A věci se mohou nenadále změnit k horšímu," dodal Oliveri.

Sociální sítě od té doby zaplavují vzkazy, ve kterých Zanardimu vyjadřují podporu osobnosti z motoristického sportu, ale i dalších odvětví, politici i fanoušci.

Alessandro Zanardi
zdroj: Reuters

Vesměs apelují na Zanardiho sílu a odhodlání, s jakými se vyrovnal s těžkým osudem po havárii v září 2001 v automobilovém závodu seriálu CART na německém Lausitzringu.

"Ty to i tentokrát dokážeš," vzkázal jiný bývalý pilot F1 a krajan Giancarlo Fisichella. "Bojuj. Ty víš, jak se to dělá. Modlím se za tebe," přidal současný jezdec Ferrari Charles Leclerc. "Vždycky jsi byl bojovník a vždy budeš," konstatoval prezident Mezinárodní automobilové federace Jean Todt. "Alexi, celá obec FIA tě v téhle hrozné chvíli podporuje," doplnil.

Zanardi před devatenácti lety přežil těžkou nehodu jako zázrakem. Při transportu vrtulníkem do nemocnice v Berlíně jej tehdy sedmkrát oživovali. Ztratil velké množství krve. Přesto se po dlouhé rehabilitaci vrátil k automobilovému sportu a jako vozíčkář se později právě na handbiku prosadil také na mistrovství světa.

Vyhrál například i maraton v New Yorku či dokončil legendárního Ironmana na Havaji. Na paralympijských hrách v Londýně a Riu de Janeiro získal čtyři zlaté medaile.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články