Cyklotoulky

Buchmannovi vyšel sólový únik v královské etapě a triumf v závodě Kolem Baskicka má na dosah

Úspěšné sólo mu vyneslo posun do průběžného vedení před poslední etapou. Emanuel Buchmann zvítězil v královské etapě a v čele pořadí Kolem Baskicka vystřídal Maximiliana Schachmanna.

Jakob Fuglsang
zdroj: ČTK/AP autor: Chris Wallis

Šestadvacetiletý Buchmann vyhrál 149,8 km dlouhou etapu v Arrate díky útoku v předposledním stoupání zhruba 22 km před cílem. Na tříčlennou skupinku pronásledovatelů, v níž byli Španěl Ion Izagirre, Brit Adam Yates a Dán Jakob Fuglsang, najel vítěz 68 sekund.

Po zdařilém sólu poskočil Buchmann z pátého místa na první a před sobotním finále vede o 54 sekund před Izagirrem. Třetí je s odstupem 64 sekund dosavadní lídr Schachmann, jenž byl devátý. Devětapadesátý ročník závodu vyvrcholí závěrečnými 118 km kolem Eibaru.

Výsledky cyklistického etapového závodu Kolem Baskicka:

Cyklistický závod Kolem Baskicka (WorldTour) - 5. etapa (149,8 km): 1. Buchmann (Něm./Bora-hansgrohe) 3:44:14, 2. I. Izagirre (Šp./Astana), 3. A. Yates (Brit./Mitchelton-Scott), 4. Fuglsang (Dán./Astana) všichni -1:08, 5. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates), 6. Martin (Ir./SAE Team Emirates) oba -1:24, ...93. Vakoč (ČR/Deceuninck–Quick-Step) -20:58.

Průběžné pořadí: 1. Buchmann 16:23:30, 2. I. Izagirre -54, 3. Schachmann (Něm./Bora-hansgrohe) -1:04, 4. Martin, 5. Fuglsang oba -1:32, 6. Konrad (Rak./Bora-hansgrohe) -1:55, ...83. Vakoč -41:45.