Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Bikerům v Novém Městě vládl Dán Andreassen, nejrychlejší ženou byla Lecomteová

Závod Světového poháru mužů v cross country horských kol v Novém Městě na Moravě vyhrál Dán Simon Andreassen, a slaví tak vůbec svůj první triumf mezi elitou. Ondřej Cink dorazil do cíle jako devátý. S více než půlminutovým náskokem kralovala ženám Loana Lecomteová z Francie. Nejlepší Češkou v úvodním klání série v celé sezoně byla Jitka Čábelická na 23. místě. Tereza Tvarůžková dojela v kategorii do 23 let desátá.

Simon Andreassen oslavil v Novém Městě premiérový triumf
zdroj: ČTK autor: Luboš Pavlíček

Cink nechyběl v silné vedoucí devítičlenné skupině, která se utrhla zkraje závodu. Přestože měl místy problémy, stále držel umístění v desítce. Naproti tomu suverén posledních sezon Nino Schurter ze Švýcarska jako kdyby se dostával delší dobu do provozní teploty a propadl se postupně až do třetí desítky.

Souboj o zlato se pak překvapivě přestal týkat jednoho z hlavních favoritů Švýcara Mathiase Flückigera, jenž ani nedojel do cíle. Andreassen zvládl lépe závěr, v němž byl jeho soupeřem o prvenství Francouz Maxime Marotte. Ten nakonec zaostal o devět sekund, třetí skončil Nizozemec Milan Vader. Osminásobný světový šampion Schurter se musel přes skvělou stíhací jízdu spokojit se čtvrtým místem. Dlouho vedoucí Brazilec Henrique Avancini byl těsně za ním pátý.

Cink měl na vítěze manko 71 sekund, třiatřicátý dojel Jan Škarnitzl. "Ve finále jsem spokojený, desítka se vždycky počítá. Výsledek s výkonem ale mohl být lepší, ztrácel jsem ve sjezdech. Pocity jsou padesát na padesát," uvedl nejlepší z českých bikerů v cíli Cink.

Je nám líto, video expirovalo.
Závěr závodu mužů s ohlasy Ondřeje Cinka

Třetí žena úterního short tracku Lecomteová vyhrála suverénně před Anne Terpstraovou z Nizozemska a svou slavnější krajankou Pauline Ferrandovou-Prévotovou. Čábelická ztratila na jednadvacetiletou Lecomteovou, která slavila hned při premiéře v SP mezi elitou, téměř šest a půl minuty, na nejlepší desítku měla tříapůlminutové manko. Jana Czeczinkarová dojela osmatřicátá, Karla Štěpánová závod nedokončila.

"Mně se tady nikdy moc nedaří," mrzelo Čábelickou. "Ale dejme tomu, bylo to docela dobré. Škoda jen toho posledního kola, kdy mi to na ne úplně těžkém místě uklouzlo na kořenu, sice jsem se zvedla rychle, ale otočila jsem si řídítka a nadvakrát to rovnala. To mě vyhodilo z tempa víc než ten samotný pád. Tam jsem pár pozic ztratila," popsala.

Ranní boj žen do 23 let o umístění na nejvyšším stupínku v úvodním závodě sezony, kterou stejně jako celý sportovní svět výrazně poznamenala pandemie koronaviru, vyhrála Italka Giorgia Marchetová před Nizozemkou Ceylin del Carmen Alvaradovou a Američankou Haley Battenovou.

Jednadvacetiletá Tvarůžková měla po hodinu a půl dlouhém závodě manko na vítěznou Marchetovou bezmála tři minuty. Ve Vysočina Areně, kde se bez přítomnosti diváků uskuteční hned po sobě rovnou dva závody SP, se neztratila ani další Češka Tereza Sásková, jíž patřilo 17. místo.

"Dnes jsem byla šíleně nervózní, ale pár minut před startem to ze mě spadlo. Na startu tam byla kolize a jedna holčina před námi spadla, ale přesto se mi podařilo konečně dobře odstartovat, za což jsem byla šíleně ráda. První kolo se mi nejelo úplně nejlépe, ale pak jsem se rozjela a bylo to dobré. Škoda, že tady nebyli diváci, v závěru by mi určitě pomohli v boji o nejlepší sedmičku, ale i tak super," uvedla Tvarůžková.

Jednadvacetiletý Pidcock, jenž má na kontě řadu úspěchů také v cyklokrosu i na silnici a na příští sezonu už má podepsanou smlouvu s elitní stájí Ineos, vyhrál takřka o půl minuty před Švýcarem Alexandrem Balmerem. Třetí byl jeho krajan Vital Albin. Jirouš ztratil na vítěze šest a čtvrt minuty.

SP horských kol v Novém Městě na Moravě - cross country:

Ženy:

Elite: 1. Lecomteová (Fr.) 1:22:06, 2. Terpstraová (Niz.) -31, 3. Ferrandová-Prévotová -37, 4. Geraultová (obě Fr.) -1:15, 5. Stiggerová (Rak.) -1:21, 6. Courtneyová (USA) -1:48, ...23. Čábelická -6:29, 38. Czeczinkarová -9:33, Štěpánová (všechny ČR) nedojela.

Do 23 let: 1. Marchetová (It.) 1:27:45, 2. Alvaradová (Niz.) -9, 3. Battenová (USA) -17, ...10. Tvarůžková -2:50, 17. Sásková -5:00, 33. Kučerová -9:33, 34. Neumanová (všechny ČR) -10:06.

Muži:

Do 23 let: 1. Pidcock (Brit.) 1:24:11, 2. Balmer -27, 3. Albin (oba Švýc.) -34, ...36. Jirouš -6:16, 44. Jelínek -6:56, 59. Kučera -8:59, 66. Skála -10:14, 81. Hula -12:43, Bartek, Elčkner (všichni ČR) oba nedojeli.

Elite (30 km): 1. Andreassen (Dán.) 1:34:39, 2. Marotte (Fr.) -9, 3. Vader (Niz.) -26, 4. Schurter (Švýc.), 5. Avancini (Braz.) oba -44, 6. Hatherly (JAR) -52, ...9. Cink -1:11, 33. Škarnitzl -5:21, 52. Vastl -7:20, 62. Paprstka -8:31, 64. Kobes -8:42, 87. Vobecký -1 kolo, 98. Průdek, 99. Ševců (všichni ČR) oba -2 kola.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy