Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Bikerský král Kulhavý: Titul mistra světa řadím nejvýš

Champéry (Švýcarsko) - Světový šampion, evropský šampion, vítěz Světového poháru. To je letošní bilance českého jezdce v cross country Jaroslava Kulhavého. Nejnovější světový titul, který včera získal ve švýcarském Champéry, je však pro nejlepšího tuzemského bikera tím nejcennějším. Zlatý hattrick si chce pořádně vychutnat a v příští sezoně ho rozšířit ještě o prvenství na olympijských hrách v Londýně.

Jaroslav Kulhavý
zdroj: mtbs.cz autor: Michal Červený

Šestadvacetiletý Kulhavý jen ztěžka popisoval opojné pocity štěstí. "Zatím nevím, jak to popsat, protože to teprve vstřebávám. Je to ale něco neskutečného, takový sen, který se mi splnil. Postupem času to bude určitě lepší a lepší, až mi pořádně dojde, co se mi povedlo," uvedl Kulhavý. "Dalším snem je olympiáda, ta mi ještě chybí, pak možná přijde na řadu silnice," dodal.

Ačkoliv několikrát v průběhu roku zmínil, že Světový pohár řadí vysoko, neboť ukazuje stabilitu výkonů, měl jasno o tom, že titul mistra světa zařadí mezi svými úspěchy úplně nejvýše. "Svěťák je jedna věc, ale mistr světa je vidět. Ten člověk je vidět víc, má ten dres... Je to asi těžké porovnávat a lidé, kteří tomu rozumí, tak třeba řeknou, že svěťák je víc, ale pro mě titul mistra světa na prvním místě," přemítal Kulhavý.

Jaroslav Kulhavý
zdroj: mtbs.cz autor: Michal Červený

Na jasné vítězství o 47 sekund před druhým Švýcarem Ninem Schurterem dosáhl i přesto, že závod se nevyvíjel vůbec podle jeho plánu a navíc ho od poloviny začal komplikovat déšť. "Plánoval jsem, že pojedu hned od začátku jako vždycky, ale bylo tam nepříjemné stoupání, které mi moc nesedělo, dostali se tam Švýcaři a jeli jsme ve skupině," popsal úvodní část závodu Kulhavý.

I když se na něho soupeři po všech stránkách chystali, neuspěli. "Byl to rychlý okruh a zkoušeli to. Nino se pak už zlomil, jak jsem mu poodjel. Přiznal, že mu ztuhly nohy. Na začátku chtěl naopak zkusit utavit on mě, ale nevyšlo mu to," konstatoval Kulhavý.

Byla to sezona snů, ale mistr republiky nejsem

Jiné označení pro celý rok než "sezona snů" nenašel. "Vyhrál jsem všechno, paradoxně kromě českého mistráku," připomněl s trochou nadsázky Kulhavý, jemuž cestu za dalším českým titulem překazily technické problémy. "Švýcaři jsou velmocí na horských kolech, ale věřil jsem tomu, že to dnes všechno završím. A povedlo se to," pochvaloval si Kulhavý.

Jaroslav Kulhavý se raduje s titulu mistra světa
zdroj: mtbs.cz autor: Michal Červený

Již dříve naznačil, že není snadné si takovou suverenitu udržet dlouhou dobu, ale doufá, že ji dokáže protáhnout až do Londýna. "Olympiáda je podobně jako mistrovství světa jeden závod, ale jede se pouze jednou za čtyři roky. Bude to můj jasný cíl a budu chtít být na vrcholu celý rok, abych v tomhle dresu nejezdil patnáctý," plánoval.

Olympijskou trať už viděl během předolympijského závodu. "Mám ji v hlavě, dobře vím, co mě čeká a chci se na to dobře připravit. K tomu závodu budu směřovat všechno. Zbývá mi ještě vyhrát olympiádu a pak můžu do konce života chytat ryby," smál se Kulhavý.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy