Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Zimní sporty 2019

Bassons se Simeonim vítají vyšetřování Armstronga

Paříž - Dva z bývalých jezdců, s nimiž měl v minulosti spory kvůli dopingu americký cyklista Lance Armstrong, vítají i po letech, že Americká antidopingová agentura (USADA) nyní zahájila vyšetřování s legendárním cyklistou. Francouz Christophe Bassons a Ital Filippo Simeoni sice litují, že vyšetřování sedminásobného vítěze Tour de France z let 1999 až 2005 přichází s tak velkým zpožděním, ale považují ho za důležité. I proto, že o Armstrongově čistotě dlouhodobě pochybují. Americký cyklista plánuje vůči USADA právní kroky.

Lance Armstrong
zdroj: Isifa/EPA

Zatímco samotný Američan, který se zařadil k cyklistickým legendám a nejznámějším celebritám světového sportu, označil nové vyšetřování za "hon na čarodějnice", Bassons se Simeonim zprávu o Armstrongově obvinění, byť dosud jen formálním, uvítali. "Je škoda, že tohle všechno přichází až po 15 letech, co se to všechno stalo. Je to škoda proto, že důkazy tu byly dlouhá léta. Věděl jsem celou dobu, co se tam dělo, takže pro mě se tím vlastně nic nemění. Nepotřebuju patnáct stránek dokumentů, abych se dozvěděl, co už vím dávno," řekl Bassons serveru cyclingnews.com.

Jeho konfrontace s Armstrongem spadá do roku 1999, kdy jel dnes osmatřicetiletý Francouz Tour v barvách stáje La Française des Jeux, ale zároveň psal i každodenní sloupek ze závodu pro list Le Parisien. Armstrongovi se tehdy vůbec nelíbilo, když Bassons po jeho výhře v etapě končící v Sestriére napsal, že peloton byl jeho výhrou šokován.

Narážel tím i na to, jak se dokázal Američan dostat na tak mimořádnou úroveň poté, co mu v roce 1996 byla diagnostikována rakovina varlat. V etapě na Alpe d'Huez se pak oba ocitli vedle sebe a Armstrong Bassonsovi řekl, že bylo chybou takhle mluvit. Zeptal se také, proč to Francouz udělal. "Myslím na příští generace jezdců," odvětil Bassons. "Tak proč to radši nenecháš být a neskončíš?" zněla tehdy odpověď Armstronga.

Ital Filippo Simeoni
zdroj: DPPI Agence de Presse

Američan tuto výměnu názorů následně i potvrdil a v rozhovoru pro televizi řekl, že Bassonsova obvinění nejsou dobrá pro cyklistiku, pro tým, pro nikoho. "Pokud si myslí, že cyklistika funguje takhle, bylo by lepší, kdyby jel domů," uvedl Armstrong.

Armstrong plánuje právní kroky

Armstrongův právník Robert Luskin zpochybnil obsah patnáctistránkového dopisu, který byl Američanovi agenturou zaslán a informoval ho o formálním obvinění. Luskin postrádá jména svědků, na něž se USADA odvolává. Agentura je však v této fázi vyšetřování ještě nechce publikovat, aby tak zabránila jejich případnému ovlivňování. "Nemůžeme hájit práva pana Armstronga, když nevíme, co kdo řekl a podle koho se staly takové události před více než půlkou dekády. I v této fázi překračuje všechny meze, když jsou u tak závažných obvinění svědci tajní," uvedl Luskin v dopise adresovaném dopingové agentuře.

Bassons, jenž byl sám účastníkem dopingového skandálu stáje Festina v roce 1998, kdy však byl i díky svědectví usvědčených stájových kolegů označen za jediného "čistého", se poté stal velmi nevítanou postavou v pelotonu a ostatní jezdci ho přehlíželi. "Začal jsem se cítit izolovaný. Mezi 170 jezdci je těžké takhle žít," přiznal Francouz, jenž opustil profesionální cyklistiku již v 27 letech a nyní pracuje pro francouzského ministra mládeže a sportu.

Simeoni sice otevření případu vítá, má ale podobně rozličné pocity a možnost Armstrongova usvědčení ho prý nechává chladným. "Nemohu však pochopit, jakto, že ho teď najednou vyšetřují, když ho celé ty roky nechali, aby si dělal, co chtěl," uvedl čtyřicetiletý Ital.

Právě o Simeoniho se v minulosti staral lékař Michele Ferrari a přiznal, že pod jeho dohledem dopoval. V letech 1996 a 1997 mu prý Ferrari předepsal EPO a růstové hormony, přičemž ho také instruoval, jak tyto produkty užívat. Jedním z Ferrariho svěřenců byl však tehdy také Armstrong, jenž Itala - později potrestaného za doping - následně v roce 2003 označil v rozhovoru pro francouzský deník Le Monde za lháře.

"Nechápu, proč se na spravedlnost čekalo tak dlouho. Důkazy tu byly vždy, ale nic se neudělalo. Mají snad teď (oproti minulosti) něco tak převratného? Armstrong byl léta nedotknutelný, superhrdina... A nyní tohle," podivoval se Simeoni. "Uvidíme, jak se to bude vyvíjet, ale i když by bylo hezké konečně nastolit spravedlnost, obávám se, že to stejně může trvat měsíce, pokud ne roky," dodal Simeoni.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy