Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Volejbalový magazín

V ringu porazil Joshuu, teď šampion Usyk brání Ukrajinu. Putinovi vzkázal: Zastavte válku

V květnu měl nastoupit do ringu, aby hájil tři pásy mistra světa v boxu těžké váhy proti Anthonymu Joshuovi, kterému je loni vzal. Ovšem, jestli tomu tak opravdu bude, Oleksandr Usyk vůbec netuší. "Opravdu nyní vůbec netuším, kdy se vrátím do ringu," řekl pro CNN. Má totiž jiné starosti, narukoval do armády a brání rodnou Ukrajinu. "Moje země a moje čest jsou pro mě důležitější než mistrovský pás," dodal.

Pětatřicetiletý šampion se připojil ke svým předchůdcům s tituly světových šampionů v profi ringu Vitaliji a Vladimiru Kličkovým. Boxerské rukavice už vyměnil za zbraň i další profesionální šampion v nižší váze Vasyl Lomačenko.

Účast slavných sportovců pomáhá ukrajinským bojovníkům zvednout odhodlání ubránit vlast proti ruské armádě, v jejíchž řadách podle všeho není zdaleka všem jasno, proč se to všechno děje. A popravdě to netuší ani Usyk.

"Jsem z toho, co se na Ukrajině děje, zmatený – je přece jednadvacáté století," řekl tvrďák, který šel do zápasu s Joshuou jako outsider a po něm sklidil uznání ze všech stran, protože jeho výhra byla naprosto zasloužená. V tu věří Usyk i nyní.

"Jestli mám strach? Ne, žádný necítím," řekl boxer. A vzkázal ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, aby se zapojil do mírových rozhovorů bez jakýchkoli nároků na ukrajinské území a válku zastavil.

"Nenechte své děti jít do naší země, nebojujte s námi. Obracím se také na prezidenta Vladimira Putina. Můžete zastavit tuto válku. Jen si sedněte a domluvte si to s námi bez nároků. Naše děti, manželky, babičky se schovávají ve sklepích... Jsme ve vlastní zemi, nemůžeme to dělat jinak –⁠ bráníme se... Nechte toho! Zastavte tuhle válku," napsal Usyk na Instagram.

Zdroj
BBC

Hlavní zprávy

Nejčtenější články