Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Mistrovství ČR v parkouru

Šampion Usyk znovu porazil Joshuu a vyzývá k souboji Furyho

Byla to těsná bitva, ale šampion zůstává stejný. Ukrajinský boxer Oleksandr Usyk uhájil titul mistra světa v těžké váze organizací WBA, WBO, IBF a IBO. Brita Anthonyho Joshuu v Džiddě porazil na body a v profesionálním ringu vyhrál i dvacátý zápas. Joshuovi nevyšla odveta za porážku z loňského září v Londýně, kde ho Usyk překvapivě sesadil ze světového trůnu. Pětatřicetiletý Ukrajinec vyhrál u dvou rozhodčích poměrem 115:113 a 116:112, třetí sudí přisoudil vítězství britskému boxerovi 115:113.

Oleksand Usyk obhájil titul šampiona
zdroj: ČTK/AP

Usykovi se povedlo obhájit tituly poté, co se vrátil k boxu po službě v armádě, do které nastoupil po začátku ruské invaze na Ukrajinu.

"Chci poděkovat všem, kteří se za mě modlili. Chci poděkovat Bohu za pomoc, protože mi dnes hodně pomohl. Tohle vítězství věnuji své rodině, své zemi, svému týmu a celé armádě, která brání naši zemi," prohlásil v ringu.

Oba boxeři čekali na hodnocení rozhodčích s ukrajinskou vlajkou v ruce. "Studoval jsem Ukrajinu a všechny šampiony z vaší úžasné země. Nikdy jsem tam nebyl. Nevím, co se tam děje, ale není to hezké. Za těchto okolností se stal Usyk šampionem, zvedněte ruce, prosím," vyzval diváky Joshua, který nejprve porážku těžce nesl, ale nakonec soupeře ocenil.

Dvaatřicetiletý Brit, který má stejně jako Usyk olympijské zlato z Londýna, utrpěl v 27. profesionálním souboji třetí porážku. V roce 2019 prohrál v newyorské Madison Square Garden z Američanem Andym Ruizem.

Usyk po vítězství vyzval k souboji dalšího Brita Tysona Furyho, jenž po dubnové obhajobě titulu organizace WBC oznámil konec kariéry, který později zpochybnil a znovu potvrdil.

"Jsem si jistý, že Tyson Fury ještě není v důchodu. Jsem přesvědčen, že se mnou chce bojovat. Chci s ním bojovat. Pokud ne s Furym, tak vůbec," řekl ukrajinský boxer.

K vítězství mu na dálku blahopřál i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Těžké, ale tak důležité a potřebné vítězství! Obhajoba titulu mistra světa je symbolem toho, že všichni, kdo patří ke kozákům, se svého titulu nevzdají, ale budou o něj bojovat a určitě vyhrají!" uvedl Zelenskyj na Twitteru.

Pro oba boxery byl sobotní zápas nejvýdělečnějším v kariéře. Za jejich první vzájemný souboj inkasoval Joshua podle médií zhruba 15 milionů liber a Usyk poloviční sumu. Tentokrát se podělí o mnohem vyšší částku rovným dílem. Kromě 65 milionů liber (1,9 miliardy korun), které za právo hostit utkání zaplatila Saúdská Arábie, vydělají další desítky milionů na vysílacích právech a vstupném.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články