Následuje
SP Německo

Olympijský box na hraně. MOV pozastavil jeho přípravy na Tokio a vyšetří federaci

Mezinárodní olympijský výbor pozastavil veškeré přípravy boxerského turnaje na olympijských hrách v Tokiu v roce 2020. Na jednání výkonné rady zároveň ustavil zvláštní komisi, která má vyšetřit fungování Mezinárodní boxerské asociace (AIBA), jejímž předsedou byl nedávno zvolen kontroverzní uzbecký podnikatel Gafur Rachimov.

Finále boxerské kategorie do 81 kg
zdroj: Reuters

Co to v praxi znamená? Nebudou se prodávat vstupenky na box v Tokiu, neschválí se kvalifikační kritéria a nebudou se pořádat žádné předolympijské turnaje.

Konečné rozhodnutí o případném vyřazení boxu z programu Her v Tokiu by mělo padnout na kongresu MOV v Lausanne příští rok v červnu. Existuje i možnost, že by turnaj včetně kvalifikace zorganizoval MOV nezávisle na AIBA. "Bez ohledu na současná opatření učiníme všechny kroky k tomu, aby se boxerský turnaj v Tokiu konal," řekl sportovní ředitel MOV Kit McConnell.

MOV již dříve kvůli nejasným finančním tokům v organizaci a nedostatkům v antidopingovém programu pozastavil financování boxerské asociace.

Sedmašedesátiletý Rachimov, jenž byl zvolen v listopadu, je vnímán jako nežádoucí osoba. Americké úřady jej považují za významnou postavu kriminálního podsvětí, podle nich je zapletený do mezinárodního obchodu s heroinem. O Rachimovových kriminálních aktivitách se mluví více než dvě desetiletí, ale Uzbekovi nebylo nikdy nic dokázáno.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy