Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sportovní zprávy

Boxerský turnaj se konal, i když se sportovní svět zastavil. Turci hlásí tři nakažené a stěžují si

Jednou z mála sportovních akcí, které ještě před deseti dny stále probíhala, byla olympijská kvalifikace boxerů v Londýně. Byla sice předčasně ukončena, ale jak se ukazuje, zřejmě příliš pozdě. Dva turečtí boxeři a jejich trenér byli pozitivně testováni na COVID-19 a Mezinárodní olympijský výbor nyní musí čelit ostré kritice.

zdroj: ČTK autor: Kateřina Šulová

Všichni tři se údajně nakazili právě v Londýně. Prezident turecké boxerské federace Eyup Gözgec prohlásil, že se kvalifikkace vůbec neměla konat.

"Když celý svět přijímal extrémní opatření proto šíření viru, není mi jasné, proč MOV a britská vláda umožnila zahájení turnaje, i když mnozí z nás měli obavy a téměř každý jiný sport se zastavil," uvedl Gözgec. "Bylo to nezodpovědné," dodal.

Kvalifikační turnaj, kterého se zúčastnilo asi 350 bojovníků ze 40 zemí, byl po třech dnech pozastaven kvůli obavám z viru a omezení cestování. Například prezident Evropské konfederace boxu Franco Falcinelli varoval, že riziko, že se boxeři nakazí virem, bude velmi vysoké.

V místě konání turnaje ani v hotelu, kde byli turečtí boxeři ubytovaní, nebyla podle Gozgeca dostatečná lékařská opatření. Hodlá proto MOV poslat stížnost.

Je nám líto, video expirovalo.
Godla se z Londýna na olympiádu nekvalifikoval

"Tento virus je tu zhruba od prosince 2019. Je proto nutné se ptát, proč nebyla evropská kvalifikační událost odložena dříve, než k ní došlo? Nezohlednili zdravotní rizika, což je vedlo k pořádání této strašné akce," napsal emotivně Gözgec v dopise, kterým obeslal partnerské federace.

MOV ale v prohlášení vinu za pozitivní případy odmítl. "Není možné znát zdroj infekce. Řada účastníků se připravovala na kempech v Itálii, Británii nebo ve svých domovských zemích před začátkem kvalifikace 14. března. A teprve nedávno se vrátili domů," uvedli představitelé olympijského výboru.

Navíc se MOV odkázal na britské úřady. "V té době ještě nevydaly žádná omezení či doporučení a probíhaly i jiné sportovní akce. Až když byla tato opatření zavedena, box skončil," dodal se vzkazem, že nemocným Turkům přeje brzké uzdravení.

Olympijské kvalifikace se účastnili také čeští boxeři. Nikdo z nich se na Hry nekvalifikoval. Nejblíže úspěchu byl Kevin Goidla, který však ve druhém kole kategorie do 57 kg nestačil na domácího favorita Petera McGraila.

Zdroj
The Guardian

Hlavní zprávy