Svět motorů

Bö deklasoval v Canmore konkurenci, Krupčík prožil životní závod

Třetina závodníků ještě nebyla na trati, přesto už bylo o vítězi vytrvalostního závodu prakticky rozhodnuto. Suverén probíhající biatlonové sezony, Nor Johannes Thingnes Bö, neměl na zkrácené trati v kanadském Canmore konkurenci a zbytek startovního pole naprosto deklasoval. Nejlepší umístění v kariéře vybojoval Tomáš Krupčík, který dojel dvanáctý, žádný jiný český reprezentant nebodoval.

Johannes Thingnes Bö
zdroj: Český biatlon autor: Petr Slavík

Kvůli silným mrazům v Kanadě museli pořadatelé zkrátit vytrvalostní závod z dvaceti na patnáct kilometrů a vybrali okruh, který je o něco více krytý. Penalizace za netrefený terč byla jen 45 sekund místo minuty.

Vedoucí muž pořadí Světového poháru Johannes Bö vyrazil na trať šestý a od prvního mezičasu byl nejrychlejší.

Ke skvělému běhu navíc přidal rychlou a bezchybnou střelbu a po jeho poslední střelecké položce už nebylo co řešit.

Druhý Vetle Sjastad Christiansen, který jako jediný na trati ztratil na Böa méně než minutu, zaostal za svým slavnějším krajanem v cíli o propastné dvě minuty a deset sekund.

Johannes Bö si s obrovskou převahou připsal dvanácté individuální vítězství ze 16 závodů v této sezoně. Třetí skončil Rus Alexandr Loginov.

Krupčík v premiéře zkráceného vytrvalostního závodu minul jedinkrát, na první položce vestoje, a právě velmi solidní střelba mu pomohla k životnímu výsledku.

Dvanáctým místem o šest pozic vylepšil své dosavadní životní maximum, kterého dosáhl nedávno při stíhačce v Anterselvě.

"Musím ho pochválit. Opravdu pěkný závod," řekl na jeho adresu trenér mužů Zdeněk Vítek.

Michal Krčmář na druhé střelbě naopak své naděje pohřbil, když netrefil hned tři terče. Nakonec obsadil 49. místo s více než šestiminutovou ztrátou na vítěze.

Michal Šlesingr se trápil v běžecké části a skončil 64., Adam Václavík byl zejména kvůli sedmi chybám na střelnici klasifikován až na 77. příčce.

"Čekal jsem, jak to bude vypadat, protože ve svěťáku po tom zranění ještě nestartoval, a myslím, že se pěkně vytrápil," komentoval Šlesingrův výkon Vítek.

Výsledky SP v biatlonu v Canmore:

Muži - zkrácený vytrvalostní závod (15 km/za střeleckou chybu je penalizace 45 sekund): 1. J. T. Bö 35:27,9 (0 střeleckých chyb), 2. Christiansen (oba Nor.) -2:10,2 (2), 3. Loginov (Rus.) -2:41,0 (2), 4. Birkeland (Nor.) -2:51,3 (1), 5. Windisch (It.) -2:56,3 (2), 6. Eder (Rak.) -2:57,5 (2), 7. S. Fourcade (Fr.) -2:58,9 (1), 8. Lesser (Něm.) -3:01,7 (1), 9. Femling (Švéd.) -3:02,7 (0), 10. Gow (Kan.) -3:05,4 (1), ...12. Krupčík -3:07,5 (1), 49. Krčmář -6:10,1 (5), 64. Šlesingr -7:25,8 (3), 77. Václavík -8:16,5 (7).

Průběžné pořadí SP (po 16 z 26 závodů): 1. J. T. Bö 896, 2. Loginov 596, 3. M. Fourcade (Fr.) 554, 4. Eder 537, 5. Desthieux (Fr.) 534, 6. Peiffer (Něm.) 508, ...17. Krčmář 298, 21. Moravec 247, 43. Krupčík 70.