Hokej v 10 minutách

Samuelsson v Östersundu potěšil své fanoušky. Češi se trápili

Sebastian Samuelsson potěšil své fanoušky a na domácí půdě v Östersundu vyhrál stíhací závod. Švédský biatlonista v závěrečném okruhu porazil vítěze sprintu Philippa Nawratha. Z českých závodníků dopadl nejlépe na 34. místě Adam Václavík.

Michal Krčmář ve vytrvalostním závodu v Östersundu
zdroj: Český biatlon autor: Petr Slavík

Philipp Nawrath mohl z Östersundu odjet jako dvojnásobný vítěz závodu Světového poháru, to by ale na trati nesměl být Sebastian Samuelsson, který po skvostném běžeckém výkonu slaví vítězství místo něj. Nawrath je "až" druhý, i tak to ale pro německého biatlonistu byla nejlepší zastávka SP v kariéře.

Nejlepším z českých biatlonistů byl ten, který na trať vyrazil jako poslední – Adam Václavík. Na střelnici chyboval dvakrát na poslední položce a skončil třicátý čtvrtý. Michal Krčmář udělal o tři chyby více a musí se spokojit s 37. místem. Dokončili i Jonáš Mareček (42.) a Mikuláš Karlík (36.).

Jak závod probíhal?

Výkon Philippa Nawratha ve sprintu ještě mohl být překvapením. Ve stíhacím závodě ale už nikdo nemohl utrpět šok, když se Němec suverénně proplétal nástrahami trati – a v polovině závodu vedl už o tři čtvrtě minuty. Jeho náskok ale klesl po jedné chybě na třetí položce a po další ráně mimo na závěrečné střelbě jej stáhl Sebastian Samuelsson.

Švéd na lyžích letěl a nakonec nebylo pochyb, že vítězem stíhačky bude on. Před domácím publikem tak Samuelsson slaví triumf před druhým Nawrathem. Čeští biatlonisté vstoupili do závodu ve čtyřech. Michal Krčmář měl nejlepší výchozí pozici, ale nedařilo se mu na střelnici, kde udělal dokonce pět chyb. Musel se tak sklonit i před Adamem Václavíkem, který chyboval dvakrát.

Problémy měl Johannes Thingnes Böe, který zazmatkoval na startu a musel se do startovního prostoru "vracet". Jury závodu se ale rozhodla jej nepenalizovat.

SP v biatlonu v Östersundu – stíhací závody:

Muži (12,5 km): 1. Samuelsson (Švéd.) 31:38,4 (3 trest. okruhy), 2. Nawrath (Něm.) -5,1 (2), 3. Christiansen -7,2 (1), 4. T. Bö -29,6 (1), 5. Strömsheim (všichni Nor.) -38,2 (2), 6. Ponsiluoma (Švéd.) -42,5 (2), ...34. Václavík -3:23,4 (2), 36. Karlík -3:37,5 (4), 37. Krčmář -3:39,8 (5), 42. Mareček -3:48,4 (3).

Průběžné pořadí (po 3 z 21 závodů): 1. Nawrath 177, 2. Samuelsson 176, 3. T. Bö 140, 4. Strelow (Něm.) 125, 5. Strömsheim 125, 6. Christiansen 120, ...26. Krčmář 47, 40. Mareček 13, 46. Václavík 7, 49. Karlík 5.