Vítězné loučení Anastasie. Sprint v Holmenkollenu opanovala Kuzminová a získala malý glóbus

Povedenou rozlučku s kariérou prožívá Anastasia Kuzminová. Slovenská biatlonistka si vítězstvím ve sprintu pojistila zisk malého křišťálového glóbu. Druhá skončila v Oslu Franziska Preussová z Německa, třetí dojela další Slovenka Paulína Fialková. Z českých závodnic byla nejlepší Veronika Vítková na 23. místě.

Anastasia Kuzminová
zdroj: ČTK/AP autor: Matthias Balk

Kuzminová si nemohla přát lepší loučení s kariérou. Při poslední zastávce Světového poháru v pověstném Holmenkollenu v Norsku začala před zbylými závody triumfem ve sprintu, když se dopustila jediné chyby na střelnici. Potvrdila tak celkové vítězství v disciplíně.

Rozhodly o tom i nezdary italských konkurentek. Dorothea Wiererová měla také jednu chybu, ale v cíli ztratila 50 sekund. Lisa Vittozziová se připravila o naději hned na první položce, když vleže minula tři terče a ve stojce přidala další dvě minely.

Sprint se naopak povedl Paulíně Fialkové, která zajela čistý závod a málem potvrdila slovenský double. Nakonec ji ale předběhla Preussová o pouhé čtyři sekundy.

Pěti Češkám v závodě se tolik nedařilo. Vítková sice byla po první zastávce na stadionu devátá díky bezchybné položce, ale jedna chyba na stojce a pomalejší běh ji odsunuly až do třetí desítky pořadí. "Určitě to bylo lepší, než co bývalo v sezoně. Není to pořád úplně nejlepší, ale potom, jak jsem se cítila v průběhu, tak teď to bylo dobré," uvedla Vítková ke běhu.

Skvěle běžela Markéta Davidová s devátým nejrychlejším časem, ale celkově tři nepřesné rány ji připravily o lepší umístění a nakonec skončila až na 42. příčce. "Spokojená nejsem, ale na střelnici jsem se cítila dobře. Nevím, proč to nepadalo," řekla s trpkým úsměvem Davidová.

Jak závod probíhal?

Závěrečný sprint sezony měl být duelem vedoucí Slovenky Kuzminové s Italkami Vittozziovou a Wiererovou. Na domácí triumf ale pomýšlely i domácí závodnice v čele s dvojicí Eckhoffová–Röiselandová. Němky také neměly být bez šance, do závodu jich bylo nasazeno hned osm.

Veškeré potenciální propočty, kdo opanuje malý křišťálový glóbus, ale vzaly rychle za své po výkonu Kuzminové. Nejúspěšnější slovenská biatlonistka od začátku diktovala na trati rychlé tempo a od skvělého času ji nezastavila ani jedna chyba vleže. Nakonec běžecky opanovala dva ze tří okruhů, v závěrečném si tak mohla dovolit třetí nejlepší čas.

Naproti tomu Italky potřebovaly bezchybný závod, což se ani jedné nepodařilo. Uvolněný prostor využila Paulína Fialková, která postupně zrychlovala a do cíle dojela bez jediné chyby se ztrátou 25 sekund. Dlouho byla na druhém místě, ale na závěr ji předskočila Preussová a odsunula ji na třetí místo.

České reprezentantky nastoupily v pořadí Veronika Vítková, Markéta Davidová, Eva Puskarčíková, Lucie Charvátová a Jessica Jislová. Nejlepší byla na střelnici bezchybná Puskarčíková, trápila se ale na trati, kde upadla. Běžecky zase excelovala Davidová. Ani jedna se ale nedostala do elitní dvacítky.

Finále SP v biatlonu v Oslu:

Ženy - sprint (7,5 km): 1. Kuzminová (SR) 19:56,2 (1 trest. okruh), 2. Preussová (Něm.) -21,2 (0), 3. P. Fialková (SR) -25,1 (0), 4. Aymonierová (Fr.) -30,4 (0), 5. Herrmannová (Něm.) -34,0 (2), 6. Röiselandová -35,5 (1), 7. Eckhoffová (obě Nor.) -42,2 (1), 8. Perssonová (Švéd.) -46,3 (0), 9. Lunderová (Kan.) -49,0 (0), 10. Högbergová (Švéd.) -50,2 (0), ...23. Vítková -1:21,2 (1), 42. Davidová -1:52,3 (3), 51. Puskarčíková -2:02,5 (0), 81. Jislová -2:46,0 (2), 102. Charvátová (všechny ČR) -4:05,8 (6).

Konečné pořadí sprintu (po 9 závodech): 1. Kuzminová 371, 2. Wiererová (It.) 330, 3. Röiselandová 326, 4. Vittozziová (It.) 309, 5. Mäkäräinenová (Fin.) 280, 6. Hojniszová (Pol.) 238, ...24. Davidová 136, 34. Vítková 81, 38. Puskarčíková 78, 80. Charvátová 12, 83. Jislová 10.

Průběžné pořadí SP (po 23 z 25 závodů): 1. Wiererová 882, 2. Vittozziová 852, 3. Röiselandová 791, 4. Kuzminová 784, 5. P. Fialková 643, 6. Öbergová (Švéd.) 633, ...20. Davidová 401, 32. Vítková 221, 44. Puskarčíková 138, 79. Charvátová 31, 90. Jislová 10.