Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Proti hendikepu

Závěr jako "hlemejžď", přesto zlatý. Pořád nevím, zda je to pravda, zářila vítězná Davidová

Před týdnem v německém Ruhpoldingu vysvětlovala, proč se jí vůbec nedařilo a nedosáhla ani na bod. Střih, posun o sedm dní, do jiné země a příběh je najednou o něčem jiném. Markéta Davidová plna euforie povídá, jaké je to být poprvé vítězkou závodu Světového poháru. V dramatickém sprintu v italské Anterselvě totiž dosáhla na životní úspěch.

Markéta Davidová s českým týmem a zlatou medailí po sprintu v Anterselvě
zdroj: Český biatlon autor: Petr Slavík

Do cíle dorazila bez jediného trestného kola a v nejlepším čase, ale v ten moment to neznamenalo nic moc velkého. Za Markétou Davidovou, která do sprintu na 7,5 kilometru v Anterselvě vyrazila s číslem 5, bylo ještě osm desítek soupeřek. A celá řada velkých es.

Jenže...

Na rozdíl od Češky favoritky chybovaly. Finka Kaisa Mäkäräinenová jedoucí chvíli po dvaadvacetileté rodačce z Janova nad Nisou musela na jeden trestný okruh a v cíli za ní zaostala těsně. Přesto 1,7 sekundy hrálo ve prospěch Češky.

A podobně to vypadalo i u dalších. Italky Dorothea Wiererová ani Lisa Vittozziová nestačily. O kousek výhra unikla i Martě Olsbuové Roiselandové z Norska, která na mladou českou naději rovněž nestačila.

Davidová v ten moment ale ještě pořád nečekala, že finále čtvrtka v Anterselvě bude nezapomenutelné. V rozhovoru během závodu proto hodnotila výkon bez většího optimismu. "Za dvě nuly jsem ráda, ale byly dost pomalé. Na trati jsem pak jela, co to šlo. Ale nebyl to mů nejlepší běžecký výkon. V závěru mi došly síly a skoro jsem neviděla. Jsem ráda, že jsem vůbec dojela," prohlásila pro Českou televizi.

Kdyby ale v té době věděla.

S přibývajícím časem se totiž ukazovalo, jak skvělé představení má za sebou. Ano, střelba byla jedna z nejpomalejších ze všech biatlonistek. Ale přesnost spojená s rychlostí na lyžích se ukazovaly pro soupeřky jako nepřekonatelný problém.

Nakonec se dostal závod do bodu, kdy na trati zbyla už jen jedna soupeřka. Laura Dahlmeierová. A Němka dlouho zle nedobře Češce zatápěla.

První střelbu zvládla bezchybně, druhou střelbu zvládla bezchybně. V ten moment to nevypadalo pro Davidovou dobře, jelikož Němka vyjížděla do posledního kola s náskokem 7,7 sekundy.

"Nejdřív jsem si říkala, že se na to radši nebudu koukat. Pak jsem to ale sledovala s německou televizí on-line," popisovala Davidová.

Kamery střídaly záběry na Dahlmeirovou a Davidovou, která místo kamenného a nervózního obličeje rozdávala úsměvy na všechny strany.

Náskok Němky se brzy začal zmenšovat natolik, že 400 metrů před cílem byl už jen 2 desetiny. Dobře naladěná Davidová v ten moment ale křikla na tým: "Já už jsem tam jela jako hlemejžď," nenervovala se.

Jak se ale ukázalo, tak moc hlemýždí tempo to nebylo. Naopak Němce v závěru naprosto došly síly a když projela cílem, na světelné tabuli vyskočila až na čtvrtém místě.

To Davidová zůstala nejvýše. A napevno. V ten moment za euforického křiku začala přijímat objetí a gratulace ze všech stran včetně věrné parťačky Evy Puskarčíkové a velkou euforii si užívala i při přebírání zlaté medaile.

"Je to nádherné. Pořád nevím, jestli je to pravda. To zjistím, až se ráno probudím," smála se česká vycházející hvězda . "Jsem opravdu nadšená ze střelby, i když pomalejší, ale to jsem vždycky. Bylo to opravdu dlouhé čekání. Moje poslední kolo nebylo nejrychlejší a myslela jsem si, že mě Laura porazí," řekla Davidová.

"Chtěla bych poděkovat všem v týmu od trenérů po servisáky. A také trenérům, kteří mě trénovali dříve. Myslím, že všichni odvedli výbornou práci. Jsem jim za to vděčná a to vítězství patří i jim," řekla s úsměvem od ucha k uchu.

Věřili jsme, že Dahlmeirové dojdou síly

Dokonale tak nechala zapomenout na týden starý neúspěch, kdy v Ruhpoldingu české biatlonistky prožily černý čtvrtek. Ve sprintu žádná z nich nedosáhla na body, což se stalo poprvé od 12. února 2012. Sama Davidová v Německu obsadila až padesátou příčku. Teď je ale vše zapomenuto.

"Všechny holky měly za úkol rychle na to zapomenout. Jednou se zadaří, jednou ne," prozradil asistent trenéra Jiří Holubec.

Markéta Davidová slaví výhru ve sprintu v Anterselvě
zdroj: Český biatlon autor: Petr Slavík

On i celý tým v závěru prožívali chvíle napětí, ale nepřestali věřit. "Byly to velké nervy, ale jelikož Makule předvedla super běžecký výkon, tak jsme byli klidnější. V posledním kole jsme navíc věřili, že to Dahlmeierová ztratí, a potvrdilo se to," prohlásil spokojeně s tím, že už před závodem čekal solidní úspěch. Toto ho ale zaskočilo.

"Očekávali jsme, že Anterselva bude Markétě vyhovovat. Čekali jsme dobrý výsledek. Tohle ale zase ne. Překvapila nás," dodal.

Dvaadvacetiletá Češka díky triumfu překonala dosavadní životní maximum, kterým bylo třetí místo z prosincového vytrvalostního závodu v Pokljuce. Výhrou napodobila české vítězky SP Jiřinu Pelcovou-Adamičkovou, Kateřinu Holubcovou, Gabrielu Koukalovou a Veroniku Vítkovou.

Pro český a československý biatlon to bylo jubilejní 40. vítězství. Davidová rozšířila počet českých reprezentantů, kteří dokázali vyhrát individuální závod SP, na deset.

Brzy by navíc mohla přidat i 41. vítězství. Do sobotní stíhačky totiž vyrazí jako první. Sama ale zůstává nohama na zemi. Soupeřky budou hodně blízko.

"Teď na to vůbec nemyslím. Kaisa za mnou vyrazí po dvou vteřinách, tak to asi dlouho první nepojedu," dodala s pro sebe typickým humorem.

Ať už to dopadne v sobotu jakkoliv, čtvrtek 24. ledna 2019 už jí nikdo nevezme, české královně sprintu z Anterselvy.

Hlavní zprávy