Evropská a Konferenční liga UEFA

Vítková i Soukalová se vešly do desítky, sprint vyhrála Podčufarovová

Anterselva (Itálie) - Vedoucí žena Světového poháru Gabriela Soukalová minula poslední z deseti ran a ve sprintu v Anterselvě si připsala nejhorší umístění v letošní sezoně, skončila devátá. O dvě desetiny sekundy a o jednu pozici byla lepší Veronika Vítková. Bodovala ještě Eva Puskarčíková. Závod vyhrála poprvé v kariéře Ruska Olga Podčufarovová před Italkou Dorotheou Wiererovou, která se připravila o vítězství na jednom trestném kolečku a prohrála o osm sekund. Třetí místo patří další ruské reprezentantce Jekatěrině Jurlovové, která slaví druhé stupně vítězů v životě. Přímý přenos sprintu mužů vysílá ČT sport a náš web v pátek od 14:25.

Veronika Vítková s Gabrielou Soukalovou
zdroj: Český biatlon autor: Petr Slavík

Soukalová po nemoci začala závod dobře, od začátku jela v popředí a po první bezchybné střelbě figurovala na třetí pozici. Na druhé položce sice jednou chybovala, přesto byla ještě na dohled pódia. V posledním okruhu jí však došly síly a propadla se pořadím. Přes nejhorší výsledek sezony udržela Soukalová vedení v průběžném pořadí SP, ve sprintu šestá Francouzka Dorinová Habertová ale stáhla její náskok na 67 bodů.

Nicméně v Jižním Tyrolsku dosud Soukalová doběhla nejlépe desátá před třemi lety. "Vynechala jsem v neděli štafetu a několik dnů skoro nic nedělala, abych byla zdravá," řekla. "Druhé kolo jsem trochu zvolnila, aby mi ještě zůstaly síly do finiše. Ale síly mi v té nadmořské výšce ubývaly rychleji, než jsem si vůbec dokázala představit. Myslela jsem si, že to ani nebude na desítku," uvedla po závodě.

"Gábiny (Soukalové) chybná rána byla nahoru, je to škoda," litoval kouč ženského týmu Zdeněk Vítek. "Té nadmořské výšky se tady všichni malinko bojí, takže je to velice pěkný výsledek," připomněl Vítek výšku zhruba 1650 metrů nad mořem.

Vítková bojuje s nachlazením, má rýmu a kašel, proto měla z výsledku radost. "Necítila jsem se právě v závodním rozpoložení," prohlásila. "Každý trénink mě tady neuvěřitelně bolel," dodala. I proto chtěla závod rozjet pomaleji. "Snažila jsem se zvolit takové tempo, abych vydržela objet slušně všechna tři kola," řekla Vítková. Z čisté střelby měla radost. "Cítím se v ní teď mnohem jistější," uvedla.

Eva Puskarčíková obsadila 27. místo s jedním trestným okruhem, Lucie Charvátová minula na druhé střelbě třikrát a skončila jednapadesátá už bez bodů. Do stíhacího závodu postoupila ještě Jessica Jislová na 55. pozici, naopak Barbora Tomešová na 89. místě v Anterselvě v individuálních závodech končí.

Ženy - sprint na 7,5 km:

1. Podčufarovová (Rus.) 21:01,9 min. (0 trest. okruhů), 2. Wiererová (It.) -8,0 (1), 3. Jurlovová (Rus.) -22,1 (0), 4. Bescondová (Fr.) -24,7 (1), 5. Pidhrušná (Ukr.) -27,5 (1), 6. Dorinová Habertová (Fr.) -32,8 (2), 7. Oberhoferová (It.) -36,1 (1), 8. Vítková -37,3 (0), 9. Soukalová -37,5 (1), 10. Gössnerová (Něm.) -40,1 (3), ...27. Puskarčíková -1:18,1 (1), 51. Charvátová -1:56,7 (3), 55. Jislová -2:04,8 (2), 89. Tomešová -3:53,2 (4).

Průběžné pořadí SP (po 14 z 26 závodů): 1. Soukalová 643, 2. Dorinová Habertová 576, 3. Hildebrandová (Něm.) 542, 4. Wiererová 516, 5. Dahlmeierová (Něm.) 485, 6. Mäkäräinenová (Fin.) 459, ...8. Vítková 406, 22. Puskarčíková 225, 31. Charvátová 144, 61. Landová 22.