Následuje
Volejbalový magazín

Už jen tři roky s biatlonem. Je v tom chtíč normálního života, tohle je bublina, říká Davidová

"Tak si říkám, že to už asi začíná být vážné." To je reakce biatlonistky roku Markéty Davidové na stoupající popularitu. Usměvavá "Makula" se už dostala do povědomí fanoušků a lidé dívku z Janova nad Nisou poznávají na ulici i v civilním oblečení. Poprvé vyhrála tuzemskou anketu, a to jak mezi odborníky, tak mezi fanoušky. Naplňuje očekávání velkého talentu a musí se sžívat s rolí české jedničky. Nic není ale tak vážné, jak by mohlo být. Drží se předsevzetí, že za tři roky po olympiádě v Pekingu opustí sportovní vřavu.

Biatlonistka roku Markéta Davidová
zdroj: ČTK autor: Ondřej Deml

Ve své první kompletní zimě mezi ženami vyhrála sprint Světového poháru v Anterselvě a ještě třikrát vystoupila na stupně vítězů. "Doufám, že mě to moc nezměnilo a ani nezmění. Snažím se být pořád stejná," řekla při vyhlášení ankety Biatlonista roku, z kterého si premiérově odnesla hlavní cenu.

V celkovém pořadí seriálu SP skončila Davidová jednadvacátá. Zkušenosti k nezaplacení. "Každým závodem je člověk jistější, ale i kdyby se mi nedařilo, tak by mě to posunulo stejně. Zkušenosti jsou důležité," přikývla.

Nejlepší tuzemskou biatlonistkou se stala dva dny poté, co oznámila konec bývalá hvězda Gabriela Koukalová, s kterou je výkonnostně srovnávána. "Já si trochu myslela, že řekne, že bude pokračovat, ale je to její rozhodnutí a měli by ho všichni respektovat. Moc bych jí přála, aby byla šťastná," řekla Davidová. "Já s ní samozřejmě problém nemám, klidně bych si s ní ráda popovídala a ráda trénovala," dodala.

Biatlonista roku

O svém konci kariéry má jasno. Chce odejít po Hrách v Pekingu 2022. "Je v tom chtíč normálního života, protože tohle je bublina," řekla a doplnila: "Třeba mě to bude mrzet, že budu mít normální život, a budu se chtít do té bubliny vrátit, to neříkám, protože to nevím, ale teď mě to táhne spíše zkusit za tři roky něco jiného."

Proto se na běžný život připravuje. Při vrcholovém tréninku a závodech zvládá studovat. V pondělí udělala státnice a uzavřela bakalářské studium rehabilitace a asistenční práce se zvířaty na České zemědělské univerzitě v Praze. Školu bere jako základ do budoucna.

"Byla bych nerada, aby mi zbylo, že musím být jen u biatlonu. Doufám, že budu mít možnost být někde jinde, abych mohla jít normálně do nějaké práce a nemusela spoléhat na to, že budu jen v biatlonu," řekla Davidová, jež plánuje ve studiu pokračovat. "Dala jsem si přihlášky a jedu zkusit přijímačky na veterinu do Brna," dodala.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy