Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Představení účastníků MS v Kataru

Suspendace trvá. Rusové ani Bělorusové se do biatlonové rodiny vrátit nemohou

Podle očekávání. Kongres Mezinárodní biatlonové unie (IBU) prodloužil suspendaci národních svazů Ruska a Běloruska kvůli válce na Ukrajině. Sportovci a funkcionáři těchto zemí zůstanou nadále vyloučeni ze soutěží.

zdroj: Český biatlon autor: Jaroslav Svoboda

Kongres v Salcburku drtivou většinou potvrdil návrh výkonné rady IBU, jež v srpnu doporučila oba tresty prodloužit. Právní poradce unie Christian Keidel to vysvětlil tím, že ani jeden ze svazů se "nedistancoval od činů své vlády v souvislosti s neoprávněnou invazí na Ukrajinu" a také "blízkostí ruských a běloruských sportovců armádním složkám jejich zemí".

Právě distancování se od války a záruky, že nikdo z funkcionářů a sportovců není aktivně činný v armádě a nepodílí se na válečném úsilí, patří k hlavním podmínkám, které musí Rusko a Bělorusko splnit k tomu, aby byl jejich trest zrušen.

IBU zakázala ruským a běloruským biatlonistům start ve zbytku minulé sezony 1. března, zhruba týden po začátku invaze na Ukrajinu 24. února.

Koncem března poté suspendovala národní svazy, což je krok, ke kterému nesáhl například ani Mezinárodní olympijský výbor v případě olympijských výborů obou zemí.

První světový šampionát v Otepää

Kongres také rozhodl o tom, že mistrovství světa se bude v roce 2027 poprvé konat v Otepää. Estonské středisko v minulé sezoně debutovalo jako pořadatel Světového poháru a delegáti kongresu mu dali přednost před finským Kontiolahti. Příští MS se bude konat v roce 2023 v Oberhofu, rok nato v Novém Městě na Moravě a v roce 2025 před roční olympijskou pauzou v Lenzerheide.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články