Buly - debata expertů

Supersprinty na letním MS bez české medaile. Davidová brala čtvrté místo

Na mistrovství světa v letním biatlonu jsou zatím čeští biatlonisté bez cenného kovu. Obhajovali rekordních 13 medailí a v úvodních supersprintech na 7,5 kilometru medaili nezískali. Blízko k tomu měla vítězka kvalifikace Markéta Davidová, ale po čtyřech chybách na střelnici dojela na čtvrté příčce. Mezi ženami zvítězila Italka Dorothea Wiererová, v dramatickém finiši šesti mužů pak uspěl v Ruhpoldingu Philipp Horn. Vítězslav Hornig obsadil dvanáctou příčku. Přímý přenos sprintů sledujte zítra na ČT sport a web ctsport.cz, od 14:45 mužský a od 17:00 ženský.

Davidová, která se v supersprintu minulé léto v Novém Městě na Moravě stala mistryní světa, ve čtyřpoložkovém závodě musela na čtyři trestná kola, jež mají v supersprintu poloviční délku 75 metrů.

Deset sekund nejlepší česká biatlonistka ztratila na bronzovou Nastassiu Kunnunenovou z Finska, která na střelnici nechybovala. Stříbrna byla Lisa Vittozziová.

"Myslím, že jsem od tohoto závodu neměla žádné očekávání. Mohlo to být samozřejmě lepší. Jsem si vědoma chyb na střelnici. Mrzí mě trošku stojka, že jsem si nezvládla stoupnout tak, aby mi to sedělo jako v tréninku. Ta dvojka byla zbytečná," řekla Davidová o své nejhorší třetí položce. "Nejelo se mi nijak zvlášť dobře, ale to dělá asi to vedro. Bylo to těžké, na takové závody nejsem úplně zvyklá. Není to vrchol sezony, člověk má prostor v závodě vyzkoušet to, co zkouší v tréninku," doplnila pětadvacetiletá Češka, jež za vítěznou Wiererovou zaostala o 23 sekund.

Její čtyři reprezentační kolegyně do finálového závodu pro 30 nejlepších z kvalifikace nepostoupily. Stejně tak byl jediným zástupcem mezi muži Hornig, v kvalifikaci ztroskotal i loni čtvrtý Michal Krčmář. Člen B týmu Hornig byl s třemi trestnými okruhy dvanáctý se ztrátou 33,2 sekundy na vítězného domácího Philippa Horna.

V sobotu se pojedou v Ruhpoldingu sprinty. V neděli budou mít senioři na programu závody s hromadným startem, junioři stíhačky.

MS v biatlonu na kolečkových lyžích v Ruhpoldingu (Německo) - supersprinty (7,5 km):

Muži: 1. Horn (Něm.) 16:55,4 (2 tr. okruhy), 2. Samuelsson -0,2 (3), 3. Femling (oba Švéd.) -0,7 (3), ...12. Hornig (ČR) -33,2 (3).

Ženy: 1. Wiererová 18:26,8 (2), 2. Vittozziová (obě It.) -4,4 (3), 3. Kinnunenová (Fin.) -9,2 (0), 4. Davidová (ČR) -17,8 (4).

Junioři (7,5 km): 1. Fomin (Lit.) 18:00,9 (0 trest. okruhů), 2. Kaskel (Něm.) -21,3 (3), 3. Germain (USA) -23,6 (5), 4. Mikyska -24,6 (5), ...6. Mareček -43,7 (5), 9. Mánek -1:05,6 (5), 13. Kabrda (všichni ČR) -1:35,6 (9)

Juniorky (7,5 km): 1. Kastlová (Něm.) 20:30,3 (3), 2. Repincová (Slovin.) -26,9 (2), 3. Hristovová (Bulh.) -38,1 (5), ...5. Otcovská -44,2 (3), 10. Voborníková -1:01,0 (6), 11. Jandová -1:31,6 (4), 22. Bártová -3:09,1 (4), 26. Kulhánková (všechny ČR) -3:36,8 (5).