Golfista roku

Sprint ovládl podruhé v kariéře Hofer, Krčmář se Štvrteckým v první dvacítce

Sprint na posledním dílu Světového poháru v Östersundu vyhrál Ital Lukas Hofer. Je to jeho teprve druhé vítězství v závodu elitního seriálu. Z českého pohledu se ve Švédsku dařilo především Michalu Krčmářovi a Jakubu Štvrteckému. Oba se s jednou chybou probojovali do sobotní stíhačky. Přímé přenosy sledujte na ČT sport, ČT2 a webu ctsport.cz.

Hofer se na první místo dostal v SP poprvé od sezony 2013/14, kdy uspěl taktéž ve sprintu ve své domovské Anterselvě. O čtyři vteřiny za ním dojel domácí Sebastian Samuelsson, třetí skončil Nor Tarjei Bö.

Michala Krčmáře nerozhodilo v závodu na 10 kilometrů ani sněžení a za necelou půlminutu odstřílel všech pět terčů na první položce. Na druhé zastávce ale smolně nedal poslední ránu.

"Jsem si vzpomněl na Ondru, že je škoda dobrého člověka. Určitě mě mrzí ta rána, vím o ní. Tu chybu jsem udělal a beru ji na sebe. Mrzí hodně," řekl osmnáctý Krčmář.

"Co se týče sněhu, není to špatný, tohle úplně nevadí. Není to žádná brzda. Ale po těle jsem se trochu necítil. Bylo to takové utrápené, moc mi to nechutnalo," dodala jednička mužského týmu.

Sestřih střeleb a ohlasů českých biatlonistů ve sprintu SP v Östersundu

Na čelo ztratil Krčmář celkem minutu a 15,2 sekundy. Pouze o 1,4 sekundy horší byl Štvrtecký, jenž minul první terč a zaznamenal druhý nejlepší výsledek v kariéře.

"První rána mě znejistěla, celkem se to točilo, ale nakonec jsem to nějak dobojoval," uvedl devatenáctý Štvtrecký. Výchozí pozice pro stíhačku tedy pro něj bude dobrá. "Je co stíhat," doplnil.

Vítězslav Hornig úřadoval na střelnici jako Štvrtecký, ale přesně v opačném gardu: nula z ležky, za jedna z položky vestoje.

"Nebylo to tím, že by začalo sněžit. Od startu jsem se necítil vůbec dobře a na běhu to bylo poznat," přiznal Hornig, jenž obsadil 79. příčku.

Mikuláš Karlík netrefil poslední ránu ze svého úvodu v závodu, další chybu přidal i napodruhé. I tak se dostal do stíhačky z 51. místa. Adam Václavík zapsal celkově tři chyby a dojel až osmdesátý.

V těsném souboji o celkový triumf si vedl lépe Sturla Holm Laegreid, který skončil šestý těsně před aktuálním lídrem Johannesem Thingnesem Böem. Do sobotní stíhačky vyrazí norští rivalové čtrnáct sekund po sobě.

Finále SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko) - sprint mužů (10 km):

1. Hofer (It.) 22:27,1 (0 trest. okruhů), 2. Samuelsson (Švéd.) -4,0 (0), 3. T. Bö (Nor.) -14,4 (0), 4. Desthieux -22,4 (0), 5. Fillon Maillet (oba Fr.) -28,6 (1), 6. Laegreid -31,9 (0), 7. J.T. Bö -46,1 (2), 8. Dale (všichni Nor.) -50,7 (2), 9. Iliev (Bulh.) -55,1 (1), 10. Rees (Něm.) -57,6 (0), ...18. Krčmář -1:15,2 (1), 19. Štvrtecký -1:16,6 (1), 51. Karlík -2:06,3 (2), 79. Hornig -2:56,2 (1), 80. Václavík (všichni ČR) -2:57,3 (3).

Průběžné pořadí SP (po 24 z 26 závodů): 1. J.T. Bö 1016, 2. Laegreid 1001, 3. Fillon Maillet 912, 4. T. Bö 877, 5. Dale 829, 6. Samuelsson 795, ...23. Krčmář 351, 37. Moravec 149, 62. Štvrtecký 40, 72. Karlík 22, 80. Žemlička 17, 87. Krupčík (oba ČR) 7.