Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
ČP Opava

Soukalová: Věřím, že ta dobrá umístění na mě pořád čekají

Oslo - Pouhý milimetr dělil biatlonistku Gabrielu Soukalovou od medaile z mistrovství světa v Oslu. Přesně o tolik minula na druhé položce vleže třetí ranou terč, což vzhledem k její nevýrazné běžecké formě v závěrečném závodu s hromadným startem byl kámen úrazu. Kalibrová rána, jak těsným chybám slangově říkají biatlonisté, letěla moc dolů, takzvaně na šestou hodinu.

Gabriela Koukalová na střelnici
zdroj: Český biatlon autor: Petr Slavík

"Před tou položkou jsem přemýšlela, že jsem víc zadýchaná a jestli si nemám cvaknout (mířidla) nahoru, což udělá asi dva a půl milimetru," komentovala Soukalová klíčový moment závodu. "Ale neudělala jsem to. Řekla jsem si, že to risknu. Buď všechno, nebo nic," uvedla. 

Vítězka dvanácti závodů SP skončila v Oslu těsně pod pódiem už podruhé, dvakrát ji to potkalo i na olympiádě v Soči, než pak vybojovala druhé místo v hromadném závodě. Z pěti MS má stále na kontě jedinou individuální medaili, stříbro z vytrvalostního závodu z loňska.

"Ale já pořád věřím, pro mě je to taková motivace," uvedla vedoucí žena Světového poháru. "Věřím, že ta dobrá umístění na mě pořád čekají, aspoň mám co dokazovat. Loni jsem měla placku z mistrovství světa a celej rok nic. Tak letos mám krásný umístění ve Světovým poháru a nevyšlo to na placku tady," porovnala.

Holmenkollen po letošním roce nebude patřit mezi její oblíbené destinace. "Mrzí mě, že jsem se nestihla dřív spřátelit se střelnicí. A když se to aspoň trochu sešlo dneska, tak jsem zase odešla běžecky," litovala promarněné šance. "Okolí je tu krásné, ale ty tratě... Ani letos neodjíždím s tím, že to tady budu mít ráda," podotkla.

Soukalová se opět nevyhnula peripetii s hůlkou

Nebyla by to snad ani Soukalová, kdyby opět neměla problém s hůlkou. V aktuální sezoně ji už několikrát "zapomněla" na střelnici, naposledy v prosinci v Hochfilzenu a v lednu v Ruhpoldingu. Tentokrát si ji po první střelbě pro změnu špatně zacvakla do poutka a hůlka jí krátce po odjezdu od stavu vypadla. "Ohlídla jsem se, ale nemělo smysl se vracet," komentovala to.

Ujela asi 150 metrů, než jí fyzioterapeut Roman Karpíšek podal novou. "Musela jsem ty metry bez hůlky jet do kopce, což mi v té běžecké formě moc nepomohlo," podotkla. Trenér Marek Lejsek na ni na trati houkl, jestli ji chce vyměnit. "Jo," odpověděla mu. "Tak mi ji podej," vyzval ji Lejsek. V té chvíli ale Soukalová "vycvakla" tu správnou. "Tak jsme se na to vykašlali," prozradila biatlonistka s úsměvem.

"Jsem prostě česká Brigit Jonesová," dodala se smíchem. Mohly jí síly utracené při problému s hůlkou chybět v závěru, kde jí došly síly? "No, nevím," zamyslela se. "Ale nemyslím si, že kdybych jela celou dobu s holí, že bych ty holky na konci uvisela, tomu nevěřím," doplnila po chvíli. "Jsou běžecky jinde. Abych se s nima mohla držet, potřebovala bych se cítit dobře, ale dneska jsem od začátku věděla, že to není úplně ono," vysvětlila Soukalová.

Gabriela Soukalová a Veronika Vítková na střelnici
zdroj: Český biatlon autor: Petr Slavík

Teď bude muset sebrat poslední zbytky sil, aby v závěrečných závodech příští týden v ruském Chanty-Mansijsku uhájila vedení ve Světovém poháru, které se po dnešním závodu opět ztenčilo. Soukalová nyní vede o 69 bodů, ale bude jako druhá Marie Dorinová Habertová z Francie odečítat body za dva nejhorší závody, tudíž její reálný náskok nyní činí už jen 34 bodů. 

Soukalová je i proto ohledně svých šancí dost skeptická. "Já už moc nevěřím. Já to trochu jako vzdala," řekla překvapivě. Důvodem je skvělá forma francouzské soupeřky, která z MS odjede jako šestinásobná medailistka a trojnásobná mistryně světa. "To asi už nepůjde, když vidím, jak je na tom dobře. Je na tom výborně, je o level výš," prohlásila Soukalová.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy