Následuje
Panorama

Soukalová o vítězství ve sprintu SP: Je to můj nejcennější triumf

Pokljuka (Slovinsko) - Nejcennější ze všech dosavadních osmi triumfů v kariéře bylo pro biatlonistku Gabrielu Soukalovou dnešní vítězství ve sprintu Světového poháru ve slovinské Pokljuce. Dvojnásobná stříbrná medailistka z olympijských her v Soči si ho cení zejména proto, že na startu sezony byla ohledně své formy skeptická a v úvodních závodech se její obavy potvrdily. Dnes se ale vrátila mezi elitu.

Soukalová při triumfu v Pokljuce
zdroj: ČTK/AP

"Jsem ohromně překvapená," uvedla Soukalová. Zhodnotila tak své vítězství v podstatě podobně jako všechna předchozí. Jenomže tentokrát je její triumf skutečně překvapivý. "Vždyť moje kondice nebyla do teď nic moc a v posledním kole jsem vždycky umírala," připomněla své trápení ve stejné disciplíně v Hochfilzenu.

Dnes po bezchybné střelbě snila o tom, že by mohla dojet pátá. "Z bezchybné střelby jsem měla obrovskou radost, ale vůbec bych v té chvíli nevsadila na své vítězství," prohlásila pětadvacetiletá biatlonistka. Tentokrát jí síly vydržely až do konce. "Z toho zjištění jsem se dostala do úplné euforie a pocítila jsem velkou úlevu."

Sezonu zahájila 62. místem v Östersundu ve vytrvalostním závodu, tehdy na první položce čtyřikrát minula. Pak se postupně zlepšovala, minulý týden vystoupila na bronzový stupínek se štafetou a její psychika se razantně zlepšila. "Dnešní vítězství pro mě znamená skutečně hrozně moc. Je nejcennější v kariéře," konstatovala. "Ta cesta byla hodně složitá, trochu nervózní, plná pochyb, ale jsem ráda, že jsem to zvládla. Dosáhla jsem výsledku, kterého si ze svých vítězství vážím zcela určitě nejvíce," zopakovala.

Před startem SP o své formě pochybovala, hovořila o odpočinkové sezoně. "Ta slova stále platí. Tehdy jsem bojovala s nemocí, s únavou těla i ducha, se špatnými výsledky v kontrolních závodech. Nebyla jsem na sezonu fyzicky ani psychicky připravená. Nesnila jsem proto o medailích, o vítězstvích. Netěšila jsem se," popisovala své tehdejší pocity.

Stresovat se nechce ani dál. Sezonu bere s rezervou, i když v závodech pojede nadoraz. "Nechci se stresovat tlakem. Bylo ho během předchozích sezon až moc," zmínila Soukalová loňské MS v Novém Městě na Moravě a letošní olympijské hry. V této sezoně je vrcholem roku Světový pohár v Novém Městě na Moravě a mistrovství světa v Kontiolahti.

V Pokljuce vyhrála Soukalová sprint už podruhé. Předloni ve Slovinsku slavila premiérové vítězství v SP. Dosud naposledy zvítězila letos v lednu v Ruhpoldingu. "Myslím, že se závod od závodu zlepšuji. Fyzička šla nahoru a s ní i psychika. Věřím, že na této vlně zůstanu," řekla před sobotním stíhacím závodem.

Po dnešním vítězství opět zažila trochu stresu, který ji v minulé zimě provázel pořád. Od rána nejedla, po závodu absolvovala hromadu povinností včetně vyhlášení vítězek, vyjetí na lyžích či rozhovorů s novináři. "Od rána jsem nejedla, potřebuji se alespoň na chvíli zastavit, zklidnit, najíst. Vždyť chci dobře závodit i v příštích dnech," komentovala shon.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy