Soukalová dojela v Rusku osmá, vyhrála Domračevová

Soči (Rusko) - Individuální závod biatlonistek na 15 kilometrů v dějišti olympijských her 2014 v Soči ovládla skvěle běžící Běloruska Darja Domračevová. Nejlepší z Češek byla osmá Gabriela Soukalová. Předposlední díl světového poháru dnes pokračuje jěště mužským závodem.

Darja Domračevová
zdroj: EPA autor: SERGEI CHIRIKOV

Dalším českým biatlonistkám se v Laura Areně a na tratích v nadmořské výšce 1 400 metrů nedařilo. Jitka Landová udělala šest chyb na střelnici a skončila 69., až o místo za ní figurovala Veronika Vítková. Barbora Tomešová na start nenastoupila.

Soukalová dobře běžela, ale připsala si dvě trestné minuty. Poprvé terč netrefila při druhé zastávce na střelnici. Víc mrzet musela českou reprezentantku druhá chyba, při které minula úplně poslední terč v soutěži a přišla o pátou pozici.

"Do desátého místa je to opět super výsledek. Musím Gabču pochválit za běh. Ve stoje měla po minutě v každé položce, což je škoda, ale celkově to je parádní výsledek. Pro psychiku je to i dobře do budoucna, protože jsme na olympijských tratích, které patří k nejtěžším," řekl kouč Jindřich Šikola.

Pro Soukalovou je osmé místo čtvrtým nejlepším výsledkem v sezoně, ale také v kariéře ve světovém poháru. Lépe skončila jen v prosinci v Pokljuce, kde zvítězila, byla druhá a třetí. Ve vytrvalostním závodu jde o její vůbec nejlepší výsledek.

Domračevová nasbírala také dvě trestné minuty, ale vyhrála díky jasně nejlepšímu běžeckému času. Čistě střílející Olga Zajcevová z Ruska skončila druhá a mistryně světa z Nového Města na Moravě Tora Bergerová z Norska byla třetí.

Výsledky vytrvalostního závodu na 15 km:

1. Domračevová (Běl.) 45:45,2 (2 tr. minuty), 2. Zajcevová (Rus.) -34,6 (0), 3. Bergerová (Nor.) -46,8 (1), 4. Henkelová (Něm.) -1:20,1 (1), 5. Gwizdoňová (Pol.) -1:43,5 (2), 6. Mäkäräinenová (Fin.) -1:58,6 (2), 7. Dunkleeová (USA) -2:02,0 (1), 8. Soukalová (ČR) -2:26,9 (2), 9. Kuzminová (SR) -2:27,1 (3), 10. Gregorinová (Slovin.) -3:05,2 (3), ...69. Landová 9:57,1 (6), 70. Vítková (obě ČR) -10:10,5 (5).

Průběžné pořadí SP (po 22 z 26 závodů): 1. Bergerová 1117 b., 2. Domračevová 808, 3. Henkelová 742, 4. Mäkäräinenová 702, 5. Dorinová Habertová (Fr.) 698, 6. Pidhrušná (Ukr.) 686, ...11. Soukalová 596, 16. Vítková 460, 77. Tomešová 17, 89. Zvařičová (obě ČR) 7.