Česko - Rakousko

Souboj tří králů ovládl při stíhačce Šipulin, Moravec dojel osmý

Oslo – Společně se poprali už o vítězství ve sprintu a stejně tak to dopadlo ve stíhačce. Tři nejlepší muži Světového poháru Martin Fourcade, Johannes Bö a Anton Šipulin předvedli v Oslu velkou bitvu, z níž nejlépe vyšel posledně jmenovaný Rus. Nejlepším z českých biatlonistů byl Ondřej Moravec na osmé příčce. Michal Krčmář skončil třináctý.

Ve sprintu si to rozdali ještě na dálku, stíhačka však nabídla souboj tří nejlepších mužů Světového poháru přímo na trati bok po boku. Duel vládce seriálu a disciplíny Martina Fourcada, druhého muže pořadí Antona Šipulina a vítěze pátečního závodu Johannese Böeho nabízel dramatickou zápletku, na kterou se podařilo najít odpověď až po čtvrté stojce.

Na ni dorazili bok po boku všichni tři, do posledních kilometrů však už odjížděl sám devětadvacetiletý Rus. Právě Šipulin jako jediný z velkého tria vyčistil pět terčů bez zaváhání a v poklidu už mohl dojíždět s vlajkou v ruce pro druhé letošní vítězství ve Světovém poháru.

Francouz a Nor naopak jednou minuli a o stříbru musel rozhodnout souboj ve stopě. Více sil ukázal Fourcade, který svému sokovi ujel nástupem ve stoupání a skončil ze ztrátou 5 sekund druhý. Zopakoval tak výkon ze sprintu. Třetí dojel o dalších 15 vteřin později Bö.

Závěrečná stojka zradila i Ondřeje Moravce. Český závodník na ni přijel jako čtvrtý, ale jedno trestné kolo ho dostalo do skupiny bojující o pátou příčku. Svým soupeřům ve finiši těsně nestačil a dojel osmý. "Nula na odchod musí být," zalitoval. "Síly ubývají, ale zítra zkusím zabojovat," přál si před nedělním finišem sezony.

Skvělým výkonem se prezentoval další Čech Michal Krčmář, který zejména díky přesné střelbě (pouze jeden netrefený terč) poskočil z osmadvacátého na konečné třinácté místo. Michal Šlesingr dosáhl na body (34.) i po dvou pádech a třech trestných kolech. Jaroslav Soukup skončil 44. a o místo hůře dojel do cíle Adam Václavík.

Jak stíhací závod probíhal detailněji?

Jelikož nejlepší trio Světového poháru obsadilo v pátek první tři místa, byli to právě Bö, Fourcade a Šipulin, kdo jako první vyrazil vstříc 12,5kilometrové trati. Vedoucí pozici na startu získal Nor, který měl před Francouzem náskok 14 a před Rusem 21 sekund. Moravec vyjel jako sedmý s mankem 29 vteřin.

Český závodník začal výborně a dobrým během se brzy docvakl k pětičlenné skupině soupeřící o třetí místo.

Na úvodní ležce se však pořadí pořádně promíchalo. Do čela se po bezchybné položce posunul Šipulin následován dalšími čtyřmi závodníky včetně největších favoritů, kteří měli odstup kolem čtvrt minuty. Moravec byl po jedné chybě sedmý půl minuty za čelem.

Druhá ležka na pořadí mezi prvními výrazně nic nezměnila. Z boje o přední pozice pouze vypadl po třech chybách Dominik Landertinger z Rakouska. Čistou položku mimo čela předvedl i Moravec, jenž však na střelnici strávil spoustu času a odjížděl s minutovým mankem. Na patnáctém místě byl v té době už Krčmář.

Další velké přesuny nastaly až po první stojce, po které se ve vedení spojili již zmínění Bö, Fourcade a Šipulin. Skvěle si vedl i Moravec, který byl rázem čtvrtý třicet vteřin za čelem.

Hvězdná trojice spolu jela až do poslední položky, kde proběhl velký souboj, z něhož nejlépe vyšel již zmiňovaný Šipulin. Fourcade a Bö se po jedné minele utkali na trati a Francouz opět ukázal, proč letos vládne Světovému poháru.

Moravec vedoucí závodníky nestíhal, ale byl blízko k udržení čtvrté pozice. Poslední střela však skončila mimo terč, což sice znamenalo po odjezdu ze střelnice propad pouze o místo hůře, v závěru ho ale dojeli další závodníci a v cíli obsadil osmou příčku.

SP v biatlonu v Oslu - stíhací závody - Muži (12,5 km):

1. Šipulin (Rus.) 32:11,9 (1 trest. okruh), 2. M. Fourcade (Fr.) -5,7 (2), 3. J. T. Bö (Nor.) -21,6 (2), 4. Lindström (Švéd.) -44,7 (0), 5. Hofer (It.) -55,5 (2), 6. Eberhard -55,6 (3), 7. Eder (oba Rak.) -56,1 (3), 8. Moravec (ČR) -57,3 (2), 9. Garaničev (Rus.) -1:03,7 (3), 10. Rastorgujevs (Lot.) -1:19,9 (3), ...13. Krčmář -1:35,1 (1), 34. Šlesingr -3:06,2 (3), 44. Soukup -3:50,9 (3), 45. Václavík (všichni ČR) -4:04,5 (4).

Konečné pořadí stíhacích závodů (po 9 závodech): 1. M. Fourcade 502, 2. Šipulin 392, 3. Peiffer (Něm.) 298, 4. J. T. Bö 278, 5. Svendsen (Nor.) 249, 6. Schempp (Něm.) 233, ...13. Krčmář 196, 15. Moravec 191, 27. Šlesingr 142, 58. Soukup 21, 61. Krupčík 17, 70. Václavík 9.

Průběžné pořadí SP (po 25 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 1302, 2. Šipulin 901, 3. J. T. Bö 808, 4. Eberhard 722, 5. Schempp 720, 6. Peiffer 715, ...12. Moravec 583, 17. Krčmář 466, 23. Šlesingr 384, 62. Soukup 52, 65. Krupčík 48, 67. Václavík 42.