58. Rally Šumava Klatovy

Sladký domácí triumf. Wiererová ovládla stíhačku před Dahlmeierovou

Poprvé zvítězila na domácí trati, navíc suverénním způsobem. Italka Dorothea Wiererová zvítězila ve stíhacím závodě v Anterselvě po vypuštěném závěru s náskokem šesti sekund před Němkou Laurou Dahlmeierovou, skvělý den domácí reprezentace potvrdila třetí Lisa Vittozziová. Markéta Davidová byla nejlepší českou biatlonistkou, po triumfu ve sprintu obsadila 14. místo.

Dorothea Wiererová
zdroj: Český biatlon autor: Petr Slavík

Italská Anterselva se dočkala vysněného domácího triumfu, přestože Dahlmeierová nepříjemně zatápěla. Němka tak potvrdila, že je definitivně zpátky tam, kde ji celý biatlonový svět očekával – na stupních vítězů. Dahlmeierová se držela v popředí závodu po všech střeleckých položkách, ale stíhací závod patřil Itálii.

Wiererová s Vittozziovou rozjely skutečnou stíhací jízdu a po první položce, kde obě jednou chybovaly, začaly pořadím stoupat. Po první střelbě vestoje se propracovaly do čela a držely si 20sekundový náskok před Dahlmeierovou. Jenže poslední zastávka na stadionu poslala Italky na jeden trestný okruh a mezi obě závodnice se díky bezchybné závěrečné střelbě dostala německá hvězda.

Češkám se na střelnici nedařilo, nejlepší z nich byla Markéta Davidová, která se dopustila čtyř chyb a na vítězku ztratila 1:45 minuty. "Upřímně, nevím, v čem byl problém. Co mi pak říkali trenéři, tak jsem si měla cvakat dva nahoru, takže předpokládám, že to bylo zase dole. Nevím, jestli jsem zase přijela méně zadýchaná," řekla Davidová k trápení na první položce.

Zbylé české trio ve složení Veronika Vítková, Lucie Charvátová a Eva Puskarčíková obsadilo příčky v rozmezí od 37. do 44. místa.

Jak závod probíhal?

První pozici hájila Davidová, která zvítězila ve sprintu, ale hned po první položce bylo zřejmé, že podobný úspěch nezopakuje. Hned na začátek se dopustila tří chyb a pořadím se propadla až na 20. místo se ztrátou 73 sekund. Naopak Vítková, Charvátová i Puskarčíková zastřílely bezchybně a alespoň jednou v závodě se posunuly o něco výš.

Na čele závodu se držela Dahlmeierová ve společnosti Rakušanky Lisy Hauserové a Norky Marte Röiselandové. Brzy ale nastoupily italské favoritky. Po druhé položce se propracovaly do první pětky a po třetí zastávce na stadionu už šly do vedení díky bezchybné a rychlé střelbě. Wiererová zastřílela za 24 sekund, Vittozziová jen o čtyři sekundy pomaleji.

Třetí Dahlmeierová měla ztrátu 20 sekund a mohla nadále pomýšlet na první místo. Závěrečná položka pak přinesla drama. Zatímco obě Italky jednou chybovaly, Němka udržela nervy na uzdě a ztrátu smazala.

Wiererová ale díky rychlejší střelbě přece jen opustila stadion při výjezdu do posledního okruhu jako první s malým náskokem, který si díky skvělé jízdě na lyžích nakonec udržela. Dahlmeierová pak přebruslila Vittozziovou a vklínila se mezi Italky na stupních vítězů.

Wiererová díky domácímu triumfu navýšila náskok v pořadí Světového poháru před svojí krajankou na 24 bodů.

Závod SP v biatlonu v Anterselvě (Itálie):

Ženy - stíhací závod (10 km): 1. Wiererová (It.) 29:20,1 (2 trest. okruhy), 2. Dahlmeierová (Něm.) -6,0 (1), 3. Vittozziová (It.) -16,2 (2), 4. Röiselandová (Nor.) -33,9 (3), 5. Kuzminová (SR) -46,5 (4), 6. Hauserová (Rak.) -55,8 (2), 7. Mäkäräinenová (Fin.) -1:08,1 (4), 8. Krjuková (Běl.) -1:08,7 (2), 9. Häckiová (Švýc.) -1:09,3 (2), 10. Simonová (Fr.) -1:20,2 (3), ...14. Davidová -1:45,2 (4), 37. Charvátová -3:33,4 (4), 42. Vítková -4:10,3 (4), 44. Puskarčíková (všechny ČR) -4:26,6 (5).

Průběžné pořadí SP (po 14 z 26 závodů): 1. Wiererová 592, 2. Vittozziová 568, 3. Kuzminová 485, 4. Röiselandová 477, 5. P. Fialková (SR) 473, 6. Mäkäräinenová 405, ...29. Davidová 166, 41. Puskarčíková 101, 49. Vítková 69, 65. Charvátová 23, 81. Jislová (ČR) 10.