Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MS v ledním hokeji mužů 2024 Česko

Simonová si poslední ránou odstřelila zlato, masák ovládla bezchybná Wiererová

Vypadalo to na hladký triumf francouzské suverénky, jenže závěrečným výstřelem se připravila o prvenství. Závod s hromadným startem Světového poháru biatlonistek v Östersundu vyhrála Dorothea Wiererová z Itálie, která se na rozdíl od nakonec třetí Julie Simonové ani jednou nemýlila. Před vedoucí závodnicí celkového pořadí skončila ještě krajanka Lou Jeanmonnotová. Markéta Davidová obsadila jedenáctou příčku.

Simonová přitom sahala po dalším triumfu, jenže na závěrečné položce předvedla nečekanou chybu. Poslední ránou minula terč a zdržení na trestném okruhu už nedohnala. Dopředu tak šla Wiererová, která byla na střelnici o něco rychlejší než Jeanmonnotová, a první místo uhájila o šest sekund. Simonová nakonec nedohnala ani krajanku, za níž zaostala v cíli o pět sekund.

Z první šestky ve finiši předvedly bezchybný výkon na střelnici právě jen Wiererová s Jeanmonnotovou. Závod se nepovedl další Italce Lise Vittozziové, jež minula na první zastávce na stadionu hned dvakrát a s celkovými čtyřmi chybami skončila až osmnáctá. Davidová měla masák dobře rozjetý, jenže po dvou nulách zaváhala na první stojce a po dvou nepřesnostech jí čelo uniklo. Nakonec prohrála souboj o desítku s Chloe Chevalierovou z Francie.

"Jedna položka byla zase špatná. V ležkách problém nebyl, ale bohužel ta stojka, to si nemyslím, že bylo větrem. Myslím, že určitě nejsem jediná, kdo toho má už plné zuby. Vždycky jsem se snažila s někým se udržet a bojovala jsem až do cíle. Škoda ten kousek, do té desítky to mohlo být," hodnotila Davidová.

Jak závod probíhal

Vittozziová, které patřilo před závodem čtvrté místo v pořadí disciplíny, zaváhala hned na první položce a myšlenky na dobrý výsledek byly pryč. Po úvodních ležkách se držela v čele Simonová, ale pole nejlepších závodnic se jí drželo včetně Davidové, která po dvou nulách poskočila na páté místo s minimální ztrátou, konkrétně osmi sekund.

Rozhodovalo se v druhé polovině závodu. Davidová se na úvodní stojce dvakrát mýlila a na medaili musela zapomenout. Zvlášť, když favoritky byly dál zcela přesné. K čelu se navíc přiblížila norská fenoménka posledních týdnů Marte O. Röiselandová. Norka však na poslední položce jednou minula stejně jako Simonová a o zlato se měly utkat jen Wiererová s Jeanmonnotovou.

Simonová sice na trati dělala, co mohla, ale ztracené síly z trestného okruhu už nenahradila a triumfu se ani nepřiblížila. V cíli ztratila na vítěznou Italku jedenáct sekund. Davidová zaostala za Wiererovou téměř o 75 sekund a ve finiši prohrála přímý souboj s Chevalierovou o tři desetiny.

SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko) - závod s hromadným startem:

Ženy (12,5 km): 1. Wiererová (It.) 31:58,5 (0 tr. okruhů), 2. Jeanmonnotová -6,3 (0), 3. Simonová (obě Fr.) -11,1 (1), 4. Röiselandová (Nor.) -40,1 (1), 5. Colombová (Fr.) -40,1 (2), 6. H. Öbergová (Švéd.) -47,5 (2), ...11. Davidová (ČR) -1:14,6 (2).

Průběžné pořadí SP (po 18 z 21 závodů): 1. Simonová 1003, 2. Wiererová 859, 3. Vittozziová (It.) 818, 4. E. Öbergová (Švéd.) 764, 5. Herrmannová-Wicková (Něm.) 744, 6. Tandrevoldová (Nor.) 695, 7. Davidová 612, ...37. Jislová 134, 55. Voborníková 57, 72. Charvátová 16, 81. Václavíková (všechny ČR) 1.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články