Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Šéf českého biatlonu Hamza: Vzhledem k olympiádě máme perspektivní tým

Ruhpolding (Německo) - Biatlonistky čekaly ve světovém poháru na štafetové vítězství více než 17 let. Před týdnem se radovaly v Oberhofu a nyní poprvé v historii vyhrály dvakrát za sebou. Proto si upevnily vedení v průběžné klasifikaci SP štafet. A navíc, což se Češkám ještě nepovedlo, se vyhouply rovněž do čela klasifikace Poháru národů. Co za tím je? Dobrá nálada se snoubí s tvrdou dřinou, myslí si české závodnice. V tomto olympijském cyklu je našlápnuto k neobyčejným výsledkům.

Veronika Vítková
zdroj: ČTK/AP

Naposledy uspělo kvarteto Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková v Ruhpoldingu. Už v prosinci přitom naznačily formu bronzem v Hochfilzenu. "Těžko říci, co za tím je," řekla Puskarčíková v rozhovoru Radiožurnálu. "Asi je to v dobré náladě, partě a tvrdém tréninku." S tím souhlasila i dvojnásobná olympijská medailistka Soukalová. "Nálada jde ruku v ruce s výsledky, které jsou od začátku sezony. Ty nás povzbudí a ženou dopředu," prohlásila.

Je třeba pokory

Nadšený z úspěchů biatlonistek je předseda biatlonového svazu Jiří Hamza. "Ani snít o takových výsledcích by nás před sezonou nenapadlo," uvedl Hamza na svazovém webu. "Radujme se z toho, ale současně se na takový výsledek stále musíme dívat s pokorou. Každopádně Veronika ukázala, že je v top formě, Gábina se do ní blíží a Eva s Jitkou už závody zvládají mentálně. Navíc i ony zaznamenaly výkonnostní posun. Vzhledem k příštím olympijským hrám máme velmi perspektivní tým."

Je nám líto, video expirovalo.
Nejdůležitější momenty vítězné štafety biatlonistek v Ruhpoldingu

Základ k suverénní výhře v Ruhpoldingu položila na prvním úseku Puskarčíková perfektní střelbou i rychlým během. "Jela jsem si svůj závod a nekoukala okolo," komentovala svůj výkon. Po ní vyrazila Soukalová, které sněžení komplikovalo sjezdy. "Trať se zpomalovala a zdálo se, že budeme muset píchat i z kopce," řekla.

Vítková si celé poslední kolo užívala

Nejkritičtější okamžik štafety zažila Landová. Na položce vleže musela třikrát dobíjet. "Úplně mi zatrnulo," prozradila, co prožívala. "Měla jsem promrzlé ruce, jak bylo mokro, a měla jsem problém rány vůbec spustit," popsala důvod problémů.

Situaci ale Landová ustála a finišmanka Vítková si na posledním úseku užila triumfální jízdu. "Byl to náš závod," radovala se Vítková. Už dlouho před cílem řešila, kde v rovince sežene českou vlajku. "Volali na mě, že tam někde bude, ale já jsem si vzala jinou. Celé poslední kolo jsem si jenom užívala," zářila Vítková.

Potvrdit formu mohou biatlonistky už příští týden v další štafetě v Anterselvě, pak Oslu a favoritkami budou rovněž na světovém šampionátu v Kontiolahti.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy