Sokolský zpravodaj

Samuelsson ve stíhačce pláchl všem a poprvé oslavuje, Krčmář klesl po manuálním dobíjení

Přestože startoval s více než minutovou ztrátou na čelo, do cíle dojel s "bezpečným" náskokem první. Švéd Sebastian Samuelsson nedal ve stíhačce v Kontiolahti sebemenší šanci žádnému ze soupeřů a poprvé v kariéře vyhrál závod Světového poháru. Z českého kvarteta byl nejlepší Michal Krčmář, který po problémech s dobíjením obsadil 20. místo.

Sebastian Samuelsson se raduje z vítězství
zdroj: LEHTIKUVA autor: Antti Aimo-Koivisto

Třiadvacetiletý Samuelsson se po úvodní střelecké položce posunul mezi elitní desítku a pořadím stoupal dál.

Rozhodující krok k cennému vítězství učinil na závěrečné stojce, kam přijel po boku Johannese Thingnese Böa. Poprvé v závodu sice minul terč, ale jeho rival z Norska musel kroužit na trestném kole dvakrát.

V následném běžeckém úseku si "polštář" více než dvaceti sekund bez větších problémů pohlídal a mohl oslavovat. Vedoucího muže Světového poháru Böa v něm naopak odsunul Francouz Fabien Claude na 3. pozici.

Vítěz čtvrtečního sprintu Tarjei Bö si stíhačku "odstřelil" na úvodní ležce, kde třikrát chyboval a zapsal 12. příčku.

Krčmáře připravila o lepší výsledek třetí zastávka u terčů. Na střelnici totiž strávil padesát sekund, řešil komplikace se zbraní a navíc dvakrát zaváhal.

"Jsem hlupák. Vyhodil jsem si dva náboje, musel jsem dobíjet a tím jsem si rozhodil polohu, bylo to hrozných padesát vteřin. Nejraději bych na ně zapomněl," řekl Krčmář v České televizi. "Vzhledem k výsledku ze sprintu to celkově není špatné, ale s dneškem spokojený být nemůžu," dodal.

Ondřej Moravec se oproti sprintu (47.) výrazně zlepšil a obsadil 22. příčku, Tomáš Krupčík dojel do cíle na 40. pozici a bodoval také. Jakub Štvrtecký naopak devětkrát chyboval na střelnici a musel se spokojit s 57. místem.

"Výsledek Michala Krčmáře není ostudou, ale rádi bychom ho viděli daleko výš. Ondra (Moravec) už byl zase Ondra, za to jsem rád. Výrazným bodovým ziskem si pomůže v celkovém hodnocení," hodnotil trenér Ondřej Rybář.

Závody SP v biatlonu v Kontiolahti (Finsko):

Muži - stíhací závod (12,5 km): 1. Samuelsson (Švéd.) 32:26,7 (1 trestné kolo), 2. Claude (Fr.) -15,8 (3), 3. J.T. Bö -19,5 (3), 4. Lägreid (oba Nor.) -23,9 (1), 5. Doll (Něm.) -27,9 (2), 6. Fak (Slovin.) -37,3 (1), 7. Christiansen (Nor.) -42,0 (2), 8. Jacquelin (Fr.) -44,8 (2), 9. Dale (Nor.) -48,7 (3), 10. Fillon-Maillet (Fr.) -51,4 (2), ...20. Krčmář -1:33,1 (3), 22. Moravec -1:44,3 (2), 40. Krupčík -2:57,4 (2), 57. Štvrtecký (všichni ČR) -5:02,2 (9).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 26 závodů): 1. J.T. Bö 210 b., 2. Samuelsson 175, 3. Fak 152, 4. Lägreid 145, 5. T. Bö (Nor.) 144, 6. Peiffer (Něm.) 137, ...13. Krčmář 107, 19. Moravec 90, 56. Krupčík 1.