Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Jelena Ostapenková - Karolína Plíšková

Rusko zůstává i nadále jen provizorním členem Mezinárodní biatlonové unie

Rusko nezískalo zpět plné členství v Mezinárodní biatlonové unii. Rozhodli tak delegáti na kongresu IBU. Rusové přišli o hlasovací práva už v prosinci minulého roku a tento stav trvá kvůli dopingovým skandálům nadále. Ruští reprezentanti se nicméně mohou dál účastnit oficiálních závodů včetně Světového poháru.

MS v biatlonu v Hochfilzenu
zdroj: ČT4

Kromě toho, že Rusko nemá hlasovací právo, jeho zástupci nemohou ani kandidovat do funkcí v IBU a země se nemůže ucházet o pořádání mezinárodních akcí.

Pro obnovení plného členství Ruska se vyslovilo 20 delegátů z 51, dva se zdrželi hlasování.

"Musíme si na to zvyknout. Je třeba dál pracovat a budovat vztahy s IBU, abychom se mohli znovu stát právoplatnými členy biatlonové rodiny. Díky bohu, že se to nedotklo reprezentace a dali nám možnost v klidu závodit ve Světovém poháru," uvedl člen výkonného výboru ruské biatlonové unie a trojnásobný mistr světa Ivan Čerezov.

Komplikací pro Rusy podle něj bude fakt, že nebudou mít žádného zástupce v orgánech IBU. "Když jsme měli zástupce ve strukturách IBU, bylo snazší dozvědět se, co se chystá a co se děje uvnitř. Teď tyhle zprávy z první ruky mít nebudeme," řekl Čerezov.

"Podle naší ústavy nemůžeme Rusku členství nebo hlasovací právo vrátit, protože bychom šli nejen proti vlastním pravidlům, ale i proti rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru a antidopingové agentury WADA, která Rusku ještě stále nevrátila licenci," vysvětlil jednoznačnou českou pozici ještě před kongresem prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza.

IBU odebrala Rusům plné členství v reakci na trest Mezinárodního olympijského výboru za dopingový skandál v Soči 2014. MOV zrušil suspendaci Ruského olympijského výboru krátce po olympijských hrách v Pchjongčchangu, kde ruští sportovci startovali pod neutrální vlajkou.

Ruský dopingový skandál poznamenal i samotnou IBU, jejíž vysocí představitelé v čele s dlouholetým prezidentem Andersem Bessebergem podle zprávy Světové antidopingové agentury za úplatu kryli doping ruských biatlonistů. IBU má kvůli ztrátě důvěryhodnosti pozastavený přísun financí od MOV.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy