Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 2004: Česko - Dánsko

První zlato slaví v Bulharsku. Vyhrál Anev, Moravcovi medaile unikla

Jedenáct vteřin od medaile byl na evropském šampionátu Ondřej Moravec. Ve vytrvalostním závodě v běloruském Raubiči skončil na čtvrté příčce. Novým mistrem Evropy je Krasimir Anev, který v nervydrásajícím souboji porazil Tarjeie Bö o necelé čtyři vteřiny. Přímý přenos stíhacího závodu biatlonistek sledujte od 17:25 na ČT sport a webu ctsport.cz.

Ondřej Moravec
zdroj: Český biatlon autor: Petr Slavík

Evropským šampionem ve vytrvalostním závodě se v běloruském Raubiči stal Krasimir Anev. Bulharský závodník triumfoval díky dobré střelbě: ze dvaceti ran totiž minul jen jednou. To byla Anevova klíčová zbraň v souboji s Tarjeiem Bö, jenž se o vítězství připravil dvěma chybami na závěrečné střelbě. V cíli na Aneva ztratil jen tři vteřiny a sedm desetin.

Ondřej Moravec měl blízko k medailovému úspěchu, kromě Bulhara s Norem se však před něj dostal také Endre Stroemsheim. Zkušený český závodník dvakrát chyboval na střelnici a nakonec skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrté příčce. Na Stroemsheima ztratil jedenáct vteřin, na vítězného Aneva dvaadvacet.

"Bohužel Ondra byl jedním z těch smolařů, které větrný poryv sfoukl. A právě na střelnici přišel o medaili. Nikoliv kvůli dvěma chybám, ale dlouhým položkám zejména vstoje. Štěstí nebylo na jeho straně, ale ve výsledku se s tím ještě dobře popasoval," uvedl pro svazový web trenér mužů Aleš Ligaun.

Druhý nejlepší český výsledek zajel Jakub Štvrtecký, jemuž po čtyřech chybách patřilo patnácté místo. Následovali Adam Václavík (39. příčka), který udělal sedm střeleckých chyb, Milan Žemlička (50.) a Ondřej Hošek (67.).

Je nám líto, video expirovalo.
Moravec na medaili ve vytrvalostním závodě nedosáhl

Jak závod probíhal?

České barvy byly v úvodu vytrvalostního závodu vidět na předních místech. Před Ondřeje Moravce, který na trať vyrazil jako první z českých závodníků s číslem 11, se dokonce po první střelbě dostal pouze Tarjei Bö. Moravec zkosil všechny terče a uháněl směrem k další zastávce, kde se ovšem jeho představení pokazilo.

Zkušený závodník bojoval s větrem a na jednu z ran dokonce nechal své fanoušky čekat celých 45 vteřin. Jeho střelbě to ale dvakrát nepomohlo: dvě chyby znamenaly dvě minuty navíc, což se ve vytrvalostním závodě většinou nevyplácí. Moravec se ale ještě střelecky chytil a na zbývajících zastávkách už vedle ani jednou nezamířil.

Druhá položka mezitím nesvědčila ani Jakubu Štvrteckému, který se držel v úvodu hned za Moravcem. Jenže i on dvakrát chyboval na stojce a naděje na velký výsledek najednou byly ty tam. Mladý závodník nakonec přidal ještě dvě rány vedle a propadl se pořadím zpět. Totéž platilo i pro Adama Václavíka a Ondřeje Hoška, jimž se na běloruské střelnici také nedařilo.

Bö mezitím k překvapení diváků závod zdramatizoval, když se dvakrát netrefil na poslední položce, čímž hodil záchranné lano svým soupeřům – najednou tu ještě byla šance. Platilo to především o Moravcovi, který v celkovém součtu udělal o jednu chybu méně a na posledním výjezdu ze střelnice byl najednou ve vedení. Uháněl do cíle.

Pomalejší běh jej však z vedení shodil, Moravec ztratil v závěru dvacet vteřin na trati a šel za Nora. Čekalo se, co na to ostatní závodníci. Zatímco Švéd Samuel Samuelsson si naděje odstřelil spoustou chyb, jeho bulharský sok Krasimir Anev udělal na střelnici chybu jen jednou a v cíli mohl zvednout ruce nad hlavu – byl ve vedení, a to o necelé čtyři vteřiny.

Aneva poté nepřekonal ani další z Norů Endre Stroemsheim, který zajel třetí nejrychlejší čas a odsunul Moravce ze stupňů vítězů. V cíli byl mezi bronzovou a "bramborovou" pozicí rozdíl jedenácti vteřin, na zlatého Bulhara Aneva chybělo Moravcovi dvaadvacet sekund.

Mistrovství Evropy v biatlonu v Raubiči (Bělorusko):

Muži - vytrvalostní závod (20 km): 1. Anev (Bulh.) 52:02,6 (1 trest. minuta), 2. T. Bö -7,4 (3), 3. Strömsheim (oba Nor.) -13,0 (2), 4. Moravec -24,2 (2), ...15. Štvrtecký -3:17,9 (4), 39. Václavík -5:30,1 (7), 50. Žemlička -6:28,3 (4), 67. Hošek (všichni ČR) -8:46,7 (6).

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy