Následuje
La Diagonela Engadin

Ondřej Moravec vyhrál v Oslu poprvé v kariéře závod SP

Oslo - Český biatlonista Ondřej Moravec vybojoval premiérové vítězství ve světovém poháru. V Oslu triumfoval v závodu s hromadným startem, v němž o 13,7 sekundy porazil lídra seriálu Martina Fourcada z Francie. Třetí skončil Němec Erik Lesser.

Ondřej Moravec
zdroj: AP autor: Fredrik Varfjell

Moravec, který na domácím mistrovství světa v Novém Městě na Moravě obsadil dvakrát čtvrté místo, bezchybně zvládl střelecké položky vleže a pohyboval se v popředí startovního pole. "Ondra už při stíhačce ukázal, že má běžeckou formu. Proto se také od počátku ukazoval na špici, často i celé startovní pole tahal. Byl prostě v dobré pohodě," uvedl trenér Ondřej Rybář.

Ondřej Moravec: "Je to perfektní. Je to bláznivé a jsem na sebe pyšný. Je krásné, když se sny stávají skutečností. Věřím, že si to hodně užiju. Máme výbornou partu a v této sezoně se nám daří. Klukům i holkám. Pevně věřím, že to tak bude pokračovat."

Moravec se po první střelbě vestoje ocitl na špici společně s Martinem Fourcadem, s nímž opouštěl střelnici. Francouzský favorit si před závěrečnou položkou vytvořil zhruba desetisekundový náskok, ale netrefil dva terče a přišel o vedení. Moravec udělal jen jednu chybu a po trestném kole odjížděl s náskokem 16,3 sekundy.

Fourcade byl v závěrečném kole rychlejší v kopcích a přiblížil se Moravcovi až na pět sekund, ale při sjezdech ztrácel a osmadvacetiletý český biatlonista náskok uhájil. "Na začátku posledního kola jsem se cítil unavený, ale našel jsem v sobě ještě energii, abych to dojel a věřil jsem, že Martina ze sebou udržím," řekl Moravec. "Nedostihl mě a na to jsem opravdu trochu pyšný," dodal rodák z Letohradu.

V závodě, v němž chyběl hrdina mistrovství světa Nor Emil Hegle Svendsen a ruští biatlonisté, se dočkal životního úspěchu. Po druhém a třetím místě ve stíhacích závodech poprvé vystoupil na nejvyšší stupínek a postaral se o druhý český triumf v této sezoně pro prosincovém prvenství Gabriely Soukalové ve sprintu v Pokljuce.

Na slavném Holmenkollenu navázal na pět let starý triumf Michala Šlesingra a reprezentační trenér Rybář díky němu poprvé zažil vítězství svého svěřence v závodě světového poháru. "Bylo to super, jednoznačně super. Přesně to jsou okamžiky, které nikdy nezmizí z paměti," radoval se kouč.

Životní úspěch podle něj finišmanovi bronzové smíšené štafety z nedávného MS pomůže. "Ondra je neuvěřitelný tréninkový poctivec. Zůstane nohama na zemi, stejně jako zůstal po druhém a třetím místě, které už v této sezoně vybojoval. Uvědomuje si, že se dostává mezi elitu, a já jsem dokonce přesvědčený, že už se tam udrží, protože to má v hlavě srovnané," dodal Rybář.

Výsledky světového poháru biatlonistů v Oslu:

Muži - závod s hromadným startem (15 km): 1. Moravec 39:48,7 (1 tr. okruh), 2. M. Fourcade (Fr.) -13,7 (3), 3. Lesser (Něm.) -16,8 (1), 4. Burke (USA) -19,1 (2), 5. Makovějev (Rus.) -23,2 (1), 6. Deryzemlja (Ukr.) -26,0 (1), 7. Bö (Nor.) -31,0 (2), 8. Beatrix (Fr.) -35,1 (2), 9. Lindström (Švéd.) -38,6 (2), 10. Eder (Rak.) -44,4 (1), ...19. Šlesingr 1:52,7 (3).

Průběžné pořadí SP (po 21 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 1 012 b., 2. Svendsen (Nor.) 751, 3. Fak (Slovin.) 650, 4. Lindström 592, 5. Malyško 570, 6. Usťugov (oba Rus.) 557, ...14. Moravec 472, 25. Šlesingr 319, 50. Vítek 97, 54. Soukup 84.

Hlavní zprávy