Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Rakousko

Norové navázali na loňskou zimu. Český mix se v posledním kole propadl na deváté místo

Česká smíšená štafeta se v Oberhofu do poslední střelby rvala o bronzovou medaili. Jessica Jislová nakonec po třech opravách vestoje a pomalém běhu v závěrečném okruhu dovezla český tým na deváté příčce. Norsko se v diciplíně vrátilo tam, kde vloni v Novém Městě na Moravě skončilo, tedy na první místo. Od druhého úseku jeli Norové osamoceni a k dalšímu vítězství je dovezla vedoucí žena SP Marte Olsbuová Roiselandová. 

Je nám líto, video expirovalo.
Sestřih a ohlasy smíšené štafety v Oberhofu

Česká štafeta ve složení Jakub Štvrtecký, Michal Krčmář, Markéta Davidová a Jessica Jislová opět tratila na dobíjení na střelnici, kterých bylo celkem deset. I tak ale byli čeští reprezentanti do poslední střelby na dohled stupňů vítězů. Jislová pak v hvězdné konkurenci závěrečného úseku ztratila síly a nakonec se strachovala i o nejlepší osmičku. V úplném závěru ji předstihla Mari Ederová z Finska.

Norům výrazněji zavařila jen Hanna Solová, která na lyžích sjížděla Roiselandovou. Norka ale zužitkovala zkušenosti na střelnici a v cíli mohla s bratry Böovými a Ingrid Tandrevoldovou slavit třetí triumf v mixových štafetách v řadě. Norové vloni ovládli disciplínu na MS v Pokljuce i na SP v Novém Městě na Moravě. Druzí byli v Oberhofu Bělorusové, třetí příčku pro Francii vybojovala Julia Simonová.

Jak závod probíhal?

Počasí se oproti pátečním sprintům v Oberhofu umoudřilo, což potvrzovaly i pouze mírně rozhoupané praporky na střelnici. Čeští trenéři do závodu nasadili ty nejlepší s touhou udržet desátá místa v hodnocení národů, tedy pět míst pro ženy i pro muže na únorových olympijských hrách v Pekingu.

Favority prvního úseku byli Nor Tarjei Bö a Švéd Sebastian Samuelsson. Jakub Štvrtecký se na rozryté trati zkušeně propracoval do popředí, na položce vleže se ale zdržel dvojitou opravou a odjížděl dvacet jedna vteřin za dvojicí Bö, Mikita Labastau z Běloruska.

Běloruského mladíka vysoké tempo nezmohlo a ze střelnice odjížděl první s mírným náskokem na staršího z norských bratrů. Štvrtecký znovu dvakrát dobíjel prostřední ránu a ztráta české štafety na 22. místě se vyšplhala na 47 vteřin. Třiadvacetiletý biatlonista se ale v posledním kole porval na trati a Michalu Krčmářovi předával osmý s mankem 39 sekund na Norsko a Rusko.

Johannes Bö nasadil obdobné tempo jako ve sprintu a na rozdíl od pátečního závodu předvedl spolehlivou střelbu, s jednou opravou odjížděl s náskokem 17 vteřin. Krčmář vleže odstřílel bez chyby a udržel osmou příčku s odstupem necelé minuty.

Český závodník stupňoval tempo, předstihl rakouskou štafetu a na dohled měl i biatlonisty z Itálie a Finska. Jako jeden z mála skoro neztratil na Böa, který na stojku přijel úplně osamocen, jednou dobíjel a soupeři přijíždějící na střelnici mu mohli jen zamávat. Krčmář opravoval dvakrát a Markétu Davidovou vyslal do třetího úseku devátou s časovým deficitem 1 minuty a 38 vteřin.

Džinara Alimbekavová je rychlík na běžkách, ale na dohánění Ingrid Tandrevoldové neměla nárok. Z první položky odjížděla stále se stejnou ztrátou 34 sekund na Norku. Davidová rovněž vybílila a na devátém místě si časově polepšila vůči nejbližším soupeřkám, hned na dalším mezičase už českému kvartetu polepšila na šestou příčku. Závod si kazilo Švédsko, po dvou trestných kolech Samuelssona musela na jedno i jindy spolehlivá střelkyně Hanna Öbergová.

Na prvních dvou místech se ani po stojce neměnilo vůbec nic, na třetí se zásluhou Dorothey Wiererové vyhoupla Itálie. Davidová musela opravit poslední ránu a na trať mířila sedmá za Anaïs Bescondovou. Jessica Jislová od ní štafetu dostala na šesté příčce v bezprostředním kontaktu se třetí Itálií.

Hanna Solová během jediného okruhu dokázala stáhnout Marte Roiselandovou o čtvrt minuty, bezchybná Norka si ale na střelnici náskok vzala zase zpět. Jislová běžecky ztrácela a skupinka bojující o třetí místo jí odjela, fantastickou střelbou pak ale vrátila český tým do boje o medaile a odjížděla pátá s Hinzovou, Vasněcovovou, Simonovou a Vitozziovou.

Solová na lyžích znovu čarovala a Roiselandovou v podstatě stáhla, Běloruska ale následně udělala dvě chyby a jistila už jen druhou příčku. V boji o bronz nakonec nebylo žádných debat, Julia Simonová ho rychlým během i střelbou získala pro Francii. Jislové vůbec nesedla položka vestoje a po třech opravách odjížděla jako osmá.

V posledním okruhu česká reprezentantka úplně vyhasla a předstihla ji dokonce i Finka Mari Ederová, která ze střelnice odjížděla o více jak 30 sekund za Jislovou. Důležité pro český tým je, že za zády nechal kvarteta Švýcarska i Slovinska, se kterými soupeří o desáté místo v olympijské kvalifikaci.

SP v biatlonu v Oberhofu (Německo):

Smíšená štafeta (4x7,5 km): 1. Norsko (T. Bö, J.T. Bö, Tandrevoldová, Röiselandová) 1:28:51,4 (0 tr. kol + 6 dobíjení), 2. Bělorusko (Labastov, Smolskij, Alimbekavová, Solová) -23,1 (0+5), 3. Francie (Guigonnat, Desthieux, Bescondová, Simonová) -2:01,3 (0+11), 4. Švédsko -2:08,4 (3+10), 5. Rusko -2:08,9 (0+9), 6. Německo -2:10,7 (0+6), ...9. ČR (Štvrtecký, Krčmář, Davidová, Jislová) -3:18,3 (0+10).

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články