Následuje
Panorama

To jsou oni – česká elita biatlonu pro špičkové mistrovství

Praha – Čeští biatlonisté mají před sebou vrchol sezony v podobě domácího mistrovství světa v Novém Městě na Moravě, které vypukne v areálu na Vysočině už pozítří. Fanoušci kromě nich na vlastní oči uvidí biatlonová esa typu Martina Fourcada, Tory Bergerové nebo legendy Ole Einara Bjørndalena. Prohánět a možná porážet je budou chtít před destitisícovými davy diváků hlavně ti čeští. V jednotlivých profilech vám představujeme složení obou reprezentací. Mužský výběr v probíhající sezoně táhl především Ondřej Moravec. Do dobré běžecké formy se v poslední době dostal i známější Michal Šlesingr. Z ženského družstva ve světovém poháru naplno zazářila Gabriela Soukalová, které zdatně sekunduje bývalá juniorská mistryně světa Veronika Vítková. Právě tito čtyři jsou pro závod smíšených štafet největší medailovou nadějí Česka na domácím šampionátu.

Ondřej Moravec
zdroj: Christophe Pallot autor: Getty Images

MUŽI:

ONDŘEJ MORAVEC

Věk: 28 let

Výška: 181 cm

Váha: 72 kg

Klub: SKP Jablonec n. Nisou

Několikanásobný medailista z juniorských mistrovství světa se dlouho po přechodu do kategorie dospělých nemohl prosadit mezi biatlonovou elitu. Náznak zlomu přišel na loňském šampionátu v německém Ruhpoldingu – Mekce lyžování s flintou, kde atakoval "Top ten" ve sprintu, stíhačce i vytrvalostním závodě. I letos měl pomalejší nástup. Konec roku 2012 mu však vyšel skvěle. V Pokljuce podruhé v kariéře pronikl ve sprintu mezi desítku nejrychlejších (8. místo) a následující den dojel ve stíhacím závodě jako druhý. Střeleckou formu si přenesl i do Nového roku, kdy v Oberhofu dojel ve stejném závodě na třetím místě. V aktuálním hodnocení světového poháru je z Čechů nejvýše – na 13. místě. Potvrdí vášnivý skialpinista narůst formy a sebevědomí před domácími fanoušky i na Vysočině? 

JAROSLAV SOUKUP

Věk: 30 let

Výška: 183 cm

Váha: 68 kg

Klub: SKP Jablonec n. Nisou

Smolař z letní přípravy na letošní sezonu. Po pádu z kola ve vysoké rychlosti přeletěl přes řídítka a ošklivě si zlomil loket, poranil vazy v rameni a pochroumal pravou lopatku. Sezona pro něj málem skončila. Jenomže zranění se hojila rychleji, než lékaři předpokládali a třicetiletý milovník rychlé jízdy na motorce přichystal návrat do kolotoče SP na leden do Oberhofu. Tam mu ještě chyběla kondice, ale o tři týdny později slavil v Itálii desáté místo ve sprintu a dlouho se držel těch nejlepších i ve štafetě. Jičínský rodák už ví, jak chutná velká medaile. Vloni na MS získal bronz ve vytrvalostním závodě na 20 km. V Novém Městě na Moravě prý na medaile nemyslí, ale šanci na kvalitní umístění má.

MICHAL ŠLESINGR

Věk: 29 let

Výška: 180 cm

Váha: 75 kg

Klub: SKP Jablonec n. Nisou

K biatlonu přičichl v deseti letech v Letohradě, kde později studoval střední školu. Od roku 2004 se pravidelně pohybuje ve světovém poháru. Jeho nejlepším umístěním je 9. místo v celkovém hodnocení sezony 2010/2011. Průlomem v jeho seniorské kariéře bylo italské mistrovství světa v roce 2007. Domů přivezl dvě medaile. Stříbrnou ze sprintu na 10 kilometrů, pro kterou si dojel v den svých čtyřiadvacátých narozenin. Bezchybná střelba v kombinaci se svižným během znamenala druhé místo za nejúspěšnějším biatlonistou historie Norem Olem Einarem Bjørndalenem. Pro další si dojel ve vytrvalostním závodě na 20 kilometrů, kde získal bronz. Milovník adrenalinu má rád potápění, divokou vodu, horolezectví a base jumping (skoky s padákem z přírodních i umělých pevných objektů), který minulé léto poprvé vyzkoušel. V lednu letošního roku se stal poprvé otcem a dcera s "vítězným" jménem Victorie jako by ho nakopla k lepším běžeckým výkonům – při poslední mužské štafetě v italské Anterselvě tratí doslova prolétl. Rozbíhat by měl i v Novém Městě.

ZDENĚK VÍTEK

Věk: 35 let

Výška: 181 cm

Váha: 74 kg

Klub: SKP Jablonec n. Nisou

Nejstarší člen reprezentace a účastník čtyř olympiád. Majitel bronzu z MS v roce 2003 na sprinterské trati. Má na kontě jeden triumf v závodě světového poháru (2002 v Hochfilzenu). Dvojnásobný mistr světa letní verze biatlonu by měl být pro novoměstský šampionát oporou hlavně pro štafetu, ale jeho poslední vystoupení na generálce v Anterselvě, kdy přebíral na posledním úseku jako třetí, se mu střelecky vůbec nepovedlo a mužský kvartet skončil až šestý. Nepříjemnost zažil i na posledním mistrovství v Německu. Na druhém úseku upadl a otřesen po pádu spotřeboval na střelnici všechny rezervní náboje, přesto tři z pěti terčů vůbec nezasáhl. V biatlonu toho zažil při závodech opravdu hodně – pokus o střelbu se zajištěnou pojistkou na zbrani, střelbu jiného závodníka na jeho terč nebo ztracené nábojnice při pádu, když předtím půjčil hůlku jinému biatlonistovi.

ONDŘEJ RYBÁŘ, šéftrenér české biatlonové reprezentace

Reprezentaci doplňují také dvaadvacetiletý Michal Krčmář, který dosáhl letos nejlépe na 74. příčku v Oberhofu, a zkušený třiatřicátník Tomáš Holubec, jenž by mohl naskočit případně do individuálního závodu.

ŽENY:

GABRIELA SOUKALOVÁ

Věk: 23 let

Výška: 169 cm

Váha: 61 kg

Klub: SG Jablonec n. Nisou

Jednoznačný objev sezony a adeptka na medailová umístění. To by však musela vydržet úplně zdravá po celou sezonu. Vítězka sprintu v Pokljuce a druhá ze stíhačky šokovala na slovinské zastávce seriálu i třetím místem v závodě s hromadným startem. Zkompletovala tak sbírku umístění na stupních vítězů z jediného podniku. Před Oberhofem jí skolilo nachlazení, která jí už tradičně v období přelomu roku trápí a stejně dopadla i po příjezdu z Anterselvy. Po přechodu pod křídla tréninkové skupiny vedené Jindřichem Šikolou prožívá ve svých třiadvaceti letech životní sezonu. Začínala s klasickým lyžováním po vzoru maminky, která byla po boku Květy Jeriové členkou stříbrné štafety na ZOH v Sarajevu 1984. Aktuálně devátá žena světového poháru má za sebou štafetový úspěch z MS juniorů v Kanadě, kdy ve společném triu s Veronikou Vítkovou a Veronikou Zvařičovou zvítězily v závodě na 3 x 6 km. Soukalová předvedla další parádní výkon letošní zimy s ženským družstvem v Ruhpoldingu – třetí příčka byla nejvýraznějším kolektivním úspěchem biatlonistek za posledních patnáct let.

VERONIKA VÍTKOVÁ

Věk: 24 let

Výška: 166 cm

Váha: 57 kg

Klub: KB Jilemnice

Juniorská mistryně světa v individuálním i štafetovém závodě vstupovala do sezony jako dlouhodobá česká jednička. Raketový nástup Gabriely Soukalové jí ale odsunul až za ni. Čtyřiadvacetiletá biatlonistka skromně vyhlásila pro tuzemské MS útok na první desítku a obhajobu 25. místa v SP. Přes léto zahrnula do přípravy spolupráci s psychologem a zatím určitě nelituje. Pětkrát už se v sezoně dostala mezi deset nejlepších. V Oberhofu potvrdila nebývalou formu druhým místem ze stíhačky. Dosavadním maximem na vrcholné akci je páté místo z MS v Jižní Koreji před čtyřmi lety. Po nadějné sezoně ji však postihly zdravotní komplikace v podobě zánětu mozkových blan, jež ovlivnily vystoupení na olympiádě ve Vancouveru. Pro letošek se ale zdá být více než v pořádku. Její neunavitelnost bude totiž výhodou třeba pro smíšenou štafetu, která se jede hned na úvod mistrovství.

VERONIKA ZVAŘIČOVÁ

Věk: 23 let

Výška: 176 cm

Váha: 61 kg

Klub: KB Jilemnice

Talentovaná biatlonistka zůstává ve stínu úspěšnějších kolegyň ze zlaté juniorské štafety. Spolužačka Veroniky Vítkové z jilemnického sportovního gymnázia vstoupila do světového poháru dospělých v roce 2008. Od té doby čeká na výraznější výsledek v individuálních závodech. Dosud nejlépe zajela na MS v korejském Pchjongčchangu v roce 2009, kde dosáhla na 22. místo ve sprintu. V případě, že má srovnanou mušku a vše jí sedne v běhu, dokáže nahánět německé či norské suverénky jako při letošní štafetě v Ruhpoldingu. Těsně před šampionátem nad ní však visí velký otazník. Z poslední přípravy se totiž vrátila nemocná a není jasné, zda bude na závody v Novém městě zcela fit.

BARBORA TOMEŠOVÁ

Věk: 26 let

Výška: 165 cm

Váha: 54 kg

Klub: SKP Jablonec n. Nisou

Čtvrtá do party prvního družstva ženské reprezentace, která objíždí závody světového poháru pátým rokem. Nejvíce se jí zadařilo v roce 2010 ve slovinské Pokljuce, kde obsadila 22. pozici. Areál v Novém Městě zná dokonale z juniorských let. V roce 2009 tam byla členkou české smíšené štafety, která získala bronzovou medaili na mistrovství Evropy v letním biatlonu v závodě s hromadným startem.

JINDŘICH ŠIKOLA, hlavní trenér družstva žen

Reprezentaci žen doplňuje ještě dvaadvacetiletá Jitka Landová, která na své první body do světového poháru stále čeká. Jejím maximem zatím bylo 66. místo z Ruhpoldingu.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy